REKLAMA
Chełm – miasto dla bogaczy
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Chełmianie płacą więcej za usługi komunalne niż mieszkańcy innych miast regionu. Zobaczcie najnowszy ranking wydatków komunalnych mieszkańców miast powiatowych.

Prawie 2.600 zł – aż tyle wynosi różnica w rocznych opłatach za usługi komunalne między najtańszym i najdroższym pod tym względem miastem powiatowym w Polsce. Najmniej za wodę, śmieci czy komunikację publiczną płacą mieszkańcy Kozienic, Działdowa i Rawy Mazowieckiej; najwięcej – Rybnika, Mysłowic i Tarnowskich Gór.


REKLAMA

Analizę kosztów usług komunalnych w miastach opracowała, na podstawie danych z 339 polskich miast powiatowych, firma Curulis – Doradztwo Samorządowe. Pod uwagę wzięto roczne koszty, jakie ponosi „przeciętna” polska rodzina w pięciu obszarach: zaopatrzenie w wodę, odprowadzanie ścieków, odbiór odpadów, komunikację publiczną, strefy płatnego parkowania.
Liderem rankingu zostało miasto Kozienice z wynikiem 1.310,41 zł, zaś najniżej uplasowało się miasto Tarnowskie Góry, gdzie łączne wydatki na usługi komunalne wyniosły dla każdej rodziny 3.909,42 zł w ciągu roku.

Biorąc zaś pod uwagę wielkość badanych miast, najwyższe wydatki występują w miastach średnich, których liczba mieszkańców wynosi od 100 do 200 tys. osób. Zaliczają się do nich miasta w większości znajdujące się w województwie śląskim. Z kolei najniższe koszty życia występują w miastach małych, których liczba ludności nie przekracza 50 tys. osób.

Jak wynika z rankingu, średnie wydatki na usługi komunalne wynoszą 2.764,06 zł rocznie, a różnica rocznych kosztów pomiędzy najtańszym a najdroższym miastem wynosi aż 2.600 zł.

– Wskazuje to – podkreślają autorzy rankingu – na duże dysproporcje i świadczy o różnych strategiach zarządzania przyjętych przez miasta w zakresie tych samych usług.

Jak rządzi się pod tym względem w Chełmie?

W Chełmie strategia zarządzania usługami komunalnymi najwyraźniej kuleje. Koszty, jakie ponoszą mieszkańcy, są tylko nieznacznie niższe od średniej krajowej. W rankingu nasze miasto zajęło 132. miejsce. To oznacza, że przeciętna chełmska rodzina wydaje na usługi komunalne 2.640, 83 zł rocznie czyli dwa razy tyle, ile rodzina w Kozienicach.

Co więcej, jesteśmy jednym z droższych miast w regionie. U nas jest drożej niż w Białej Podlaskiej, gdzie koszty te są o 370 zł niższe i wynoszą 2.265,37 zł w ciągu roku (50.miejsce w rankingu). I drożej niż w Zamościu – tam rodzina wydaje rocznie 2.409,95 zł na usługi komunalne (74. miejsce w rankingu).
W regionie droższy od Chełma pod tym względem jest tylko Lublin z kwotą 2.839,13 zł rocznie.

Jeżeli jeszcze do tego weźmiemy pod uwagę wysokość średnich zarobków, które w Chełmie są z kolei najniższe w regionie (szerzej pisaliśmy o tym w artykule Chełmianie mało zarabiają), to przestaje dziwić, że z trudem wiążemy koniec z końcem. I że przeciętny chełmianin musi funkcjonować dużo skromniej niż przeciętny mieszkaniec np. Białej Podlaskiej.

Jak jest w innych miastach?

Biorąc pod uwagę poszczególne usługi, taryfa za wodę i ścieki najtańsza jest w Opolu Lubelskim i wynosi 6,37 zł za m3; Suwałki, Końskie i Jędrzejów to najtańsze miasta pod względem opłaty za odbiór odpadów komunalnych; najniższa stawka podatku od budynków mieszkalnych obowiązuje w Jarosławiu – 0,32 zł/m2.

