REKLAMA
Chwalcie łąki…
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Wczoraj (20 maja) pracownicy MPGK pracowali w pasie drogowym na Alei 3 Maja. Zakładali łąkę kwietną. Podobne powstaną na rondzie Jana Pawła II oraz w Parku na Górce.

Reklama

Miasto Chełm wprowadza nowe rozwiązania jeśli chodzi o zieleń miejską. Po raz pierwszy w tym roku zamiast trawników, na wybranych terenach wysiane zostaną trawy z domieszką kwiatów.

Zagospodarowanie terenów w kierunku wieloletnich łąk kwietnych planuje się tam, gdzie nie ma już darni, a były one zaplanowane pod wysadzanie kwiatów jednorocznych – mówi dyrektor Departamentu Komunalnego UM Chełm Marzena Kozaczuk.

Zakładanie łąk kwietnych zaplanowano na rondzie im. Jana Pawła II, w pasie zieleni rozdzielającym jezdnie Alei 3 Maja oraz w Parku na Górze Chełmskiej, gdzie wsiane zostaną słoneczniki.
W dalszej perspektywie do obsiania są fragmenty pasów zieleni wzdłuż alei Armii Krajowej, Żołnierzy I AWP, 3 Maja i 15 Sierpnia, na rondzie na pl. Tysiąclecia Państwa Polskiego oraz na Placu Kupieckim.

Pojawił się też pomysł, aby zakładanie łąk kwietnych w pasach drogowych stało się elementem zamówień publicznych na przebudowę lub budowę dróg, o ile usytuowanie infrastruktury i dostępność wolnej przestrzeni na to pozwolą.

Jeśli działania w zakresie zakładania łąk kwietnych się sprawdzą, w następnych latach pod takie zagospodarowanie sukcesywnie będą przeznaczane kolejne tereny w mieście.

Łąki kwietne to korzyści estetyczne, ekonomiczne i przyrodnicze, np. w postaci minimalizowania skutków suszy. Dlatego DK zaplanował na lata 2020-2021 obsianie prawie 4 tys. mkw. łąk kwietnych i będzie zachęcał do takiej formy zagospodarowania właścicieli prywatnych posesji.

Na jesień zaplanowano realizację odwołanego marcowego szkolenia z zakresu zakładania łąk kwietnych dla zarządców spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, publicznych instytucji, miejskich jednostek i osób prywatnych.

 

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
Chełmski szpital przywraca planowe zabiegi
110
CLA. Od dziś więcej kursów
61
Od soboty bez maseczki, za tydzień do kina
59
Prezydent raportuje o stanie miejskich spółek w 2019 roku
646
Będzie ciasno na Rejowieckiej
341
REKLAMA