REKLAMA
Budżet obywatelski. Zgłoś swój projekt
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Jeszcze tylko do końca czerwca można zgłaszać własne projekty do Budżetu Obywatelskiego. Rozejrzyj się po swoim osiedlu. Na pewno jest coś, co chciałbyś zmienić, by wszystkim żyło się wygodniej, bezpieczniej lub po prostu ładniej.

Budżet Obywatelski to dobra okazja dla mieszkańców miasta, by współdecydować o tym, na co zostanie wydana część miejskich pieniędzy. Daje możliwość zgłaszania i promowania własnych pomysłów, a przy tym poczucie, że coś jednak od nas zależy. Na początku maja br. ruszył nabór pomysłów do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego w przyszłym roku. Mamy na to czas jeszcze do końca czerwca br.


REKLAMA

Budżet przeznaczony do podziału przez mieszkańców w 2019 roku wynosi – podobnie jak w latach poprzednich – 2,5 mln zł. Dziesięć chełmskich osiedli dostanie na realizację swoich projektów po 250 tys. zł.

Od ubiegłego roku do dyspozycji mieszkańców jest specjalna platforma internetowa, dzięki  której zgłaszanie projektów stało się dużo prostsze. Równie łatwe jest też głosowanie na wybrany projekt. Dotychczas konieczność osobistego stawiennictwa w Urzędzie Miasta skutecznie zniechęcała wiele osób do udziału w BO. Na platformie znajdziemy też sporo informacji dotyczących szczegółów, np. odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania czy informacje na temat edycji BO w 2018 roku.
Uruchomienie platformy nie oznacza jednak, że zlikwidowana została możliwość osobistego zgłaszania projektów i głosowania. Działania te nadal można wykonać tradycyjną metodą – wypełniając papierowy formularz i głosując osobiście. Informacji można zasięgać w siedzibie UM przy Lubelskiej 63, telefonicznie pod nr 82 565 20 70 lub pocztą elektroniczną: [email protected]

Pomysły do realizacji może zgłaszać każdy mieszkaniec Chełma, który ma ukończone 16 lat i mieszka tu na stałe.

Przypomnijmy, że Budżet Obywatelski (partycypacyjny) po raz pierwszy wprowadzono w naszym kraju w 2011 roku w Sopocie. W Chełmie został wdrożony trzy lata później za sprawą Chełmskich Organizacji Pozarządowych i Inicjatywy Obywatelskiej „Nasz Chełm”.

Przez kolejne lata chełmianie mogli mieć satysfakcję z realizacji kilkudziesięciu ich własnych pomysłów. Wśród nich przeważały inwestycje drogowe typu modernizacje chodników, parkingów, nawierzchni ulic, ale także budowa wielofunkcyjnego boiska sportowego przy ZSO nr 8 czy przebudowa placu zabaw w parku miejskim przy Lubelskiej. Niektórzy nie poprzestali wyłącznie na zgłoszeniu projektu, ale włożyli sporo pracy i inwencji, by własny projekt wypromować wśród sąsiadów. Po to, by zdobył jak najwięcej głosów poparcia. Były więc ulotki, plakaty, a nawet ciekawe filmiki umieszczane na portalach społecznościowych.

Harmonogram BO 2019 w Chełmie przedstawia się następująco:

– do 30 czerwca br. w Urzędzie Miasta trwa  nabór wniosków;
– do 15 sierpnia potrwa ocena merytoryczna złożonych wniosków. Chodzi w niej m.in.  o sprawdzenie czy realizacja danego pomysłu mieści się w kompetencjach samorządu, czy wartość prac nie przekroczy kwoty zaplanowanej na dane osiedle i czy zadanie będzie można wykonać w ciągu 12 miesięcy;
– do 19 września ogłoszona zostanie lista projektów poddanych pod głosowanie mieszkańców;
– od 17 do 22 września odbywać się będzie głosowanie. Jego ostateczne wyniki poznamy dość szybko. Część głosów trafi bezpośrednio na platformę, która je automatycznie podliczy. Do tego urzędnicy „dopiszą” głosy oddane w tradycyjny sposób;
– na 29 września magistrat zapowiada oficjalne ogłoszenie wyników.

Zwycięskie projekty czyli te, które poprze w głosowaniu największa liczba mieszkańców, zostaną wpisane do budżetu Chełma jako zadania do realizacji w roku 2019. Tutaj nasze pomysły i głosy mają realne znaczenie.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • obywatel.Chelma
  o 09:13

  Nie ma sensu wysilać się skoro do głosowania będą dopuszczone same chodniki, studzienki , asfalty czyli wszystko to co władza i tak musi zrealizować. Oszmana. Wszystkie obywatelskie -wartosciowe inicjatywy bez podania uzasadnienia lądują w kiblu po weryfikacji przez autorytety . Ja komisyjnie olewam tę zabawę.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 18:43

  A ja chcialbym,zeby caly budzet byl obywatelski,a nie ekipy nieudacznikow,jak teraz,od 12 lat.

  + 22
  - 22
 • Bo
  o 16:12

  Na os. Słonecznym z ostatniej edycji BO pozostało jeszcze ok. 100 tys. zł oszczędności po przetargach. Czy możecie się dowiedzieć na co zostaną wykorzystane te środki?

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Będą stypendia dla najzdolniejszych
  596
  Wybierz Społecznika Roku
  320
  Szkoły szykują się do strajku
  363
  Jak usprawnić miejską komunikację?
  1 443
  Już pracują nad S12 do Dorohuska
  1 104
  REKLAMA