REKLAMA
Budżet Obywatelski. Przed nami nowa edycja
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Do wykorzystania będzie 2,5 mln zł. Tyle miasto przeznaczyło na projekty mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021 w Chełmie. Znamy też harmonogram działań.

Reklama

Uwzględniliśmy postulaty i oczekiwania mieszkańców zgłaszane w trakcie konsultacji społecznych, spotkań z radami osiedli oraz lokalnymi stowarzyszeniami i liczymy na duże zaangażowanie chełmian – mówi Wojciech Wójcik z Gabinetu Prezydenta Miasta Chełm.

W minionym tygodniu prezydent Jakub Banaszek podpisał zarządzenie ws podziału środków oraz harmonogramu Budżetu Obywatelskiego Miasta Chełm na 2021 rok.

Co się zmieni w tegorocznej edycji BO?

– kwota przeznaczona na budżet obywatelski została zwiększona do 2,5 mln zł. Środki podzielone zostaną na pule obejmujące projekty osiedlowe oraz projekty ogólnomiejskie.
Z tego po 175 tys. zł otrzyma każde osiedle, a pozostałe 750 tys. zł zostanie przeznaczone na projekty ogólnomiejskie. Projekty osiedlowe i ogólnomiejskie mogą mieć charakter zarówno infrastrukturalny, jak również kulturalny lub społeczny;

– w BO uczestniczą wyłącznie mieszkańcy miasta figurujący na liście uprawnionych do udziału w BO. Tworzona jest ona na podstawie listy mieszkańców Chełma, którzy ukończyli 16 lat oraz listy osób wpisanych do rejestru wyborców. Mieszkańcy niefigurujący na liście uprawnionych do udziału w BO, mogą się do niej dopisać poprzez złożenie oświadczenia (druk jest załącznikiem do uchwały ws BO);

od 5 czerwca będzie można składać nowe projekty, które będą realizowane w 2021 roku. Mieszkańcy mają czas na ich złożenie do 10 lipca;

– projekt osiedlowy może złożyć wyłącznie mieszkaniec danego osiedla;

– do projektu musi być dołączona lista z podpisami co najmniej dwóch mieszkańców popierających projekt, w tym podpis autora. Możliwe będzie zbieranie podpisów za pomocą platformy internetowej, dedykowanej dla Budżetu Obywatelskiego Miasta Chełm.

– termin głosowania na zgłoszone projekty ustalono na: od 7 do 11 września br.;

– każdy mieszkaniec miasta będzie mógł oddać swój głos na 4 projekty, które zostaną podzielone na osiedlowe (2 głosy) i ogólnomiejskie (2 głosy).

Zwycięskie projekty czyli te, które poprze w głosowaniu największa liczba mieszkańców, zostaną wpisane do budżetu Chełma jako zadania do realizacji w roku 2021.

Uchwała dotycząca Budżetu Obywatelskiego jest dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Chełm.

***

Budżet Obywatelski to dobra okazja dla mieszkańców miasta, by współdecydować o tym, na co zostanie wydana część miejskich pieniędzy. Daje możliwość zgłaszania i promowania własnych pomysłów, a przy tym poczucie, że coś jednak od nas zależy.

Przypomnijmy, że Budżet Obywatelski (partycypacyjny) po raz pierwszy wprowadzono w naszym kraju w 2011 roku w Sopocie. W Chełmie został wdrożony trzy lata później za sprawą Chełmskich Organizacji Pozarządowych i Inicjatywy Obywatelskiej „Nasz Chełm”.

Przez kolejne lata chełmianie mogli mieć satysfakcję z realizacji kilkudziesięciu ich własnych pomysłów. Przeważały inwestycje drogowe typu modernizacje chodników, parkingów, nawierzchni ulic, ale także budowa wielofunkcyjnego boiska sportowego przy ZSO nr 8 czy przebudowa placu zabaw w parku miejskim przy ul. Lubelskiej. Od ubiegłego roku – oprócz projektów inwestycyjnych – mieszkańcy mogą zgłaszać do BO także pomysły społeczne czy kulturalne.
Wielu chełmian nie poprzestało wyłącznie na zgłoszeniu projektu, ale włożyło sporo pracy i inwencji, by projekt wypromować wśród sąsiadów. Były więc ulotki, plakaty, a nawet ciekawe filmiki umieszczane na portalach społecznościowych.
Jak będzie w tym roku?

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Katastrofa w jeziorze Glinki
Katastrofa w jeziorze Glinki
Ścieki z Chełma pomogą w walce z pandemią
Premier Morawiecki w Chełmie rozdawał czeki
Premier Morawiecki w Chełmie rozdawał czeki
Na kogo głosowali chełmianie
Budżet obywatelski po chełmsku – czekamy na projekty
Budżet obywatelski po chełmsku – czekamy na projekty
REKLAMA