Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Budżet Obywatelski. Regulamin do konsultacji

Kalendarz Anna Wesołowska
Budżet Obywatelski. Regulamin do konsultacji

Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące nowego Regulaminu Budżetu Obywatelskiego Miasta Chełm. Propozycje zmian można zgłaszać do 24 kwietnia.

W tym roku pierwsze konsultacje dotyczące Budżetu Obywatelskiego rozpoczynają się w Chełmie dość wcześnie, co każe mieć nadzieję, że tegoroczna edycja przebiegnie sprawniej niż ta przed rokiem. Przypomnijmy, rok temu pierwsze decyzje związane z terminarzem BO prezydent ogłosił dopiero we wrześniu. Szerzej na ten temat pisaliśmy m.in. tutaj.

Mieszkańcom zafundowano sprint, w dodatku na znacznie zmienionych zasadach. Czy w tym roku władzom miasta uda się uniknąć dotychczasowych niedociągnięć?
Błędy dotyczące m.in. “dziurawego” systemu oddawania głosów wytknęło miastu Stowarzyszenie „Nasz Chełm”. Problem – za sprawą byłego już wiceprezydenta Daniela Domoradzkiego – oparł się aż o prokuraturę. Szerzej pisaliśmy o tym m.in. tutaj: Budżet Obywatelskiej porażki? A o finale sprawy przeczytacie tutaj.
Przejdźmy jednak do spraw bieżących. Władze miasta zapraszają mieszkańców Chełma oraz stowarzyszenia i organizacje pozarządowe działające na terenie Chełma

do udziału w konsultacjach

i podzielenia się spostrzeżeniami dotyczącymi proponowanych zasad.
Tak jak przed rokiem, miasto zaproponowało zgłaszanie dwóch rodzajów projektów do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego – projektów osiedlowych oraz ogólnomiejskich. Podział środków wyglądać będzie następująco – 70 % na projekty osiedlowe, 30 % na pomysły ogólnomiejskie (przed rokiem odpowiednio 80 i 20 procent). Projekty również podzielono na dwie kategorie: infrastukturalne  (twarde) oraz kulturalne czy społeczne (miękkie).
Każdy będzie mógł zaproponować dowolną liczbę projektów, ale nim oficjalnie zgłosi je do BO, będzie musiał zdobyć pod każdym z nich podpisy mieszkańców miasta. Co najmniej 15 osób pod projektem osiedlowym i co najmniej 30 podpisów pod projektem ogólnomiejskim.
Tu mamy wątpliwości, czy konieczność zbierania podpisów nie zniechęci wielu do zgłaszania jakichkolwiek propozycji. Tym bardziej, że przecież potem, w trakcie głosowania, to właśnie mieszkańcy weryfikują, które pomysły chcą, aby były zrealizowane, a które nie.
Kto oceni nasze projekty? Projekt regulaminu zakłada, że zrobi to Zespół Konsultacyjny powołany przez prezydenta. W jego skład wejdą radni, urzędnicy oraz (nowość) jeden przedstawiciel organizacji pozarządowych zgłoszony przez Radę Działalności Pożytku Publicznego. Ocenie podlegać będzie strona formalna i merytoryczna projektów. Jeżeli pomylimy się np. wyceniając koszty realizacji, Zespół dokona własnej kalkulacji pomysłu.
Głosowanie na projekty odbywać się będzie jak do tej pory – w formie papierowej lub elektronicznej. Udział w głosowaniu ograniczono wyłącznie do mieszkańców Chełma, którzy ukończyli 16 lat.
Kto nie znajdzie swojego nazwiska na liście uprawnionych, będzie mógł wziąć udział w głosowaniu po wypełnieniu oświadczenia.

Przydatne linki

Projekt uchwały w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać chełmski BO znajdziecie tutaj: https://umchelm.bip.lubelskie.pl/index.php?id=219&akcja=szczegoly&p2=1501341
Konsultacje społeczne dotyczące ewentualnych zmian w projekcie prowadzone są w formie ankiety, którą znajdziecie tutaj: https://umchelm.bip.lubelskie.pl/index.php?id=219&akcja=szczegoly&p2=1501342
Ankieta została przygotowana w formie tabeli, gdzie możemy wpisać swoje wnioski czy propozycje zmian oraz uzasadnienie. Każda ankieta ma być czytelnie podpisana.
Ze względu na stan epidemii, wypełnione ankiety należy przesyłać wyłącznie drogą elektroniczną na adres: konsultacje.spoleczne@umchelm.pl, w temacie wpisując: BO_KONSULTACJE.
Na Wasze uwagi, opinie i propozycje UM będzie czekać do 24 kwietnia (piątek).