REKLAMA
Czy chełmska spółka działa na szkodę członków wspólnoty mieszkaniowej?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Jeszcze w kwietniu członkini Wspólnoty Mieszkaniowej „Trubakowska 53, 55, 57A” złożyła w Prokuraturze Rejonowej w Chełmie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Miało się go dopuścić Przedsiębiorstwo Usług Mieszkaniowych, które zarządzało zasobami tej wspólnoty.

REKLAMA

Przestępstwo popełnione przez PUM polegać miało na niegospodarności środkami finansowymi na szkodę Wspólnoty. Zdaniem zawiadamiającej narusza to art. 296 $ 1 Kodeksu karnego, czyli stanowi przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu. Lista szczegółowych zarzutów jest długa.
Są na niej między innymi: niedobory na koncie funduszu remontowego Wspólnoty, nieegzekwowanie należności, zawyżanie kosztów remontów, nieorganizowanie przetargów, wykonywanie prac bez uchwał Wspólnoty, brak szczegółowych rozliczeń kosztów wspólnoty, brak dostępu do dokumentacji finansowo-księgowej. Zawiadamiająca zwraca również uwagę, że w latach 2012-2018 zarządca nie informował lokatorów o możliwości uzyskania dofinansowania instalacji CO z Funduszu Ochrony Środowiska. W rezultacie właściciele lokali zmuszeni byli do pokrycia tych kosztów z własnej kieszeni. Pojawia się również zarzut przywłaszczenia pieniędzy pochodzących ze sprzedaży wspólnotowego drewna, blach zdemontowanych z remontowanych dachów, a nawet wpłat dokonywanych przez lokatorów na konto PUM zamiast na konto Wspólnoty.


REKLAMA

Wspólnoty Mieszkaniowe współpracujące z PUM nigdy nie miały łatwego życia. Pod koniec 2014 roku głośno było o pieniądzach, których spółka nie przelewała na ich konta. Tuż przed wyborami samorządowymi temat był bardzo niewygodny dla władz miasta, które są jedynym właścicielem PUM sp. z o.o. Błyskawicznie więc spółka rozpoczęła regulowanie swoich zaległości.

Wspólnota z Trubakowskiej jest od PUM zależna całkowicie. Pod koniec ubiegłego roku jej członkowie postanowili jednak „wybić się na niepodległość” i zmienić kiepskiego zarządcę. Udało się nawet wybrać nowe władze i wypowiedzieć umowę z PUM. Na inne działania trzeba było czekać do końca okresu wypowiedzenia. PUM nie zamierza się poddać. Jak usłyszeliśmy od członków Wspólnoty:

Trzy miesiące to wystarczająco długi okres, aby różnymi metodami dać nam do zrozumienia, że popełniliśmy błąd.

Trudno dzisiaj przewidzieć jakie będzie stanowisko prokuratury, wydaje się jednak, że ludziom, którzy podjęli wysiłek walki z nierzetelną – ich zdaniem – firmą, należy się zrozumienie i wsparcie.

***

O komentarz do wymienionych w piśmie zarzutów poprosiliśmy Przedsiębiorstwo Usług Mieszkaniowych sp. z o.o. oraz Rolanda Kurczewicza, pełnomocnika ds. strategii przedsięwzięć prezydent miasta i relacji publicznych. Niestety na nasze pytanie przesłane pocztą elektroniczną dotychczas nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Do tematu wrócimy

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Mem
  o 07:59

  Ksawery. Wolna trawetacja dawnego hasła: PROLETARIUSZE JA JUŻ NIE MUSZE.

  + 22
  - 22
 • Andrzej S
  o 07:14

  I teraz niech ktos powie ze nie mam racji krytykujac ekipe nieudacznikow.

  + 22
  - 22
 • Ksawery
  o 22:53

  Mieszkam we wspólnocie,która już nie rządzi Tywoniuk i znam ten ból który was dotyka…..wielkie uznanie dla osoby która podjęła rękawice,trzeba teraz wydrzeć łeb hydrze bo już gorzej nie będzie.Jestem z ,,walczącymi,, Nie odpuszczajcie!!!!! Piłka jest po Waszej stronie, brawo!!!

