REKLAMA
„Nasz Chełm” apeluje o informacje dla mieszkańców
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska „Nasz Chełm” opublikowało swoje stanowisko w sprawie nowych przepisów regulujących wywóz śmieci.  Jego członkowie zwracają uwagę na trudności, jakie ze stosowaniem tych przepisów mogą mieć mieszkańcy. Apelują również o przeprowadzenie jak najszerszej akcji informacyjnej.

Nowe przepisy wprowadziły skomplikowany system segregacji odpadów (pisaliśmy o tym tutaj).  Zdaniem Stowarzyszenia „Nasz Chełm”:


REKLAMA

Zmusza on osoby, które zadeklarowały segregację śmieci, do dzielenia ich na dziewięć rodzajów. Każdy z nich musi być gromadzony w precyzyjnie określonych pojemnikach lub workach. „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Chełm” nie ułatwia zrozumienia zasad selekcji odpadów. O tym, że są one skomplikowane świadczy to, że tuż po jego uchwaleniu, Urząd Miasta na łamach lokalnej prasy zapowiadał, że zanim Regulamin wejdzie w życie, przeprowadzona zostanie kampania informacyjna. Niestety, były to tylko obietnice.

W opinii Stowarzyszenia, w mieście nie podjęto żadnych działań ułatwiających mieszkańcom sprostanie nowym zasadom.

Brakuje kontenerów na segregowane śmieci, ilość przekazywanych worków jest za mała. Samorząd zobowiązał się do dostarczenia zaledwie jednego worka w każdym z obowiązujących kolorów miesięcznie. Jeżeli to za mało, każdy właściciel domu jednorodzinnego musi worki kupić za własne pieniądze. Nie mogą to jednak być worki przypadkowe. Błędna segregacja może spowodować, że odbierający odpady pracownicy MPGK nasze śmieci sfotografują. Na podstawie tych zdjęć firma będzie mogła zażądać wyższej zapłaty za wywóz.

Wystąpienie „Naszego Chełma” kończy apel do władz miasta o szeroko zakrojoną akcję informacyjną, która uwzględni potrzeby i możliwości mieszkańców.

Treść wystąpienia Stowarzyszenia 

***

Czy Waszym zdaniem Chełm radzi sobie z organizacją wywozu śmieci? Zapraszamy do dyskusji.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Men
  o 19:51

  Ta cała segregacja po nowemu to bujda. Nie ma pojemników o odpowiednich kolorach albo chociaż odznaczeniach. To się ni jak ma do nowych zasad. To chaos. A my za to placimy!!!.

  + 22
  - 22
 • jhg
  o 14:20

  Potrafiłem sobie sam przeczytać jak segregować, ale rzeczywistość niestety mnie już przerasta. Dostawili jeden pojemnik na papier, a resztę zostawili po staremu bez żadnych oznaczeń i weź teraz zgadnij co gdzie jak frakcje po staremu(było ich mniej) nie przekładają się na nowe. No i jeszcze kolejna cudowna sprawa, teraz każdy kontener jest z innej parafii, żółty w kształcie dzwona z okrągłym otworem, niebieski ma jeszcze inny kształt i czerwone jeszcze inny, wygląda to po prostu żałośnie.

  + 22
  - 22
 • Andrzej S
  o 22:52

  Nasz Chełm obudził się,bo niedługo wybory.

  + 22
  - 22
 • Robinson
  o 21:51

  To niedopuszczalne żeby brać pieniądze za wywóz segregowanych śmieci wg. nowych zasad a tej segregacji nie ma. Gdzie jakieś informacje na ten temat? Co robi MPGK? A gdzie władze miasta?

  + 22
  - 22
 • Daro
  o 15:33

  Niech coś miasto z tym zrobi. To skandal żeby brać pieniądze i olewac klienta. Toż to PRL.

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Ferie. Nie siedź w domu
  227
  Biuro pomoże zdobyć fundusze na termomodernizację
  477
  Wiosną ruszy budowa galerii
  1 452
  Co się zmieniło w chełmskim ratuszu?
  4 070
  Plac wypięknieje
  1 338
  REKLAMA