REKLAMA
Nie chowajcie portfeli – milionowe straty chełmskich spółek komunalnych II
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Prezydent Miasta Chełma Agata Fisz dokonała okresowej oceny wyników ekonomiczno-finansowych w spółkach, dla których jest organem założycielskim. Analiza obejmuje okres od 1 stycznia do końca września bieżącego roku. Z dokumentu nie wynika niestety nic optymistycznego. Nadzorowane przez prezydent spółki miejskie znalazły się bodaj w najgorszej sytuacji swojej w historii.

Tydzień temu opublikowaliśmy tekst poświęcony kondycji CLA. Materiał wywołał bardzo intensywną dyskusję. Macie wiele bardzo interesujących spostrzeżeń. Zareagowało też Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska “Nasz Chełm”, które złożyło petycję w sprawie wprowadzenie bezpłatnych przejazdów dla dzieci i młodzieży (piszemy o tym tutaj). Zapowiedzieliśmy w nim także, że wkrótce opiszemy sytuację innej miejskiej spółki – Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych sp. z o.o..

O MPRD sp. z o.o.pisaliśmy już przy okazji opóźnień w realizacji inwestycji drogowych. Dokument opracowany jako odpowiedź na interpelację radnej Małgorzaty Sokół zdaje się potwierdzać nasze ówczesne spostrzeżenia. MPRD jest przykładem nieskutecznych działań miasta jako właściciela przedsiębiorstw komunalnych. Jego strata po trzech kwartałach tego roku  wyniosła ponad 830 tys. zł. Wprawdzie była ona niższa od straty ubiegłorocznej – prawie 920 tys. zł, ale ta niewielka poprawa była wynikiem potężnego zastrzyku pieniędzy jaki otrzymała Spółka od… miasta. Było to prawie 2,8 mln zł. Pieniądze posłużyły podwyższeniu kapitału zakładowego spółki o 800 tys. zł. Reszta to , czyli prawie 2 mln. zł. to tzw. dopłata. Tylko dzięki temu wsparciu spółka odzyskała płynność finansową i obniżyła swoje koszty finansowe. Jakby tego było mało samorząd umorzył MPRD blisko 90 tys. zł podatków.

W tym roku

MPRD odnotowała wzrost sprzedaży swoich usług o ponad 520 tys. zł. Niestety okupiła to dużymi kosztami. Strata wynikająca z tego tytułu jest wyższa o 10 tys. zł niż w rok wcześniej. Spółka na 30.09 2017 posiadła należności w kwocie 602 tyś zł. Jednak sama ma zobowiązania w wysokości 4 798,7 tyś zł. Składa się na nie długoterminowy kredyt – około 780 tys. zł. Reszta to zobowiązania krótkoterminowe. Najważniejsze wśród nich, to prawie 1,12 mln zł z tytułu dostaw i usług. Ponad 2,4 mln zł to kredyty i pożyczki (w tym z MPEC sp. z o.o.). Spółka ma także zobowiązania wynikające z umów leasingowych – prawie 161 tys. zł. do zapłaty.

Już w Informacji dotyczącej wykonania przez Prezydenta Miasta Chełma nadzoru właścicielskiego nad spółkami komunalnymi wraz z analizą ekonomiczno – finansową za   2016 podpisane przez Prezydenta Józefa Górnego znalazło się stwierdzenie:

Na podstawie danych liczbowych zawartych w sprawozdaniu za 2016 zasadne jest twierdzenie, że występuje istotna niepewność co do możliwości kontynuowania przez Spółkę dzielności w następnych okresach

Wspomniany wyżej zastrzyk kapitału z budżetu miasta nie skierował spółki na właściwe tory. Firma wymaga gruntownej restrukturyzacji i planu naprawczego. Jest to zadanie władz miasta. Obecnie MPRD jest jak czarna dziura – ile pieniędzy w nią nie włożyć tyle znika bezpowrotnie. Każdy mieszkaniec Chełma od początku roku dopłacił do niej już ponad 12 zł. Nie chowajcie portfeli! Do końca roku będzie więcej.

xxx

Suma wyników finansowych wszystkich spółek komunalnych to strata blisko 1,3 mln zł. Jeszcze rok temu spółki notowały zysk nieco ponad 200 tys. zł. Spośród 8 takich spółek aż 4 wykazały duże straty. 3 poprawiły swój – i tak dodatni – wynik finansowy, jedynie MPGK zmniejszył swój zysk.

