REKLAMA
Nasz Chełm dla początkujących przedsiębiorców
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Najczęściej poszukiwana przez naszych Czytelników informacja dotyczy możliwości pozyskania pieniędzy na rozpoczęcie  działalności gospodarczej. Spora w tym zasługa rozmowy z przedsiębiorcą, który  otrzymał taką dotację, jaka ukazała się na łamach chelmski.eu.

Napisał do nas Pan Bartosz:


REKLAMA

Jestem zainteresowany uruchomieniem własnej firmy. Czy mogę liczyć na jakieś wsparcie poza tym co proponuje urząd pracy?

Na taki cel przewidziano jedno z działań Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Osoba starająca się o dofinansowanie musi jednak spełnić kilka warunków:

– ukończony 30 rok życia
– posiadać status na rynku *Osoba bezrobotna (zarejestrowana w urzędzie pracy);
– bierna zawodowa (osoba niepracująca i nieucząca się);
– osoba odchodząca z rolnictw (osoba, która jest zarejestrowana w urzędzie pracy i posiada do 2 ha przeliczeniowych ziemi – opłaca obowiązkowy KRUS).

Ponadto osoby wyżej opisane muszą przynależeć do jednej z grup, tzn. muszą być:

– w wieku powyżej 50 roku życia, albo
– być kobietą, albo
– być osobą niepełnosprawną (należy przedstawić odpowiedni dokument w tym zakresie), albo
– być osoba długoterminowo bezrobotną (należy przedstawić dokument z urzędu pracy o tym, że jest się zarejestrowanym jako osoba bezrobotna powyżej 12 miesięcy), albo
– mieć niskie wykształcenie (tj. ISCED 3, najwyżej średnie).

Jeżeli więc Pan Bartosz odnajduje się w którejś z tych grup, może rozpocząć poszukiwanie projektów, które są realizowane w ramach wspomnianego działania RPO. Zgodnie ze starym przysłowiem – „koszulka bliższa ciału”, od razu informujemy, że także my – Stowarzyszenie „Nasz Chełm” aktualnie realizuje taki projekt. Zapraszamy więc do kontaktu.

Pan Bartosz będzie musiał wypełnić formularz zgłoszeniowy/ rekrutacyjny. Sugeruję, aby taki formularz wypełniać na komputerze- są to druki edytowalne i dzięki możliwości wypełniania na komputerze może zmieścić dużo więcej treści.

Tak wypełniony formularz składamy w biurze projektu. Tam zostanie nam udzielona informacja dot. kolejnego etapu rekrutacji – spotkania z doradcą zawodowym, ocenie formularzy i przewidywanym terminie ogłoszenia wyników.

Na co można liczyć?

Z pewnością większość przyszłych przedsiębiorców liczy na żywą gotówkę. I taką dostanie –  dotacja to około 23 tys. zł. Można je wydać na wyposażenie nowej firmy w sprzęt, urządzenia, narzędzia do rozpoczęcia świadczenia usług czy produkcji.

Jednak zanim Pan Bartosz otrzyma te pieniądze, będzie musiał przejść szereg szkoleń, które go przygotują do nowej roli. To jednak nie koniec dobrych wiadomości. Przez cały początkowy okres prowadzenia działalności uzyska także tak zwane wsparcie pomostowe. Są to pieniądze, które co miesiąc otrzyma na pokrycie bieżących wydatków firmy, tj. ZUS, czynsz za lokal, materiały eksploatacyjne.

Warto pamiętać, że w różnych projektach mogą być różne wysokości wsparcia pomostowego oraz różna wielkość tych środków.

***

Biuro projektu „Dotacja na start” mieści się w Chełmie, Aleja Żołnierzy I AWP 3 (oś. Koniczynka, za parkingiem Biedronki), czynne codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00. Tel. 502589929; www.naszchelm.eu.

 

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Zylo
  o 18:09

  Pracuje i mieszkam obecnie w Anglii. Czy jak wróce do Chełma to mgę dostać te pienedze?

  + 22
  - 22
 • Marta
  o 18:05

  Jestem kobietą i mam ponad 30 lat czy mogę otwoorzyć sklep w gminie w powiecie włodawskim?

  + 22
  - 22
 • Nasz Chelm
  o 15:06

  Do Andrzej:
  Muszę mieć więcej informacji:
  -jaka działalność chce Pan otworzyć?
  Jeżeli będzie to transport towarów – to niestety jest to wykluczony rodzaj działalności wspieranej funduszami europejskimi.

  + 22
  - 22
 • Nasz Chelm
  o 15:02

  Do M221:
  Najbliższy termin rekrutacji to styczeń 2019. Informacja o rozpoczęciu naboru wniosków na stronie naszchelm.eu zakładka Dotacja na start.
  Wiem, że w październiku nabór będzie do projektu Kierunek samozatrudnienie – http://www.zlotowkidlazuchwalych.pl

  + 22
  - 22
 • Nasz Chelm
  o 14:58

  Do Mirek:
  Proszę odpowiedzieć na pytania:
  1. Czy jest Pan biernym zawodowo – niepracujacym i nieuczacym się?
  A teraz przynajmniej jedną twierdząc odpowiedz:
  – czy posiada Pan jakąś niepełnosprawność?
  – czy ma Pan co najwyżej średnie wykształcenie?
  Jeśli przynajmniej jedną z odpowiedzi jest na tak, to może Pan starać się o dotacje. Zapraszam na stronę http://www.naszchelm.eu do informacji w zakładce Dotacja na start.

  + 22
  - 22
 • Nasz Chelm
  o 14:52

  Do Wieslaw:
  Niestety, projekt pn. Dotacja na start jest skierowany do mieszkańców miasta Chełm, powiatu chełmskiego, hrubieszowskiego, krasnostawskiego i wlodawskiego. Wiem, że dla mieszkańców Lublina jest projekt pn. Kierunek samozatrudnienie. Proszę odwiedzić stronę http://www.zlotowkidlazuchwalych.pl

  + 22
  - 22
 • Andrzej
  o 10:53

  Czy z tych pieniędzy mogę kupić samochód dostawczy?

  + 22
  - 22
 • M221
  o 10:49

  Do kiedy można składać winsoki na te pieniądze?

  + 22
  - 22
 • Mirek
  o 13:29

  Trudno śię połapać wtych wsrunkach. Czy jak jestem z Chełma i mam 45 lat i nie mam pracy ale nie jestem bezrobotnym to mogę dostać te pieniądze?

  + 22
  - 22
 • Wiesław
  o 11:30

  Czy jak mieszkam w Lublinie to mogę skorzystsć z Waszej oferty?

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Wiosną ruszy budowa galerii
  1 363
  Co się zmieniło w chełmskim ratuszu?
  3 897
  Plac wypięknieje
  1 293
  Koncepcja programowa na S12
  2 306
  Zapłacimy za parkingi?
  655
  REKLAMA