  + 22
  - 22
 • Roma
  o 21:05

  Myslę, ze już czas aby skończyć z kolesiostwem.stołki w urzedzie miasta,spółkach miejskich, a przy tym w pumie dostają tylko swoi ludzie,dbaja tylko o swoje interesy, nie licza się z nami lokatorami, a przed wyborami obiecywali nam coś innego

  + 22
  - 22
 • Nana
  o 20:58

  Mieszkam z mamą w lokalu na śródmieściu. Od kiedy pamiętam wygląd budynku i klatek się nie zmienił. Szare i zniszczone. Mama mówiła mi że to miasto tym zarządza i o nas dba. Teraz zrozumiałam dlaczego tak tu jest. PUM nigdy o nas nie dbał. Tylko my sami możemy to zrobić. Trzymamy z mamą za Was kciuki. Bo jak Wam się uda to i dla nas jest szansa.

  + 22
  - 22
 • Lesio
  o 19:34

  Mieszkam na Trubakowskiej,a dawne osiedle wojskowych to obraz nędzy i rozpaczy.Wiem,że wspólnota została zawiązana już w 2004r. a pum objął administrowanie……..przez 14lat nic się nie zmieniło na lepsze,, bycie pod rządami,,pum a konkretnie Tywoniuka jest tylko gorzej.Dziwi mnie,że jej mieszkańcy nie reagują,a gdzie jest zarząd? Mówią,że zarząd jest w zmowie z Tywoniukiem a jemu to bardzo pasuje……na zasadzie im bardziej uległy zarząd tym dla pum lepiej.Jedynym wyjściem sensownym jest walka o swoje,przegonić szkodnika,nie pozwólcie sobą manipulować. Gdzie jest reakcja Prezydenta ? Ten człowiek siedzi w PUM już ponad 10 lat razem z emerytami poplecznikami z tej samej PZPR-owskiej partii a młodzi po studiach pracy w tym mieście nie mają…..Moje ogromne poparcie dla osoby,która ruszyła ,,czerwone macki,, musi się wam udać!!!

  + 22
  - 22
 • Gość
  o 19:03

  Zobaczcie jak Tywoniuk traktuje ludzi,w jakim chlewie muszą mieszkać.Błoto po kolana.A może P.Fisz w szpilkach poprowadzać w tą i z powrotem po tej drodzi parę razy. Oni ludzi nie szanują wcale.

  + 22
  - 22
 • Mpżzal3
  o 18:08

  Do ddk.dziękuję za bardzo mądre spostrzeżenia.U nas w Chełmie są tak ogromne powiązania ze zastanawiam się czy prokuratura zajmie odpowiednie stanowisko i stanie po stronie tych , ktorzy sa krzywdzeni.Podziwiam tą mieszkanke ,która stanęła do walki z ukladami, mackami Urzędu Miasta i jego zadłużonej spółki. Czy Tywoniuk zadłuża Wspólnoty bo dotuje swoja firmę w Wierzbicy?Trzymam kciuki za tych mieszkańców .Powodzenia nie jesteście sami.

  + 22
  - 22
 • ddk
  o 17:19

  Jak na razie jedna druga czy trzecia szalona dziewczyna rzuciły wyzwanie górze lodowej ale niech do boju ruszy kawaleria …. będzie sie działo 🙂

  + 22
  - 22
 • ddk
  o 17:11

  Zbych, nie znałem sytuacji Matuszczaka był posłem więc nie wiem czy wiązała go umowa kontraktu menedżerskiego. Jeżeli prokuratura rozpocznie postępowania to pewnie Prezydent skorzysta z klauzuli naruszenia prawa (podejrzewam że takie są w kontrakcie) i skwapliwie rozwiążę umowę ale jeżeli prokuratura nie dopatrzy się naruszeń prawa….
  W przypadku Tywoniuka kontrakt menedżerski obowiązuje jak i w paru innych przypadkach dyrektorzy sa nie do ruszenia az do jesieni 2019 nawet gdy władzę przejmie opozycja.
  W przypadku PUM niebezpieczny dla aktualnej władzy jest pełzający konflikt społeczny. W zarządach wspólnot siedzą ludzie powiązani z członkami rodziny pracującymi w mieście lub jego spółkach i to im wiążę ręce. ale niech zobaczą tylko, że ziemia trzęsie sie pod Tywonikiem i Fisz… 😉

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Dreszera i Ceramiczna do remontu
  786
  Drzewa to zielone płuca naszego miasta. Chrońmy je!
  1 446
  Spółki miejskie. Czas działań
  1 561
  Personalne roszady w miejskich spółkach
  3 817
  Grupa Recykl. Niebawem ruszy produkcja
  1 256
  REKLAMA