REKLAMA
Budżet obywatelski nie interesuje młodych
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Młodzi chełmianie (16-25 lat) nie interesują się sprawami miasta, ani nawet swojego najbliższego otoczenia. Taki wniosek można wysnuć po wstępnej analizie pierwszego etapu Budżetu Obywatelskiego.

REKLAMA
Z końcem czerwca zakończył się pierwszy etap tegorocznego Budżetu Obywatelskiego czyli zgłaszanie przez mieszkańców propozycji zadań do zrealizowania w ramach budżetu miasta w roku 2019. Podobnie jak w latach poprzednich, na BO przeznaczono 2,5 mln zł. Z tego każde z dziesięciu miejskich osiedli dostało do dyspozycji 250 tys. zł.
Jak wynika ze statystyk, BO w tym roku w ogóle nie zainteresował najmłodszych chełmian. Mieszkańcy miasta w przedziale wiekowym 16-25 lat, a więc ci – wydawać by się mogło – najbardziej kreatywni, nie zgłosili ani jednego własnego pomysłu! Nie chcą nic zmieniać, bo są ze wszystkiego zadowoleni, czy też nie interesują ich zmiany, bo i tak nie wiążą z miastem swojej przyszłości? Pytania nie tylko do socjologów.

Najbardziej aktywną grupą pod tym względem okazały się osoby w przedziale wiekowym 36-49, potem – kolejno: 50-59, 26-35, 60 i więcej.


REKLAMA

Chełmianie zaproponowali 82 pomysły

To sporo mniej niż przed rokiem, kiedy do BO wpłynęły 134 projekty. W tym roku najwięcej wniosków wpłynęło z osiedla Cementowni – 15, po 9 projektów zgłosili mieszkańcy osiedli Działki, Słoneczne i Zachód, 8 wpłynęło ze Śródmieścia, pojedyncze projekty zgłoszono z Dyrekcji Dolnej i Dyrekcji Górnej, os. Rejowiecka i os. Kościuszki. Żadnego projektu nie zgłosili mieszkańcy osiedla XXX-lecia.

Teraz urzędnicy miejscy zajmują się oceną merytoryczną złożonych projektów. Chodzi m.in. o sprawdzenie, czy realizacja danego pomysłu mieści się w kompetencjach samorządu, czy wartość prac nie przekroczy kwoty zaplanowanej na dane osiedle i czy zadanie będzie można wykonać w ciągu 12 miesięcy. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, ostateczną listę projektów przyjętych pod głosowanie mieszkańców poznamy 14 września br. Na ten dzień zaplanowane jest spotkanie z mieszkańcami miasta, podczas którego przedstawione zostaną wszystkie zadania zaopiniowane pozytywnie i negatywnie wraz z uzasadnieniem oraz pokazana ostateczna lista zadań dla każdego rejonu, która poddana zostanie pod głosowanie.

Głosowanie odbywać się będzie od 17 do 22 września br. Głosy na wybrane pomysły będziemy mogli oddawać w sposób tradycyjny, wrzucając głos do urny w Urzędzie Miasta lub elektronicznie za pośrednictwem platformy internetowej. Oficjalne ogłoszenie wyników naszego głosowania magistrat zapowiada na 29 września br.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Andrzej Sawa
  o 08:37

  Marta,to do roboty.Wybory niedługo.Potrzeba ludzi,a nie partyjniakow.Przecież gorzej nie może być.

  + 22
  - 22
 • Marta
  o 12:07

  Jak młodzi stąd spieprzają, bo rzadzący nie umieją zorganizować inwestycji i miejsc pracy, to co w tym dziwnego, że mają w nosie ten budżet obywatelski.

  + 22
  - 22
 • piwot
  o 11:42

  Ten budżet obywatelki nie ma większego sensu wg mnie. Np na os. Słoneczne stare babki chodziły po blokach na zlecenie księdza i zbierały podpisy.
  W jednym roku wyremontowali z budżetu obywatelskiego podjazd pod kościół (Kościół św. Rodziny), a w kolejnym roku kasa z budżetu obywatelskiego, poszła na remont ogrodzenia cmentarza (ogrodzenie wzdłuż ul. Orląt Lwowskich). Oczywiście podpisy pod pomysłem a później głosy oddawały stare babki i dziadki bo ksiądz tak kazał 🙂
  Czy z budżetu obywatelskiego powinno się remontować podjazd pod kościół i ogrodzenie cmentarza, którym zarządza przecież Kościół Rozesłania? Urzędnicy powinni taki pomysł na starcie zdyskwalifikować. Podczas gdy inne ważniejsze cele nie są realizowane.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 20:30

  dos,a gdzie wiara starszych?

  + 22
  - 22
 • dos
  o 08:55

  Szkoda, że młodzi tracą wiarę nie tylko we własne miasto ale i we własne możliwości. To na kogo stawiać w przyszłości?

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 20:13

  Ludzie,a co mlodzi widza.Od 12 lat rzadzi miestem ekipa nieudacznikow,ktora nie potrafi pisac wnioskow o dofinansowanie,albo jak ostatnio skutecznie,w terminie wyslac.No I mlodzi to olewaja.To normalne,a nie dziwne.

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Strajk trwa. Egzaminy niezagrożone
  455
  Otwarcie amfiteatru. Lady Pank i przeboje lat 80-tych
  969
  Więcej za ogrzewanie
  632
  Remont „12” do negocjacji
  1 137
  Rozpoczął się strajk nauczycieli
  1 338
  REKLAMA