REKLAMA
Budżet Obywatelski 2018 – ruszyła platforma internetowa
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Zgodnie z zapowiedzią ruszyła już platforma zarządzając chełmski Budżetem Obywatelskim. Od dzisiaj nie tylko można dzięki niej dowiedzieć się jak działa budżet, ale także zarejestrować się i zgłosić własny projekt. Sprawdziliśmy – strona internetowa chelm.budzet-obywatelski.org rzeczywiście działa. Zachęcamy wszystkich do korzystania z tej propozycji.

Reklama

Budżet przeznaczony do podziału przez mieszkańców w 2018 roku wynosi 2,5 mln zł. 10 chełmskich osiedli dostanie na swoje potrzeby po 250 tys. zł. Platforma internetowa od której zaczęliśmy nasz tekst to istotna zmiana w stosunku do poprzednich edycji Budżetu. Z pierwszego testu wynika, że dzięki niej dużo łatwiej będzie zgłosić zadanie do realizacji. Miejmy nadzieję, że równie łatwe będzie głosowanie na wybrany projekt. Dotychczas konieczność osobistego stawiennictwa w Urzędzie Miasta skutecznie zniechęcała wiele osób do udziału w głosowaniu. Uruchomienie platformy nie oznacza jednak, że zlikwidowana zostanie możliwość osobistego zgłaszania projektów i głosowania. będzie można te operacje wykonać dotychczasową metodą – wypełniając papierowe formularze czy głosując osobiście. Odpowiednie formularze znajdziecie tutaj. Ostatecznie wszystkie wnioski trafią na platformę. Wersje papierowe wprowadzą do systemu urzędnicy. Pomysły może zgłaszać każdy mieszkaniec Chełma, który ma ukończone 16 lat i mieszka tu na stałe. 

Przypomnijmy, że Budżet Obywatelski (partycypacyjny) po raz pierwszy wprowadzono w naszym kraju w 2011 roku w Sopocie. W Chełmie został wdrożony trzy lata później za sprawą Chełmskich Organizacji Pozarządowych i Inicjatywy Obywatelskiej „Nasz Chełm”.

Przez kolejne lata chełmianie mogli mieć satysfakcję z realizacji kilkudziesięciu ich własnych pomysłów. Wśród nich przeważały inwestycje drogowe typu modernizacje chodników, parkingów, nawierzchni ulic, ale także budowa wielofunkcyjnego boiska sportowego (przy ZSO nr 8).

Harmonogram BO 2018 w Chełmie

  1. od 1 czerwca w Urzędzie Miasta ruszy nabór wniosków. Ten etap potrwa do 14 lipca.
  2. do 25 sierpnia potrwa ocena merytoryczna złożonych wniosków.  Chodzi w niej m.in.  o sprawdzenie czy realizacja danego pomysłu mieści się w kompetencjach samorządu, czy wartość prac nie przekroczy kwoty zaplanowanej na dane osiedle i czy zadanie będzie można wykonać w ciągu 12 miesięcy.
  3. od 2 do 7 października trwać będzie głosowanie. Jego ostateczne wyniki powinniśmy poznać dość szybko. Część głosów trafi bezpośrednio na platformę, która je automatycznie podliczy. Do tego urzędnicy „dopiszą” głosy oddane w tradycyjny sposób.

Zwycięskie projekty czyli te, które poprze w głosowaniu największa liczba mieszkańców, zostaną wpisane do budżetu Chełma jako zadania do realizacji w roku 2018. Tutaj nasze pomysły i głosy mają realne znaczenie.

 

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
Prezydent raportuje o stanie miejskich spółek w 2019 roku
633
Będzie ciasno na Rejowieckiej
329
Uwaga, zamknięta część Kolejowej
255
Jak się ratują spółki miejskie podczas pandemii?
412
W poniedziałek idziemy do fryzjera
286
REKLAMA