REKLAMA
Chełmianie idą na drugą turę
Chełmianie idą na drugą turę
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Wybór mamy pomiędzy Andrzejem Dudą, urzędującym prezydentem RP a Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej. Który z nich zasiądzie w pałacu prezydenckim na kolejne pięć lat? Głowę państwa wybierzemy podczas drugiej tury wyborów prezydenckich w niedzielę, 12 lipca.

Reklama

Chełmianie pójdą na drugą turę tak, jak wszyscy obywatele RP. Do lokali wyborczych możemy wybrać się między godziną 7:00 a 21:00, w niedzielę, 12 lipca 2020 r. Głosujemy w tych samych komisjach obwodowych, w których głosowaliśmy dwa tygodnie temu, w I turze. W Chełmie jest 36 obwodowych komisji wyborczych, w tym jedna w szpitalu i jedna w Zakładzie Karnym.

Jeżeli nie jesteś pewien, gdzie urzęduje komisja właściwa dla twojego miejsca zamieszkania, możesz to sprawdzić w Obwieszczeniu Prezydenta Miasta Chełm. W Chełmie większość komisji ma swoje siedziby w szkołach lub przedszkolach.

Dowód i maseczka

W tym roku, po raz pierwszy w historii, możliwe było korespondencyjne oddanie głosu. Jeżeli ktoś nie wysłał pakietu wyborczego, może go przekazać w niedzielę właściwej komisji wyborczej.

Jeżeli głosujemy tradycyjnie, wybierając się do lokalu wyborczego, pamiętajmy o paru rzeczach. Przede wszystkim zabierzmy ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, np. dowód osobisty.
Pamiętajmy też, że jesteśmy w czasie pandemii. Obowiązkowo więc musimy mieć ze sobą maseczkę ochronną, przyłbicę lub zakryć nos i  usta np. apaszką.
Możemy też zabrać ze sobą rękawiczki jednorazowe i własne przybory do pisania. Przy wejściu do lokalu wyborczego będą dostępne środki do dezynfekcji rąk. Trzeba ich użyć. Członkowie komisji – w celu identyfikacji – mogą nas poprosić o chwilowe odsłonięcie maseczki.

Kto głosuje pierwszy?

Na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia, wprowadzono nowe zasady głosowania w lokalach wyborczych. W związku z tym dokumentem, osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat i niepełnosprawni będą obsługiwani w pierwszej kolejności.

W Chełmie osoby niepełnosprawne będą za darmo dowożone do swoich komisji wyborczych tak, jak było to w I turze. O szczegółach piszemy tutaj.

Tylko jeden krzyżyk

Jak oddać ważny głos? Tym razem dostaniemy jedną kartę wyborczą z nazwiskami dwóch kandydatów na urząd Prezydenta RP (kolejność alfabetyczna). Przy każdym nazwisku, po lewej stronie, nadrukowany jest pusty kwadrat. I właśnie w kwadracie obok nazwiska naszego kandydata stawiamy krzyżyk (dwie przecinające się w środku linie), którym zaznaczamy swój wybór.
Aby głos był ważny, na karcie do głosowania trzeba zaznaczyć krzyżykiem tylko jedno nazwisko.
Jeżeli nie zaznaczymy nikogo, albo zaznaczymy oba nazwiska, nasz głos zostanie policzony jako nieważny.

Dla zwycięstwa w II turze wystarczy zdobyć choćby jeden głos więcej niż konkurent.
Warto o tym pamiętać rozważając decyzję: iść czy nie iść na wybory?

Chełmianie nieco poniżej średniej

Przypomnijmy, frekwencja w pierwszej turze wyborów Prezydenta RP wyniosła w kraju 64,51%. W Chełmie było nieco gorzej – do urn poszło 60,38 % uprawnionych (49 050 osób). Ze swojego prawa zrezygnowało więc ponad 19,4 tys. osób.
Dwa tygodnie temu rekordową frekwencję zanotowano w Obwodowej Komisji Wyborczej przy ul. Włodawskiej 2. Zagłosowało tam 73,5 % uprawnionych. Z kolei najmniej 44, 93 % głosowało w komisji przy ul. M. Reja 54. W Chełmie zwyciężył Andrzej Duda, a drugie miejsce zajął Rafał Trzaskowski.

Jak będzie w niedzielę, 12 lipca? Czy kampania ostatnich dwóch tygodni wpłynęła na sympatie polityczne chełmian?

Zgodnie z Konstytucją RP, prezydent to najwyższy przedstawiciel polskich władz, najwyższy organ państwa w zakresie władzy wykonawczej, czuwa nad przestrzeganiem postanowień i przepisów Konstytucji, zwierzchnik Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Warto więc dobrze się zastanowić, komu chcemy oddać taką władzę.

Więcej informacji na temat wyborów prezydenckich 2020 znajdziesz na stronie: https://wybory.gov.pl/prezydent20200628/pl.

Foto: ze zbiorów komitetów wyborczych kandydatów.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wejdź na Nową Ścieżkę Rozwoju Chełma
Wejdź na Nową Ścieżkę Rozwoju Chełma
Chełmianie zdecydowanie wskazali na Andrzeja Dudę
Chełmianie zdecydowanie wskazali na Andrzeja Dudę
Letnie warsztaty cyfrowe dla dzieci w Chełmie
Letnie warsztaty cyfrowe dla dzieci w Chełmie. Pokaż swojemu dziecku że komputer to coś więcej niż droga zabawka do uruchamiania gier!
Katastrofa w jeziorze Glinki
Katastrofa w jeziorze Glinki
Ścieki z Chełma pomogą w walce z pandemią
REKLAMA