REKLAMA
Będzie szopka
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Szopka bożonarodzeniowa to jeden z milszych elementów „wystroju” miasta w okresie Świąt. Na Placu Łuczkowskiego w Chełmie prace przy budowie szopki już ruszyły.

Wybraliśmy się na pl. Łuczkowskiego w sobotę, 9 grudnia br. i okazało się, że prace przy szopce idą w najlepsze. Stoi już część ścian stajenki, a robotnicy pracują właśnie przy konstrukcji spadzistego dachu. Podobnie jak przed rokiem, szopka wznoszona jest w pobliżu Pomnika Niepodległości. Otwarta część szopki znajduje się od strony studni. Zmiana lokalizacji szopki (wcześniej stawiana była po drugiej stronie placu, u wylotu ul. Szkolnej), to skutek krytycznych opinii mieszkańców. Chełmianom nie podobało się, że wcześniej szopka stała „tyłem do placu”.Szopka zostanie w mieście do 6 stycznia 2018 roku. Będzie naturalnym tłem dla planowanych tutaj koncertów i wspólnego kolędowania. W ostatni przedświąteczny tydzień (21-22 grudnia br.) na placu odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy „Dziś w niedźwiedzim grodzie wesoła nowina”.

Tradycja szopek

wywodzi się od obnośnych teatrzyków i ludowych jasełek, które z kolei mają swoje źródło w kościelnych misteriach średniowiecznych. Szopka bożonarodzeniowa przedstawia wyobrażenie miejsca narodzin Jezusa. Sceny obrazują moment przybycia pasterzy lub trzech mędrców. W każdej szopce znajduje się przedstawienie Świętej Rodziny z małym Jezusem, Marią i Józefem. Elementami szopki polskiej są najczęściej także Gwiazda Betlejemska, postaci pasterzy, aniołów, a także bydło – wół, osioł i owce.

 

 

 

REKLAMA
Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Władek
  o 23:14

  Szopka to w Chełmie trwa cały rok. Władze miasta z Fiszowa na czele zapewniają ją.

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Hejtują, obrażają i sieją dezinformację. Armia trolli przejmuje Facebook’a w Chełmie.
  4 126
  Te wybory mogą przynieść zmiany w Chełmie. Zaskakujące sondaże.
  5 712
  Konferencja i nowa atrakcja turystyczna
  4 481
  Poznaj kandydatów do Rady Miasta Chełm
  2 920
  Premiera filmu o Dyrekcji
  1 123
  REKLAMA