REKLAMA
Chełm – miasto dla bogaczy
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Chełmianie płacą więcej za usługi komunalne niż mieszkańcy innych miast regionu. Zobaczcie najnowszy ranking wydatków komunalnych mieszkańców miast powiatowych.

REKLAMA

Prawie 2.600 zł – aż tyle wynosi różnica w rocznych opłatach za usługi komunalne między najtańszym i najdroższym pod tym względem miastem powiatowym w Polsce. Najmniej za wodę, śmieci czy komunikację publiczną płacą mieszkańcy Kozienic, Działdowa i Rawy Mazowieckiej; najwięcej – Rybnika, Mysłowic i Tarnowskich Gór.


REKLAMA

Analizę kosztów usług komunalnych w miastach opracowała, na podstawie danych z 339 polskich miast powiatowych, firma Curulis – Doradztwo Samorządowe. Pod uwagę wzięto roczne koszty, jakie ponosi „przeciętna” polska rodzina w pięciu obszarach: zaopatrzenie w wodę, odprowadzanie ścieków, odbiór odpadów, komunikację publiczną, strefy płatnego parkowania.
Liderem rankingu zostało miasto Kozienice z wynikiem 1.310,41 zł, zaś najniżej uplasowało się miasto Tarnowskie Góry, gdzie łączne wydatki na usługi komunalne wyniosły dla każdej rodziny 3.909,42 zł w ciągu roku.

Biorąc zaś pod uwagę wielkość badanych miast, najwyższe wydatki występują w miastach średnich, których liczba mieszkańców wynosi od 100 do 200 tys. osób. Zaliczają się do nich miasta w większości znajdujące się w województwie śląskim. Z kolei najniższe koszty życia występują w miastach małych, których liczba ludności nie przekracza 50 tys. osób.

Jak wynika z rankingu, średnie wydatki na usługi komunalne wynoszą 2.764,06 zł rocznie, a różnica rocznych kosztów pomiędzy najtańszym a najdroższym miastem wynosi aż 2.600 zł.

– Wskazuje to – podkreślają autorzy rankingu – na duże dysproporcje i świadczy o różnych strategiach zarządzania przyjętych przez miasta w zakresie tych samych usług.

Jak rządzi się pod tym względem w Chełmie?

W Chełmie strategia zarządzania usługami komunalnymi najwyraźniej kuleje. Koszty, jakie ponoszą mieszkańcy, są tylko nieznacznie niższe od średniej krajowej. W rankingu nasze miasto zajęło 132. miejsce. To oznacza, że przeciętna chełmska rodzina wydaje na usługi komunalne 2.640, 83 zł rocznie czyli dwa razy tyle, ile rodzina w Kozienicach.

Co więcej, jesteśmy jednym z droższych miast w regionie. U nas jest drożej niż w Białej Podlaskiej, gdzie koszty te są o 370 zł niższe i wynoszą 2.265,37 zł w ciągu roku (50.miejsce w rankingu). I drożej niż w Zamościu – tam rodzina wydaje rocznie 2.409,95 zł na usługi komunalne (74. miejsce w rankingu).
W regionie droższy od Chełma pod tym względem jest tylko Lublin z kwotą 2.839,13 zł rocznie.

Jeżeli jeszcze do tego weźmiemy pod uwagę wysokość średnich zarobków, które w Chełmie są z kolei najniższe w regionie (szerzej pisaliśmy o tym w artykule Chełmianie mało zarabiają), to przestaje dziwić, że z trudem wiążemy koniec z końcem. I że przeciętny chełmianin musi funkcjonować dużo skromniej niż przeciętny mieszkaniec np. Białej Podlaskiej.

Jak jest w innych miastach?

Biorąc pod uwagę poszczególne usługi, taryfa za wodę i ścieki najtańsza jest w Opolu Lubelskim i wynosi 6,37 zł za m3; Suwałki, Końskie i Jędrzejów to najtańsze miasta pod względem opłaty za odbiór odpadów komunalnych; najniższa stawka podatku od budynków mieszkalnych obowiązuje w Jarosławiu – 0,32 zł/m2.

Jeśli chodzi o komunikację publiczną, autorzy rankingu wyliczyli, że ponad 30 proc. miast powiatowych nie ma własnej komunikacji miejskiej; średnia cena biletu jednorazowego w badanych miastach to 2,63 zł. Z kolei 141 miast nie ma wytyczonych stref płatnego parkowania lub nie pobiera się opłaty za pierwszą godzinę postoju; średni koszt pierwszej płatnej godziny to 1,13 zł.

Na potrzeby rankingu opracowano „model funkcjonowania przeciętnej polskiej rodziny”, zakładając, że składa się ona z dwóch osób dorosłych i dwójki dzieci; zajmuje mieszkanie o powierzchni 74 m2; zużywa rocznie 31,8 m3 wody na osobę i wytwarza taką samą ilość ścieków; przez 48 godzin w roku zajmuje w mieście płatne miejsce do parkowania; a każdy z jej członków 98 razy w roku korzysta z komunikacji publicznej.

