REKLAMA
„Bolkowanie” – odpocznij w cieniu legendy
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

XIV Bolkowanie w Hniszowie zaczyna się w sobotę. W tym roku świętowaniu przyświeca hasło „Dąb Bolko – odpocznij w cieniu legendy”. O co chodzi?

Reklama

W tym roku gmina Ruda-Huta, we współpracy z gminą Hrubieszów, obchodzą 1000-lecie pobytu Bolesława Chrobrego w Hniszowie oraz bitwy pod Gródkiem nad Bugiem. Według legendy, w 1018 r. Bolesław Chrobry odpoczywał w cieniu dębu Bolko podczas wyprawy na Ruś Kijowską, stąd hasło jubileuszu: „Dąb Bolko – odpocznij w cieniu legendy”.

O ile wyprawa Chrobrego na Ruś to fakt historyczny, o tyle jego pobyt w Hniszowie i odpoczynek pod dębem to tylko legenda. Według dendrologów, dąb „Bolko” liczy sobie od 400 do 800 lat. Ale każda okazja jest dobra, by spotkać się i wspólnie świętować. Jakby nie patrzeć, „Bolko” jest jedynym takim okazem w naszym regionie i chronionym zabytkiem. Przed trzema laty w ogólnopolskim konkursie Klubu Gaja został wybrany Drzewem Roku 2015. Rośnie w pofolwarcznym parku w Hniszowie i jest dumą gminy Ruda-Huta. Ma w obwodzie ponad 870 cm  i około 28 m wzrostu. Od kilkunastu lat gmina zaprasza mieszkańców i turystów na imieniny Bolka czyli Bolkowanie.

Co czeka nas w tym roku?

Sobotę, 18 sierpnia, zdominują imprezy sportowo-rekreacyjne. Będą m.in. zawody wędkarskie, turniej piłki plażowej, spływ kajakowy po Bugu.
My szczególnie polecamy II Bieg Przełajowy z Bolesławem.

Niedziela, 19 sierpnia, to dzień artystyczno-rekreacyjny. Odbędzie się m.in. tradycyjne mierzenie obwodu pnia Bolka.
Na scenie pod dębem swoje koncerty dadzą zespoły Hoyraky z Podlasia, Bardark z Chełma, Litops i Vertuny z Ukrainy, Jarzębina Czerwona z Rudki, Bokoryna z Żalina, Akord z Rudy-Huty.
Będą pokazy sekcji Krav Maga, Drużyny Grodów Czerwieńskich i Gotów z Masłomęcza, a także Zespołu Tanecznego „Flowers” – sekcji działającej przy SP w Rudzie-Hucie.

Nie zabraknie konkursów: kulinarnego „Nadbużańska Akademia Smaku”, na najlepszy strój średniowieczny oraz fotograficznego „Osobliwości przyrodnicze Parku Podworskiego w Hniszowie”.

Ponadto pod rozłożystym dębem Bolko rozlokuje się wioska dziecięca, wystawy rękodzieła ludowego i gastronomia. Święto zakończy zabawa taneczna z zespołem WademekkuM.

Zobaczcie, jak „Bolkowanie” wyglądało rok temu. Relacja z XIII Bolkowania, które odbyło się w dniach 19-20 sierpnia 2017 r.

A tutaj znajdziecie szczegółowy PROGRAM tegorocznego, XIV Bolkowania. Wstęp wolny!

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
210
USC i magistrat do remontu
438
Wiceprezydent Domoradzki rezygnuje
3 037
DK 12. Prace ruszą za dwa-trzy tygodnie
1 248
Miasto kupiło młyn
1 216
REKLAMA