Jeśli chodzi o komunikację publiczną, autorzy rankingu wyliczyli, że ponad 30 proc. miast powiatowych nie ma własnej komunikacji miejskiej; średnia cena biletu jednorazowego w badanych miastach to 2,63 zł. Z kolei 141 miast nie ma wytyczonych stref płatnego parkowania lub nie pobiera się opłaty za pierwszą godzinę postoju; średni koszt pierwszej płatnej godziny to 1,13 zł.

Na potrzeby rankingu opracowano „model funkcjonowania przeciętnej polskiej rodziny”, zakładając, że składa się ona z dwóch osób dorosłych i dwójki dzieci; zajmuje mieszkanie o powierzchni 74 m2; zużywa rocznie 31,8 m3 wody na osobę i wytwarza taką samą ilość ścieków; przez 48 godzin w roku zajmuje w mieście płatne miejsce do parkowania; a każdy z jej członków 98 razy w roku korzysta z komunikacji publicznej.

Zgodnie z tym modelem przeciętna rodzina żyjąca w mieście powiatowym najwięcej wydaje na wodę i ścieki (średnio 47 proc.), w dalszej kolejności na komunikację publiczną (31 proc.) oraz wywóz odpadów komunalnych (18 proc.). Podatek od nieruchomości oraz opłata parkingowa stanowią – według autorów badania – nieznaczny odsetek łącznych kosztów rodziny.

Zobaczcie pełne wyniki badania RANKING: Wydatki mieszkańców na usługi komunalne.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Andrzej Sawa
  o 22:56

  Ha,ha

  + 22
  - 22
 • Dos
  o 14:43

  Max, czy ja ciebie …. znam? Pisz konkretnie o co tobie chodzi.
  Zupelnie nie interesuje mnie co ciebie smieszy, nudzi albo co martwi.

  + 22
  - 22
 • XYZ
  o 14:24

  I znowu kamyk do chełmskiego ogródka…… najbardziej
  zanieczyszczone miasto w woj. lubelskim……. Oj niedobrze, niedobrze! Zbliża się sezon grzewczy i co dalej?

  + 22
  - 22
 • Max
  o 14:05

  Dos
  Znasz się jak widzę na wszystkim, podobnie jak bmx……
  Śmieszny jesteś facet! z tymi przytykami.
  Gdyby przyjąć takie rozumowanie i podejście do sprawy, to
  nikt, niczego by nie załatwił nigdy!!!
  Nie sądz ludzi po pozorach! To jest tak nudne, że aż śmieszne..

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 12:17

  Czego szukać,to od lat wiem

  + 22
  - 22
 • AMB 😩
  o 11:11

  bmx
  A kto powiedział, że mamy wierzyć w te opowieści?
  Bmx….. nie jesteś wiarygodnym facetem /wirtualny/, a do informowania społeczeństwa i udzielania wyjaśnień jest
  Kto inny…… lumpenproletariuszu!!! był na to czas!
  Przecież nie jesteś nawet mieszkańcem Chełma!…….

  + 22
  - 22
 • Dos
  o 11:09

  Sawa przymierza sie do audytu ale tylko w sensie ogólnym 😉

  Jezeli Sawa chcesz przeprowadzic szczegółową kontrole musisz wiedziec czego i gdzie szukać 😉

  + 22
  - 22
 • ja
  o 08:17

  Sawa, a co tam a WORD słychać? Też nudno że tu się produkujesz?

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 23:08

  Nudno tu

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Strajk trwa. Egzaminy niezagrożone
  412
  Otwarcie amfiteatru. Lady Pank i przeboje lat 80-tych
  925
  Więcej za ogrzewanie
  601
  Remont „12” do negocjacji
  1 115
  Rozpoczął się strajk nauczycieli
  1 317
  REKLAMA