Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Chełmski MPEC ma partnera

Kalendarz Anna Wesołowska
Chełmski MPEC ma partnera

Chełmskiej spółce MPEC pomoże w modernizacji PGE Energia Ciepła. Firmy podpisały w tej sprawie list intencyjny.

Podczas XXVI Wiosennego Spotkania Ciepłowników (24 kwietnia) doszło do oficjalnego podpisania listu intencyjnego pomiędzy Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Chełmie a PGE Energia Ciepła, spółki z Grupy Kapitałowej PGE. Porozumienie zakłada “modernizację systemu ciepłowniczego w mieście w celu osiągnięcia statusu systemu efektywnego i zabezpieczenia dostaw ciepła dla miasta”.

Kilka tygodni temu poinformowałem w jak trudnej sytuacji znalazł się MPEC – pisze Jakub Banaszek, prezydent Chełma. – Brak wykupienia praw do emisji CO2, brak modernizacji obecnej infrastruktury i konieczne inwestycje, których koszt to kilkadziesiąt milionów złotych przekładają się na trudną sytuację spółki. Poprzedni Zarząd, za poprzedniego Prezydenta wystąpił do URE z prośbą o zaakceptowanie wzrostu cen za ciepło. Bez modernizacji obecnej infrastruktury sytuacja się nie poprawi.

Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Energia Ciepła zwraca uwagę, że Polska jest obecnie w procesie transformacji ciepłownictwa, której celem jest budowa efektywnych i dostępnych dla wszystkich obywateli systemów ciepłowniczych.

Wszędzie tam, gdzie są warunki odbioru ciepła i gdzie istnieją nieefektywne systemy ciepłownicze, powinno się wprowadzać ciepłownictwo systemowe oparte o źródła kogeneracyjne, jako najbardziej efektywne sposoby wytwarzania energii – tłumaczy prezes Dąbrowski i dodaje, że PGE Energia Ciepła chce w tym wszystkim wspierać samorządy i przedsiębiorstwa miejskie. – Dajemy swoje know-how, doświadczenie. Stoi za nami silna marka PGE. Cieszymy się, że możemy wspierać Miasto Chełm.

Budowa i modernizacja lokalnych aktywów ciepłowniczych jest podyktowana europejskimi i krajowymi regulacjami środowiskowymi, które zaczną obowiązywać w ciągu najbliższych kilku lat. Dla samorządów oznacza to czas koniecznych decyzji w zakresie modernizacji źródeł wytwarzania energii cieplnej, inwestycji zwiększających udział odnawialnych źródeł energii OZE oraz wzrostu efektywności energetycznej.

– PGE Energia Ciepła jako lider ciepłownictwa w Polsce, chce wspierać polskie samorządy w realizacji tych celów. Wykorzystując swój potencjał finansowy, doświadczenie spółki z dużej Grupy Kapitałowej, a także obecność na lokalnych rynkach ciepła, PGE Energia Ciepła chce przyczyniać się do poprawy jakości powietrza poprzez likwidację niskiej emisji i jednocześnie zapewniać dostęp do czystego ciepła po akceptowanej dla mieszkańców cenie – dodaje Wojciech Dąbrowski.

List intencyjny podpisali Wojciech Dąbrowski, prezes Zarządu PGE Energia Ciepła i Artur Jędruszczak, prezes zarządu MPEC w Chełmie, w obecności Piotra Woźnego, pełnomocnika Premiera ds. Programu Czyste Powietrze, Piotra Szarka, wiceprezesa Zarządu PGE Energia Ciepła i Roberta Trzaskowskiego, dyrektora Biura Rynków Małych Mocy.

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy, jaką podejmiemy z największym dostawcą ciepła w Polsce – zapewnia Artur Jędruszczak.

Piotr Woźny wyraził zadowolenie z podpisania współpracy, która oznacza wsparcie w walce o czyste powietrze dla Miasta Chełm oraz transfer wiedzy i pomysłów, dzięki którym można rozwinąć potencjał Chełma.