REKLAMA
Będzie więcej połączeń kolejowych
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Prezydent Chełma interweniował w sprawie zawieszenia połączenia kolejowego z Chełma do Zdołbunowa na Ukrainie. Uzyskał na razie niewiele, ale pociągów będzie więcej.

Reklama

Prezydent Chełm, Jakub Banaszek, podjął interwencję w sprawie zawieszenia połączenia kolejowego Chełm – Zdołbunów (miasto na zachodniej Ukrainie) – Chełm. O likwidacji tego połączenia pisaliśmy tutaj.

Prezydent zwrócił się w tej sprawie do spółki PKP Intercity, ale także do Ministerstwa Infrastruktury. Uzyskał informację, iż operatorem pociągu relacji Chełm – Zdołbunów były Koleje Ukraińskie, a decyzja o likwidacji połączenia została podjęta jednostronnie przez stronę ukraińską. W piśmie, które do prezydenta skierowało Ministerstwo Infrastruktury poinformowano, że resort nie popiera tej decyzji, ponieważ skutkuje ona pogorszeniem oferty przewozowej pomiędzy Polską a Ukrainą, która została wynegocjowana na międzynarodowych konferencjach rozkładowych.
Resort pisze, że prowadzi ze stroną ukraińską rozmowy w sprawie przywrócenia tego połączenia. Trudno przewidzieć, czy przyniosą finał oczekiwany przez stronę polską.

Do Warszawy i innych miast

Prezydent Banaszek informuje również, że skierował do Ministerstwa Infrastruktury prośbę o zwiększenie częstotliwości połączeń kolejowych dla mieszkańców Chełma do Warszawy.

I tu znów schody. Aktualny zakres oferty międzywojewódzkich połączeń kolejowych jest uzależniony od trwającej modernizacji linii kolejowej nr 7. W tym momencie nieprzejezdny jest odcinek Lublin-Dęblin, co wymusza skierowanie pociągów trasą objazdową przez Łuków. Zwiększenie liczby połączeń międzywojewódzkich „z” oraz „do” Chełma będzie więc możliwe dopiero po zakończeniu remontu. Wówczas znacznie skróci się też czas przejazdu do stolicy.

Ponadto PKP Intercity informuje, że rozważy wydłużenie do Chełma pociągów obsługiwanych składami ED161 Dart. Mowa o nowoczesnym, elektrycznym zespole trakcyjnym, który pozwoli pasażerom na podróż w wyjątkowo komfortowych warunkach.

Niezależnie od tego, w celu obsługi miasta Chełm, PKP Intercity planuje od nowego rozkładu jazdy 2019/2020 zwiększyć liczbę połączeń w ramach trzech par pociągów. Oznacza to, iż pociągi PKP skomunikują Chełm nie tylko ze stolicą, ale również z miastami na południu Polski, tj. z Krakowem i Katowicami.

Tak więc w rozkładzie jazdy 2019/2020 dla obsługi Chełma zaplanowane zostały następujące połączenia:

 • Chełm (6:07) – Warszawa Centralna (9:50) – Warszawa Zachodnia (9:59), Warszawa Zachodnia (18:01) – Warszawa Centralna (18:10) – Chełm (22:06);
 • Chełm (13:27) – Kraków (20:00) – Katowice (21:58), Katowice (6:08) – Kraków (7:40)- Chełm (14:33);
 • Warszawa Zachodnia (6:01) – Warszawa Centralna (6:05) – Chełm (9:50), Chełm (18:15) – Warszawa Centralna 21:50 – Warszawa Zachodnia (21:59).

Napisz komentarz
 • Ważne,żeby było więcej połączeń dalej a nie tylko do Lublina.

 • Z tym Dartem mogliby sobie darować. To zwykły pociąg, który ma wygodę autobusu, z tym że tu można jechać tyłem do kierunku jazdy. No i przy świątecznym zapełnieniu pociągu stojąc w korytarzu, ma się tyłek na wysokości twarzy innych pasażerów. Dart to jest jakaś pomyłka ogółem, nie tylko na tej trasie.

 • Kraków mnie cieszy,ale wolałbym nocny

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  Wiceprezydent Domoradzki rezygnuje
  2 326
  DK 12. Prace ruszą za dwa-trzy tygodnie
  1 139
  Miasto kupiło młyn
  1 082
  Spółki miejskie. Jedne odrabiają, inne mnożą straty
  1 864
  DK 12. Jest ugoda, rusza budowa
  4 773
  REKLAMA