REKLAMA
Sesja Rady Miasta. Na żywo
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Trwa właśnie sesja Rady Miasta Chełm. Informacje dla naszych czytelników podajemy na bieżąco.

9:02 – Zygmunt Gardziński otwiera 26 sesję Rady Miasta Chełm. Na sali obecni są prawie wszyscy radni. Nieobecni – radna Elżbieta Nowaczewska, radna Anna Mirzwa, radny Mirosław Czech oraz radny Longin Bożeński.

Reklama

9:08:

Zapraszamy Państwa na święto miasta, które przypada na  17 czerwca br.  Chcemy zorganizować festyn pod nazwą „Chełm miasto dobrych duchów”, a mamy nadzieję, że znajdzie się ich bardzo dużo. Na symbolu Chełma chcemy zbudować sztandarową imprezę miasta – mówiła Wanda Jaroszczuk, prezes Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych „Razem na Kresach”.

Jak poinformowała Jaroszczuk, organizatorzy służą pomocą w uszyciu szat duchów. Już  1 czerwca o godz. 11-13:00 na Placu Łuczkowskiego pojawi się stoisko krawcowych, które wykroją rozmiary i uszyją taki strój na miejscu.

Szyjemy również ponad normatywną ilość, żeby wszyscy turyści mogli te szaty wypożyczyć i wziąć udział w biciu rekordu – dodała.

9:45 – Radni podejmują uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Prezydentowi Miasta Chełm.

– Konsekwentnie wstrzymuję się od głosu, kiedy jest głosowanie w sprawie budżetu samorządu. To budżet konsumpcyjny. Wydatki są bieżące, a te inwestycyjne na niskim poziomie. Nie ma reakcji na złą sytuację MPRD i Chełmskich Linii Autobusowych. Poprzednia perspektywa finansowa została zmarnowana. W tej już pojawiają się kłopoty z pozyskiwaniem środków unijnych – mówiła radna Małgorzata Sokół.

Według radnej, budżet obywatelski zastąpił budżet inwestycyjny. Gdyby nie on „inwestycji nie byłoby w ogóle”. Tu bardziej chodzi o zaangażowanie mieszkańców.

Na radach osiedla  zgłaszane są te same nierealizowane wnioski. Wielokrotnie proponowałam miastu, aby zastanowić się na zakupie energii elektrycznej z sąsiadami. Przy wspólnym zamówieniu publicznym oszczędza się ogromne pieniądze. Cieszę się tyle, że będziemy mieli mieć wspólną komunikację. Tyle, że środki europejskie zmusiły miasto  do współpracy z sąsiadami – mówiła Sokół.

9:57: 

Również będę przeciwny absolutorium. Zadłużenie miasta? 132 mln na koniec marca. Nasze miasto się wyludnia. Byliśmy drugim pod względem liczby mieszkańców w województwie. Jeżeli ktoś jeździ do Zamościa, to widzi, że zostaliśmy w tyle. Brak nadzoru nad spółkami komunalnymi. Te same problemy, zero rozwiązań. Wybudowaliśmy Aquapark? To nie przynosi nam profitów. W Polsce wiele miast się o tym przekonało – mówił Zdzisław Szwed radny PiS.

10:04:

W wypowiedzi radnej Sokół padła nieprawda. Dług miasta maleje. W 2015 roku według wskaźnika wynosił 48%, w tej chwili wynosi 42% – mówiła Prezydent Agata Fisz.

Jak przyznała Fisz, budżet obywatelski jest składową budżetu miasta i składają się na niego te same podatki.

Fundusze unijne? Czas zmienić płytę. Powtarza Pani te same slogany od wielu lat. Miasto pozyskało 170 milionów złotych na krajową 12-stkę, w tym roku w ramach Strategicznych Inwestycji Terytorialnych IT – a zapamiętała pani fotowoltaikę – dodała.

Prezydent skomentowała również zarzuty odnośnie sytuacji w miejskich spółkach.

Państwo nie zdajecie sobie sprawę, że wydatki w spółkach, to także wydatki osobowe. Czy jako restrukturyzację rozumiemy zwolnienia z pracy? Ja bym tego nie chciała. Nie dopuścimy do ich prywatyzacji. Dopóki są miejskie – są bezpieczne. Dofinansowanie spółek? Dofinansujemy mieszkańców, którzy korzystają z komunikacji – mówiła.

10:14.  Radni udzielili absolutorium Prezydentowi Miasta Chełm. Głosowanie nie było jednomyślne. Przeciw zagłosował radny Zdzisław Szwed, a od głosu wstrzymał się  radny Dariusz Grabczuk oraz radna Małgorzata Sokół.

11:00 – Radni powrócili na salę po krótkiej przerwie. Trwa składanie interpelacji.

  • Radny Dariusz Grabczuk pyta o ubytki na ul. Ceramicznej oraz inwestycje na Gliniankach.
  • Radny Mariusz Kowalczuk pyta m.in. o remonty w budynkach oświatowych w trakcie wakacji oraz połączenie Chełm-Kowel.
  • Radny Eugeniusz Wilkowski pyta władze miasta w sprawie inwestycji PWSZ na terenach przy ul. Batorego
  • Radna Małgorzata Sokół zwraca uwagę na fatalny stan nawierzchni na ul. Św. Mikołaja. Interpeluje również w sprawie wyczytywania pełnej listy organizacji kombatanckich podczas uroczystości na Placu Łuczkowskiego
  • Radny Zdzisław Szwed ma nowy pomysł na zorganizowanie ruchu na ul. Strażackiej.
  • Radna Ewa Suchań pyta o dane odnośnie zwolnień nauczycieli w chełmskich szkołach
  • Radny Maciej Baranowski prosi o remont nawierzchni na ul. Klonowej.

Więcej interpelacji i odpowiedzi władz miasta oraz więcej informacji już niedługo na www.chelmski.eu

 

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Katastrofa w jeziorze Glinki
Katastrofa w jeziorze Glinki
Ścieki z Chełma pomogą w walce z pandemią
Premier Morawiecki w Chełmie rozdawał czeki
Premier Morawiecki w Chełmie rozdawał czeki
Na kogo głosowali chełmianie
Budżet obywatelski po chełmsku – czekamy na projekty
Budżet obywatelski po chełmsku – czekamy na projekty
REKLAMA