REKLAMA
Chełmski sen o UNESCO. Co dalej z Podziemiami Kredowymi?
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint
Wielki skarb polskiej archeologii – neolityczne kopalnie Krzemionki niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego, są o krok bliżej wpisania na listę najważniejszych zabytków na świecie – listy UNESCO. To daje kolejny pretekst aby pochylić się nad kondycją Chełmskich Podziemi Kredowych. 

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki” od lat czynią starania o nominację do grona obiektów znajdujących się na liście UNESCO. Jeszcze w 1994 roku uzyskały status Pomnika Historii,a od 1995 roku są również rezerwatem przyrodniczym. – Inne ośrodki mogą starać się o uznanie, w takim razie dlaczego Chełm nie mógłby spróbować ze swoimi podziemiami? Celujmy w UNESCO – pisze do nas czytelnik Andrzej.


REKLAMA

„Nie podziemia, a kopalnia kredy”

Jak zaznacza Elżbieta Bajkiewicz – Kaliszczuk, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki UM Chełm, na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości, obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, zamieszczane są obiekty, które uznane zostały wcześniej jako Pomniki Historii. Urząd Miasta Chełm, jako właściciel, podjął już działania mające na celu spełnienie kryteriów, pozwalających zgłosić Zabytkowe „Kopalnie” Kredy w Chełmie jako Pomnik Historii. Warto też wspomnieć, że używanie potocznej nazwy „podziemia” w stosunku do tego obiektu są formą niewłaściwą. Chełmskie Podziemia Kredowe „Labirynt” w Chełmie to nazwa spółki, która  na podstawie umowy wynajmu prowadzi szeroko pojętą działalność turystyczną w tym obiekcie. – Nazywanie tego obiektu archeologicznego  jako „podziemia kredowe” nie oddaje wyjątkowego charakteru, jakim w rzeczywistości on jest. Dlatego też w ramach podjętych działań promocyjnych i dokumentacyjnych, właściwa nazwa dla tego obiektu to Zabytkowe „Kopalnie” Kredy w Chełmie – dodaje dyrektor.  Wskazuje również, że określenie „podziemia”, nie jest niczym wyjątkowym, gdyż jest wiele i różnego typu podziemi, które znajdują się w dziesiątkach miast na terenie naszego kraju. Dlatego też od 2011 roku popularyzowana jest nazwa Zabytkowe „Kopalnie” Kredy w Chełmie, między innymi na potrzeby przeprowadzenia procedury uznania tego obiektu za Pomnik Historii.

Specjalny zespół ekspertów przy Agacie Fisz

Podstawowym kryterium w uzasadnieniu zgłoszenia zabytku do Pomnika Historii jest ukazanie jego autentyczności. We wniosku musi być również określony stopień zachowania obiektu w stosunku do jego stanu pierwotnego. Natomiast w 1967 roku podjęto działania mające na celu udostępnianie korytarzy dla celów turystycznych. W wyniku tego zbyt daleko posunięta ingerencja górnicza sprawiła, że korytarze  Zabytkowych „Kopalni” Kredy, zabezpieczone zostały w taki sposób, iż obecnie jedynie w niewielkich fragmentach, zachowany jest  naturalny charakter tego średniowiecznego obiektu. – Nawiązując do przykładu wzmiankowanej Kopalni Krzemionki koło Ostrowca Świętokrzyskiego, to należy zwrócić uwagę, że obiekt ten zachował swój pierwotny charakter – dodaje Bajkiewicz – Kaliszczuk. Urząd Miasta Chełm podjął działania mające na celu włączenie w obręb trasy turystycznej część Kopalni, która położona jest przy Placu E. Łuczkowskiego i która zachowała stan pierwotny.  Część oryginalnie zachowanych korytarzy udostępniana będzie jedynie dla zespołów eksploracyjnych, do prowadzenia badań naukowych oraz dla zespołów ekspertów, naukowców i studentów. Powołano również Zespół Ekspertów przy Prezydencie Miasta Chełm, którego celem jest profesjonalne przygotowanie wniosku o uznanie Zabytkowej Kopalni Kredy jako Pomnik Historii.

Najstarsze podziemia kredowe pod Górką Chełmską

wykopaliskaJak wcześniej informowaliśmy, miasto podjęło działania mające na celu systematyczne tworzenie Parku Historyczno – Archeologicznego (rezerwatu) w miejscu dawnego Zespołu Rezydencjonalno – Sakralnego z XIII wieku – na Górze Chełmskiej. Pierwsze elementy rezerwatu już zostały utworzone i są udostępniane dla celów turystycznych. Są to obiekty  o wyjątkowym znaczeniu, ukazujące przeszłość wschodniej Polski i pogranicza. Według podań źródłowych najstarsze podziemne kredowe korytarze znajdują się właśnie pod Górą Chełmską. Zespół ten może utworzyć unikatowy kompleks urbanistyczny powiązany z niepowtarzalną architekturą trzynastowiecznych wyrobisk kredowych. Biorąc pod uwagę wyjątkowość tej części Chełma, chcielibyśmy ubiegać się dla niej o status pomnika historii wraz z pozostałościami trzynastowiecznych kamiennych budowli, którą stanowi unikatowa średniowieczna rezydencja królewska w Chełmie. Należy podkreślić, że wraz z wieżą w Stołpiu i pozostałościami wieży w Bieławinie stanowią wyjątkowy średniowieczny zespół architektoniczny w tej części Europy.

 

 

 

 

 

 

 

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Andrzej Sawa
  o 11:40

  Plany,plany.Od lat plany i co dalej i kiedy?Kpina z nas.
  Od lat widzimy przy wejściu – nie kredę,a płytki betonowe-tragedia.
  Ile można rozsądnie dodatkowych korytarzy udostępnić-nic bliższego.

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Wmurowano kamień węgielny pod Galerię Chełm
  1 033
  Nowe samoloty przekazane studentom
  176
  Będą stypendia dla najzdolniejszych
  657
  Wybierz Społecznika Roku
  348
  Szkoły szykują się do strajku
  419
  REKLAMA