Zgodnie z tym modelem przeciętna rodzina żyjąca w mieście powiatowym najwięcej wydaje na wodę i ścieki (średnio 47 proc.), w dalszej kolejności na komunikację publiczną (31 proc.) oraz wywóz odpadów komunalnych (18 proc.). Podatek od nieruchomości oraz opłata parkingowa stanowią – według autorów badania – nieznaczny odsetek łącznych kosztów rodziny.

Zobaczcie pełne wyniki badania RANKING: Wydatki mieszkańców na usługi komunalne.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • bmx
  o 18:27

  Te 2 mln zł to są bardzo dobrze wydane pieniądze z budżetu miasta. To są pieniądze wydane na zdrowie mieszkańców , podniesienie ich poziomu życia i komfortu. Tak jak pieniądze wydane na sport , kulturę i utrzymanie dziedzictwa nardodowego itp.Jeżli tego nie rozumiencie to mentalnie jesteście na poziomie lumpenproletariatu!

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 14:16

  bmx,wybory to tylko glosowanie kto będzie rządził,audyt to ujawnienie prawdy o stanie miasta,a nad prawdą się nie głosuje.Prawda jest taka jaka jest.Przypomnij sobie góralskie prawdy ks.Tischnera.Prawda wygłosowana,to g…. prawda.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 21:21

  bmx,a z czego ty zyjesz,ze tak rzucasz
  zmarnowanymi milionami?Masz forsę od wujka z Hameryki,czy z miejskiego etatu?
  Mały zartownisiu,każda suma źle wydana to głupota.

  + 22
  - 22
 • Mieszkaniec
  o 20:09

  bmx
  Z tobą na czele!
  Co by było gdyby? Co to jest 2mln zł, 1.5mlnzl, na lewo na prawo….. tylko z pustego i Salomon nie naleje i to mówi
  były chelmianin? Aaaaaaa….. punkt widzenia zależy od
  punktu siedzenia…..!

  + 22
  - 22
 • bogactwo
  o 20:00

  bogate miasto sami przemytnicy poruszajacy sie na lu, po czy kr heee

  + 22
  - 22
 • bmx
  o 19:41

  Mieszkaniec! Chełm to moje rodzinne miasto więc mam prawo ! Wybory to swoisty audyt. Elektorat mówi ..sprawdzam. ” Słucha rachunki”- obitenice z efektami itd.
  Mieszkańcow krytykuje bo idiotów zawsze trzeba krytykować. No i zależy mi na tym żeby Chełm się rozwijał a idiotów było jak najmniej. Na razie tylko dwoje widać!
  Sawa . A co to jest 2 mln po stronie kosztów jak budżet ma prawie 400 mln zł!Na dom kultury idzie ponad 1.5 mln zł rocznie.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 19:19

  Mieszkaniec,nasze miasto to prawnie gmina.

  + 22
  - 22
 • Mieszkaniec
  o 19:16

  bmx
  Audyt to nie wybory,nie jesteś mieszkańcem Chełma?
  Nie płacisz podatków to dlaczego krytykujesz mieszkańców
  zajmij się audytem ale już po wyborach teraz….. Audyt należało wykonać przed, żeby mieszkańcy wiedzieli kogo
  mają wybierać…..Audytu nie wykonają bo wiedzą co to oznacza…. Im nie zależy na przejrzystości sytuacji. Mieszkańcy tu nie mają nic do powiedzenia!!! A gmina to
  nie 60tys.miasto..i o tym wiesz!

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 19:10

  Powtarzam park wodny to rocznie 2 mln,fajne?

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 19:08

  Mieszkaniec,pod swoim imieniem i nazwiskiem proponowałem od wielu miesięcy – do roboty,i co?Nic.Może byłby ktoś lepszy,ale nie – prawie nikogo nie było.Potrzeba było tylko 20-30 osób.Tak stanowi ordynacja wyborcza.Może mnie ludzie nie lubią,to trzeba było powiedzieć – bierzemy się do roboty,ale ciebie Sawa nie chcemy.Ok,ale nikt nie chciał pracować,i mamy wyłącznie partyjniacki układ,który chyba prochu nie wymyśli.Powtarzam epilog Rewizora Gogola – i z kogo się śmiejecie,sami z siebie się śmiejecie.

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Boże Ciało 2019 w Chełmie | FOTORELACJA!
  48 439
  NASZ NEWS: Premier na zakończeniu roku szkolnego w Chełmie!
  5 311
  Szokujące straty chełmskich spółek komunalnych. Miasto bez wiedzy o programach naprawczych
  4 467
  Ranking Perspektyw. PWSZ ostro w górę
  481
  Prezydent podsumowuje swoje rządy
  1 564
  REKLAMA