Pod względem ekonomicznym źle wygląda sytuacja spółki Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie Sp. z o.o. Jej straty przekroczyły 1,1 mln zł. Pozostałe spółki borykające się z poważnymi problemami finansowymi, to Chełmskie Linie Autobusowe Sp. z o.o. – prawie 1 milion zł, Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o. – ponad 830 tys. zł. Ostatnia spółka w tym gronie to Przedsiębiorstwo Usług Mieszkaniowych Sp. z o.o., która także osiągnęła  ujemny wynik finansowy w wysokości prawie 0,5 mln zł. Łącznie każdy z nas „dopłacił” do spółek już ponad 53 zł. Nie chowajcie portfeli! Do końca roku będzie więcej.

 

Komentarze

 • ja
  o 16:03

  Gęgaczu, te 42% to poplecznicy Agatki, a ty nie potrafisz sam nic konstruktywnego napisać tylko innych naśladujesz? To może sam się dowiedz jak się odpowiada na pytania, i gęgaj sobie do lusterka, bo tylko z tym kimś w lusterku możesz sobie na tak wklęsłym poziomie pogęgać.

  + 22
  - 22
 • piotruśpan
  o 12:58

  A po co będziesz powtarzał. Gęgaczy i tak nikt nie słucha!Jak już, to „gęgaj” do elektoratu.Jak wiesz co to elektorat i jak to się robi. Frekwencja w ostatnich wyborach samorządowych w Chełmie to prawie 42% więc niewiele niższa niż średnia krajowa. Zrozumiałeś w końcu czy powtórzyć?

  + 22
  - 22
 • ja
  o 00:19

  Gęgaczem sam jesteś, do tego niemyślącym. Na wybory karnie idą ci, którym obiecała coś Agatka albo są pracownikami podległych instytucji ewentualnie ich rodzinami, dlatego wygrywa wybory, reszta jest zdegustowana i nie wierzy w zmianę tego układu (jak się słyszy) i mało aktywnie uczestniczy w wyborach, a powinni żeby właśnie zmienić to, co w Chełmie się dzieje. Zrozumiałeś w końcu czy powtórzyć?

  + 22
  - 22
 • piotruśpan
  o 21:42

  Do” ja”. Błędna konstatacja.Akurat jest odwrotnie. Kolo, to przez takich jak ty i tobie podobnych czyli „cichych i gęgaczy” jest jak jest. Ale nie dziwię się skoro nie potrafisz logicznie rozumować na najprostszym poziomie . Raz masz pretensje że ktoś chodzi na wybory ( choć nie wiesz czy ja chodzę ,czy w ogóle jestem z Chełma , a może spod….) a drugi raz, masz pretensje do tych co nie chodzą.Zdecyduj się bo tu jest wzajemna sprzeczność! To właśnie dlatego Agatka rządzi przez takich „gęgaczy” jak ty którzy nie potrafią zbudować żadnej rozsądnej alternatywny i do niej przekonać ludzi ,tylko…..gęgać!

  + 22
  - 22
 • ja
  o 10:16

  piotruśpan chyba tobie pasuje, i dzięki takim jak ty Agatka dalej na stołku siedzi, bo ma wiernych piesków którzy karnie pójdą na wybory żeby wygrała, ludzie mają dość i nie chodzą na wybory bo nie wierzą że coś się zmieni, to jest problem że w ostatnich wyborach znowu jej się udało, ludziom trzeba uświadomić że ich głos znaczy bardzo wiele żeby tą miernotę ze stołka wywalić.

  + 22
  - 22
 • piotruśpan
  o 20:09

  To już wiemy kto nie będzie prezydentem miasta za rok i kto będzie rozliczany i ścigany itd.itd. Tylko nie wiemy kto to wszystko zrobi czyli wygra wybory ,bo jakoś chętnych którzy realnie mogliby Agatce zagrozić nie widać ani słychać. Ten układ wszystkim pasuje idealnie a zwłaszcza Pani Mazurek z PIS.

  + 22
  - 22
 • Irek
  o 16:19

  By następne Święta w 2018roku były już bez Fisz na stanowisku Prezydenta Miasta

  + 22
  - 22
 • Róża
  o 20:25

  Bóg się rodzi moc truchleje. .. Radosnych i pełnych nadzieii Świąt Bożego Narodzenia. Życzę Wam kochani Chełmianie.

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  REKLAMA