REKLAMA
Chełmianie też wybierają Prezydenta RP
Chełmianie też wybierają Prezydenta RP
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Raz na pięć lat wybieramy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. I niedziela, 28 czerwca, to właśnie ten dzień. Głosujmy!

Reklama

Do lokali wyborczych możemy się wybrać 28 czerwca 2020 r., między godziną 7:00 a 21:00. W Chełmie jest 36 obwodowych komisji wyborczych, w tym jedna w szpitalu i jedna w Zakładzie Karnym.
Jeżeli nie jesteś pewien, gdzie ulokowała się komisja właściwa dla twojego miejsca zamieszkania, możesz to sprawdzić w Obwieszczeniu Prezydenta Miasta Chełm. W Chełmie większość komisji ma swoje siedziby w szkołach lub przedszkolach.

Dowód i maseczka

W tym roku, po raz pierwszy w historii, możliwe było korespondencyjne oddanie głosu. Jeżeli ktoś do czwartku, 25 czerwca, nie wysłał pakietu wyborczego, może go przekazać w niedzielę właściwej komisji wyborczej.

Jeżeli głosujemy tradycyjnie, wybierając się do lokalu wyborczego, pamiętajmy o paru rzeczach. Przede wszystkim zabierzmy ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, np. dowód osobisty. Do głosowania uprawnieni są obywatele powyżej 18. roku życia.
Pamiętajmy też, że jesteśmy w czasie pandemii. Obowiązkowo więc musimy mieć ze sobą maseczkę ochronną, możemy też zabrać rękawiczki jednorazowe czy własne przybory do pisania. Przy wejściu do lokalu wyborczego będą dostępne środki do dezynfekcji rąk. Trzeba ich użyć. Członkowie komisji – w celu identyfikacji – mogą nas poprosić o chwilowe odsłonięcie maseczki.

Osoby niepełnosprawne będą za darmo dowożone do swoich komisji wyborczych. O szczegółach piszemy tutaj.

Tylko jeden krzyżyk

Jak oddać ważny głos? Dostaniemy jedną kartę wyborczą z alfabetycznym wykazem wszystkich 11 kandydatów na urząd Prezydenta RP. Przy każdym nazwisku nadrukowany jest pusty kwadrat. I właśnie w tym miejscu stawiamy krzyżyk (dwie przecinające się w środku linie), którym zaznaczamy swój wybór.
Aby głos był ważny, na karcie do głosowania trzeba zaznaczyć krzyżykiem nazwisko tylko jednego kandydata.
Jeżeli nie zaznaczymy nikogo, albo więcej niż jedno nazwisko, nasz głos zostanie policzony jako nieważny.

Zobacz krótki film przygotowany przez PKW z instrukcją, jak głosować.

11 kandydatów

Tegoroczne wybory prezydenckie w Polsce odbywają się „z przygodami”. Na 28 czerwca br. zostały zarządzone po tym, jak w wyniku sytuacji związanej z epidemią COVID-19, nie doszło do głosowania zaplanowanego na 10 maja 2020 r. W związku z tym Państwowa Komisja Wyborcza wydała uchwałę, w której dokonała interpretacji, że brak możliwości głosowania na kandydatów był równoznaczny z sytuacją braku kandydatów.

A propos kandydatów. W niedzielę będziemy wybierać głowę państwa spośród 11 osób. Nie ma wśród nich kobiety. Większość to kandydaci wystawieni przez największe partie polityczne w kraju. Ale mamy też trzech kandydatów niezależnych.
Aż pięciu z nich mieszka w Warszawie. Najstarszy ma 64 lata, a dwaj najmłodsi po 38 lat. Siedmiu skończyło studia, a pozostali mają wykształcenie średnie. Połowa z nich to posłowie lub przedsiębiorcy. Ale jest też publicysta, nauczyciel akademicki i pracownik samorządowy.

Zgodnie z Konstytucją RP, prezydent to najwyższy przedstawiciel polskich władz, gwarant ciągłości władzy państwowej, najwyższy organ państwa w zakresie władzy wykonawczej, czuwa nad przestrzeganiem postanowień i przepisów Konstytucji, zwierzchnik Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Warto więc dobrze się zastanowić, komu chcemy oddać taką władzę.

II tura

Jeżeli w wyborach 28 czerwca żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad 50 proc. wszystkich oddanych głosów, dwa tygodnie później, 12 lipca, odbędzie się II tura głosowania.
W szranki staną dwaj kandydaci z największą liczbą głosów z I tury. Dla zwycięstwa w II turze wystarczy zdobyć więcej głosów niż konkurent.

Więcej informacji na temat wyborów prezydenckich 2020 znajdziesz na stronie: https://wybory.gov.pl/prezydent20200628/pl

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Na kogo głosowali chełmianie
Budżet obywatelski po chełmsku – czekamy na projekty
Budżet obywatelski po chełmsku – czekamy na projekty
Drogowcy zamknęli Aleję Przyjaźni
Drogowcy zamknęli Aleję Przyjaźni
Asfaltowe widmo znat osiedla Rejowiecka zostało odegnane
Asfaltowe widmo znad osiedla Rejowiecka zostało odegnane
Wybierzmy nazwę dla chełmskiej wody
REKLAMA