REKLAMA
Będzie trasa ekspresowa do Dorohuska
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na opracowanie koncepcji programowej dla drogi ekspresowej S12 od Piask do Dorohuska.

Wyłonieni w przetargu wykonawcy będą mieli 23 miesiące na opracowanie koncepcji programowej dla blisko 75-kilometrowej drogi ekspresowej. Będzie prowadzić od węzła Piaski Wschód do granicy z Ukrainą w Dorohusku. Projektanci przeanalizują projekt dwujezdniowej drogi ekspresowej z dwoma pasami ruchu. Jeśli z analiz i prognoz ruchu będzie wynikała potrzeba zachowania rezerwy pod trzeci pas, przedstawią także rozwiązania wariantowe.

REKLAMA

Zamówienie podzielono na trzy części obejmujące cztery odcinki realizacyjne, w tym obwodnicę Chełma. Obecnie tylko obwodnica Chełma, omijająca miasto od północy, ma zapewnione finansowanie (zgodnie z zapisami w Programie Budowy Dróg Krajowych i Autostrad). Pozostałe odcinki będą mogły być realizowane w przypadku oszczędności przetargowych.

Przebieg drogi ekspresowej ustalony został decyzją środowiskową i nie podlega zmianie. Mogą pojawić się nowe rozwiązania dotyczące obsługi ruchu lokalnego. Trasa będzie biegła zupełnie nowym śladem i na zmianę omijała obecną drogę krajową nr 12 od północy lub od południa.
Przewidziana jest budowa siedmiu węzłów: Dorohucza, Siedliszcze, Chełm Zachód, Chełm Północ, Chełm Okszów, Chełm Wschód i Dorohusk. Na odcinku tym ma też powstać osiem miejsc obsługi podróżnych – od najprostszych z miejscami parkingowymi i sanitariatami, po rozbudowane ze stacjami paliw i restauracjami oraz miejscem pod ewentualną budowę obiektów noclegowych.

Gotowa koncepcja programowa  posłuży do opracowania dokumentacji przetargowej na wyłonienie wykonawcy inwestycji w trybie „projektuj i buduj”.
Więcej przeczytacie na stronie internetowej lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

REKLAMA
Komentarze

 • Andrzej S
  o 18:43

  Wieszcz,nie chodzi o tiry,tylko o to,że droga obrosnie handlem,a to zmniejszy handel w Chełmie.

  + 22
  - 22
 • jhg
  o 12:36

  Tyle się lat o tej drodze mówi, a tu proszę nawet jeszcze planów nie ma. W takim tempie to chyba będę w wieku około emerytalnym zanim to zbudują chociaż jeszcze mi parę lat obecnie do 30tki brakuje.

  + 22
  - 22
 • Wieszcz
  o 12:35

  Poddajecie w wątpliwość budowę obwodnicy? Przecież, ruch tirów to najgorsze zło. Poza tym tiry i tak się tutaj nie zatrzymywały, tylko jechały tranzytem przez Rejowiecką. A możliwość dojazdu z Chełma do Lublina w 30-40 min – to bardzo fajna perspektywa.

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  REKLAMA