REKLAMA
Brawo, przedsiębiorcy. Przelewy do ZUS bez błędów
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Od początku stycznia do Oddziału ZUS w Biłgoraju wpłynął zaledwie jeden omyłkowy przelew ze składkami od przedsiębiorców. Nowy system opłacania składek okazał się prostszy. Wcześniej w regionie liczba błędnych przelewów szła w tysiące.

Do końca grudnia składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trzeba było opłacać trzema lub czterema przelewami miesięcznie – na zbiorcze konta ZUS. Przedsiębiorca musiał poprawnie wskazać w formularzu wpłaty wiele danych, m.in. NIP i numer deklaracji rozliczeniowej. Drobna pomyłka powodowała, że wpłata nie była księgowana prawidłowo. Zakład prowadził wtedy postępowanie wyjaśniające, żeby składki trafiły, gdzie trzeba. Np. w 2016 roku przelewów z błędami w skali kraju było aż 260 tysięcy.

– Styczniowa zmiana zasad opłacania składek prawie całkowicie wyeliminowała takie sytuacje – mówi Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w woj. lubelskim. – Od stycznia każdy przedsiębiorca ma w ZUS indywidualny numer rachunku składkowego. Wystarczy więc, że w przelewie poprawnie wskaże ten numer, a wpłata na pewno trafi do ZUS na konto właściwego przedsiębiorcy.

Efekty tej zmiany już widać. Od stycznia przedsiębiorcy z całej Polski wykonali jedynie 82 błędne przelewy do ZUS – wpisując nieprawidłowy numer rachunku składkowego. Z tego na województwo lubelskie przypadają zaledwie cztery takie przypadki. W Oddziale ZUS w Biłgoraju, któremu podlega m.in. chełmski inspektorat, była tylko jedna pomyłkowa wpłata.
Instytucja zwróciła nieprawidłowo przelane pieniądze na konta nadawców.


REKLAMA

W Oddziale ZUS w Biłgoraju co miesiąc składki opłaca około 28 tysięcy przedsiębiorców. Swój numer rachunku składkowego mogą w każdej chwili sprawdzić przez wyszukiwarkę na stronie www.eskladka.pl.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

REKLAMA
Zmiany w nieodpłatnej pomocy prawnej w 2019 r.
277
Ranking szkół. Liderem znów II LO
951
Nowi prezesi w chełmskich spółkach
2 541
Umowa na Kolejową
1 415
Zmiany w UM. Będą departamenty
1 971
REKLAMA