REKLAMA
Będzie szopka
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Szopka bożonarodzeniowa to jeden z milszych elementów „wystroju” miasta w okresie Świąt. Na Placu Łuczkowskiego w Chełmie prace przy budowie szopki już ruszyły.

Wybraliśmy się na pl. Łuczkowskiego w sobotę, 9 grudnia br. i okazało się, że prace przy szopce idą w najlepsze. Stoi już część ścian stajenki, a robotnicy pracują właśnie przy konstrukcji spadzistego dachu. Podobnie jak przed rokiem, szopka wznoszona jest w pobliżu Pomnika Niepodległości. Otwarta część szopki znajduje się od strony studni. Zmiana lokalizacji szopki (wcześniej stawiana była po drugiej stronie placu, u wylotu ul. Szkolnej), to skutek krytycznych opinii mieszkańców. Chełmianom nie podobało się, że wcześniej szopka stała „tyłem do placu”.


REKLAMA

Szopka zostanie w mieście do 6 stycznia 2018 roku. Będzie naturalnym tłem dla planowanych tutaj koncertów i wspólnego kolędowania. W ostatni przedświąteczny tydzień (21-22 grudnia br.) na placu odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy „Dziś w niedźwiedzim grodzie wesoła nowina”.

Tradycja szopek

wywodzi się od obnośnych teatrzyków i ludowych jasełek, które z kolei mają swoje źródło w kościelnych misteriach średniowiecznych. Szopka bożonarodzeniowa przedstawia wyobrażenie miejsca narodzin Jezusa. Sceny obrazują moment przybycia pasterzy lub trzech mędrców. W każdej szopce znajduje się przedstawienie Świętej Rodziny z małym Jezusem, Marią i Józefem. Elementami szopki polskiej są najczęściej także Gwiazda Betlejemska, postaci pasterzy, aniołów, a także bydło – wół, osioł i owce.

 

 

 

Napisz komentarz

 • Władek
  o 23:14

  Szopka to w Chełmie trwa cały rok. Władze miasta z Fiszowa na czele zapewniają ją.

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Galeria Chełm – jest pozwolenie na budowę
  3 314
  Powraca temat kopalni: „Rząd jest za tym, aby tutaj była szybka inwestycja”
  1 452
  Dlaczego rosną straty PUM
  2 115
  Budżet obywatelski nie interesuje młodych
  1 058
  300+ na start do szkoły. Można już składać wnioski
  810
  REKLAMA