REKLAMA
Chełmskie firmy korzystają z tarczy
Chełmskie firmy korzystają z tarczy
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

24,3 miliona złotych – to kwota składek, z której Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwolnił przedsiębiorców z Chełma i powiatu chełmskiego. To wsparcie z tarczy antykryzysowej w ZUS, o które płatnicy ubiegali się najczęściej.

Reklama

Przedsiębiorcy mieli trzy miesiące na złożenie wniosku i dokumentów w sprawie umorzenia składek w ramach tarczy. Ten termin minął 30 czerwca. Zwolnienie z opłacania składek przysługiwało kilku grupom płatników i obejmowało dwa lub trzy miesiące (okres od marca/kwietnia do maja 2020 r.). Spółdzielnie socjalne i przedsiębiorcy, którzy zgłaszali do ubezpieczeń społecznych do 9 osób, korzystali z całkowitego umorzenia.
Natomiast płatnikom, którzy zgłaszali do ubezpieczeń od 10 do 49 osób, przysługiwało zwolnienie z połowy kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych.
W przypadku przedsiębiorców, którzy opłacali składki wyłącznie za siebie, warunkiem skorzystania z ulgi był przychód nieprzekraczający 15 681 zł lub dochód nieprzekraczający 7 tys. zł.

W Chełmie i powiecie chełmskim ze zwolnienia ze składek skorzystało dotychczas ponad 3,7 tys. płatników. Łączna kwota zrealizowanych dla nich umorzeń to 24,3 mln zł. Ta kwota może jeszcze wzrosnąć, bo niewielki odsetek wniosków jest w postępowaniu wyjaśniającym. W całym województwie lubelskim zwolnienia ze składek w ZUS sięgnęły do tej pory 468 mln zł.

W związku z epidemią przedsiębiorcy mogą korzystać również z innych ulg w ZUS: odroczenia terminu płatności składek i rozłożenia zaległości na raty (bez opłaty prolongacyjnej). Mogli także wystąpić o to, by ZUS nie pobierał odsetek za spóźnienie w opłaceniu składek. Te ulgi dotyczyły składek należnych za 2020 rok.

Świadczenia postojowe w epidemii

Wiele wniosków o wparcie dotyczyło również świadczeń postojowych. Postojowe z ZUS otrzymują przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, które doświadczyły przestoju w działalności z powodu Covid-19. Miesięczne świadczenie wynosi maksymalnie 2080 zł „na rękę”. Można je otrzymać do trzech razy pod warunkiem, że sytuacja materialna wnioskodawcy nie poprawiła się.
Wnioski będzie można składać nawet do trzech miesięcy po zniesieniu stanu epidemii. Obecnie można je wysłać tylko przez Internet, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Postojowe dla mieszkańców Chełma i powiatu chełmskiego wypłaca Oddział ZUS w Biłgoraju. W całym obsługiwanym przez siebie regionie oddział wypłacił dotychczas 25,5 tys. świadczeń postojowych na kwotę około 51 mln złotych. Informacje o świadczeniach, które można uzyskać w ZUS z powodu epidemii, znajdują się na www.zus.pl.

***

Przypominamy, że od, 24 czerwca, wnioski o wsparcie można przekazywać wyłącznie przez Internet, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Dotyczy to m.in. wniosków o zwolnienie ze składek (RDZ) oraz świadczenie postojowe i kontynuację jego wypłaty (RSP-C, RSP-D, RSP-CK, RSP-DK). Więcej

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wejdź na Nową Ścieżkę Rozwoju Chełma
Wejdź na Nową Ścieżkę Rozwoju Chełma
Chełmianie zdecydowanie wskazali na Andrzeja Dudę
Chełmianie zdecydowanie wskazali na Andrzeja Dudę
Letnie warsztaty cyfrowe dla dzieci w Chełmie
Letnie warsztaty cyfrowe dla dzieci w Chełmie. Pokaż swojemu dziecku że komputer to coś więcej niż droga zabawka do uruchamiania gier!
Katastrofa w jeziorze Glinki
Katastrofa w jeziorze Glinki
Ścieki z Chełma pomogą w walce z pandemią
REKLAMA