REKLAMA
Chełmianie mało zarabiają
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Przeciętny chełmianin zarabia 3 tysiące złotych mniej, niż przeciętny mieszkaniec Jastrzębia Zdroju. Główny Urząd Statystyczny przyjrzał się zarobkom mieszkańców polskich miast na prawach powiatu. Chełm jest na 10. miejscu… od końca.

Najwyższe przeciętne wynagrodzenie w Polsce w 2017 r. odnotowano w Jastrzębiu-Zdroju – wyniosło 6 609 zł. To niemal dwa razy więcej niż w Piotrkowie Trybunalskim, którego mieszkańcy zarabiają najgorzej – 3 446,83 zł.Dane obejmujące 66 miast na prawach powiatu, czyli m.in. dawne stolice województw oraz miasta powyżej 100 tys. mieszkańców, opublikował właśnie Główny Urząd Statystyczny.

Położone w woj. śląskim Jastrzębie-Zdrój, z kwotą przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w wysokości 6 609 zł, kolejny raz znalazło się na czele miast na prawach powiatu, w których zarabia się najwięcej. Kwota przeciętnych zarobków w tym mieście stanowi aż 146 proc. średniej krajowej, która wynosi 4 528 zł.
O ile przeciętne wynagrodzenie w Polsce wzrosło rok do roku o 237 zł, to w Jastrzębiu-Zdroju rosło dwa razy szybciej, osiągając tempo 477 złotych – podaje kurier PAP.

Na drugim miejscu ponownie znalazła się Warszawa, w której statystyczne wynagrodzenie to 6 059 zł. Trzecie miejsce zajął Płock i wyprzedził Jaworzno. Jak wynika z zestawienia, stosunkowo dobrze zarabia się również w Sopocie, Gdańsku i Katowicach.

Natomiast najniższe średnie wynagrodzenie wśród miast na prawach powiatu po raz kolejny odnotowano w Piotrkowie Trybunalskim. Przeciętna pensja w mieście to 3 447 zł, co stanowi 76,1 proc. średniej krajowej. Na podobnym poziomie kształtowały się zarobki mieszkańców Grudziądza, Nowego Sącza oraz Świętochłowic.

Chełm w zestawieniu GUS znalazł się na 10. miejscu, ale… od końca. Zarabiamy około 3 tysiące złotych mniej, niż mieszkańcy miast z czołówki listy. Nasze zarobki w 2017 roku wyniosły średnio 3 689,17 zł i były o około 20 procent niższe niż przeciętna krajowa. Nieco lepiej zarabia się w Zamościu – 3 954, 08 zł i w Białej Podlaskiej – 3 763,50 zł.

Dane o wynagrodzeniach GUS podaje w ujęciu brutto, a więc łącznie z zaliczkami na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych oraz ze składkami na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i chorobowe), płaconymi przez ubezpieczonego pracownika. Dane nie uwzględniają podmiotów gospodarczych, w których pracuje do dziewięciu osób.

Pełne zestawienie znajdziecie tutaj.

REKLAMA
Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Viva
  o 14:21

  W Chełmie średnie zarobki to 1530 zł a 3 tyś to marzenie!!!

  + 22
  - 22
 • MeGGi
  o 20:31

  Faktycznie za rządów pani Prezydent Fisz w Chełmie powstało jedynie dużo chińskich centrów, lumpeksów i lombardów. Widać po tym, że ludzie nie mają kasy.

  + 22
  - 22
 • Gość
  o 15:19

  W Chemie żyje się coraz gorzej. Największe bezrobocie, najniższe zarobki. Nie widać aby Prezydent Agata Fisz miała jakiś pomysł aby to zmienić. Zresztą sama poniekąd się to dej sytuacji przyczyniła. Nie ma co się dziwić, że młodzież z Chełma ucieka, jak na dłoni widzą, że w Chełmie brak jest jakichkolwiek perspektyw na dobrą pracę.

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Jeden ze skazanych ws. kupowania głosów był członkiem Postaw na Chełm i SLD
  4 649
  Głos za cztery piwa albo butelkę taniego wina
  4 343
  Hejtują, obrażają i sieją dezinformację. Armia trolli przejmuje Facebook’a w Chełmie.
  4 330
  Te wybory mogą przynieść zmiany w Chełmie. Zaskakujące sondaże.
  6 253
  Konferencja i nowa atrakcja turystyczna
  4 535
  REKLAMA