REKLAMA
Budżet obywatelski. Czas na nasze pomysły
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Chcesz coś zmienić na swoim osiedlu? Masz pomysł, by było ciekawiej, ładniej, albo po prostu bardziej funkcjonalnie? Teraz właśnie jest czas, by zgłaszać takie projekty do Budżetu Obywatelskiego.

Budżet Obywatelski to wyjątkowa okazja do rzeczywistego i bezpośredniego współdecydowania o tym, na co zostanie wydana część miejskich pieniędzy. Daje możliwość zgłaszania i promowania własnych pomysłów, a przy tym poczucie, że coś jednak od nas zależy. Ruszył właśnie nabór wszelkich pomysłów do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego w przyszłym roku. Mamy na to czas do końca czerwca br.


REKLAMA

Budżet przeznaczony do podziału przez mieszkańców w 2019 roku wynosi – podobnie jak w latach poprzednich – 2,5 mln zł. Dziesięć chełmskich osiedli dostanie na realizację swoich projektów po 250 tys. zł.

Od ubiegłego roku do dyspozycji mieszkańców jest specjalna platforma internetowa, dzięki  której zgłaszanie projektów stało się dużo prostsze. Równie łatwe jest też głosowanie na wybrany projekt. Dotychczas konieczność osobistego stawiennictwa w Urzędzie Miasta skutecznie zniechęcała wiele osób do udziału w BO. Na platformie znajdziemy też sporo informacji dotyczących szczegółów, np. odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania czy informacje na temat edycji BO w 2018 roku.
Uruchomienie platformy nie oznacza jednak, że zlikwidowana została możliwość osobistego zgłaszania projektów i głosowania. Działania te nadal można wykonać tradycyjną metodą – wypełniając papierowe formularze czy głosując osobiście. Informacji można zasięgać w siedzibie UM przy Lubelskiej 63, telefonicznie pod nr 82 565 20 70 lub pocztą elektroniczną: [email protected]

Pomysły do realizacji może zgłaszać każdy mieszkaniec Chełma, który ma ukończone 16 lat i mieszka tu na stałe.

Przypomnijmy, że Budżet Obywatelski (partycypacyjny) po raz pierwszy wprowadzono w naszym kraju w 2011 roku w Sopocie. W Chełmie został wdrożony trzy lata później za sprawą Chełmskich Organizacji Pozarządowych i Inicjatywy Obywatelskiej „Nasz Chełm”.

Przez kolejne lata chełmianie mogli mieć satysfakcję z realizacji kilkudziesięciu ich własnych pomysłów. Wśród nich przeważały inwestycje drogowe typu modernizacje chodników, parkingów, nawierzchni ulic, ale także budowa wielofunkcyjnego boiska sportowego przy ZSO nr 8 czy przebudowa placu zabaw w parku miejskim przy Lubelskiej.

Harmonogram BO 2019 w Chełmie przedstawia się następująco:

– od 4 maja w Urzędzie Miasta ruszył nabór wniosków. Ten etap potrwa do 30 czerwca;
– do 15 sierpnia potrwa ocena merytoryczna złożonych wniosków. Chodzi w niej m.in.  o sprawdzenie czy realizacja danego pomysłu mieści się w kompetencjach samorządu, czy wartość prac nie przekroczy kwoty zaplanowanej na dane osiedle i czy zadanie będzie można wykonać w ciągu 12 miesięcy;
– do 19 września ogłoszona zostanie lista projektów poddanych pod głosowanie mieszkańców;
– od 17 do 22 września odbywać się będzie głosowanie. Jego ostateczne wyniki poznamy dość szybko. Część głosów trafi bezpośrednio na platformę, która je automatycznie podliczy. Do tego urzędnicy „dopiszą” głosy oddane w tradycyjny sposób;
– na 29 września magistrat zapowiada oficjalne ogłoszenie wyników.

Zwycięskie projekty czyli te, które poprze w głosowaniu największa liczba mieszkańców, zostaną wpisane do budżetu Chełma jako zadania do realizacji w roku 2019. Tutaj nasze pomysły i głosy mają realne znaczenie.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Zuzia
  o 09:43

  Od 14 lat jestesmy wspólnotą mieszkaniową gdzie i miasto ma swoj zasob lokali w 1/3 udzialy ma miasto.CZY MY TRZ MOZEMY SIE STARAC O DOFINANSOWANIE W MODERNIZACJI Z Budżetu obywatelskiego?

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Będą stypendia dla najzdolniejszych
  596
  Wybierz Społecznika Roku
  320
  Szkoły szykują się do strajku
  363
  Jak usprawnić miejską komunikację?
  1 443
  Już pracują nad S12 do Dorohuska
  1 104
  REKLAMA