REKLAMA
Czeka nas zaciskanie pasa
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Przez najbliższe dwa lata trzeba zacisnąć pasa. To główne zalecenie dla władz Chełma przygotowane przez ekspertów rynku kapitałowego, którzy zakończyli audyt miejskich finansów.

Reklama

Podczas dzisiejszej (26 kwietnia) sesji Rady Miasta Chełm, radni zapoznali się z wynikami audytu finansów miasta, które przez ostatnie miesiące prowadzili eksperci rynku kapitałowego. Ocena nie napawa optymizmem.

Wyniki audytu przedstawił Mariusz Gołaszewski, prezes zarządu Aesco Group (na zdjęciu). Stwierdził, że audyt finansów Chełma stanowił wyzwanie dla ekspertów, bo po raz pierwszy spotkali się z miastem na prawach powiatu, które jest w tak trudnej sytuacji. Według niego, miasta na prawach powiatu są „ekstraklasą samorządności” w Polsce. Chełm natomiast porównał do Wałbrzycha, które w latach 90-tych przeszło poważny kryzys strukturalny.

Ostrzegł, że dołączenie Chełma do ekstraklasy polskich miast na prawach powiatu nie będzie łatwe i musi być okupione znacznym około 2-2,5-letnim wysiłkiem.
Przez ostatnie lata finansami Chełma gospodarowano dość nierozważnie. Dochody były bardzo niskie, a wydatki utrzymywane na poziomie porównywalnym z innymi miastami. To sprawiało, że miasto coraz bardziej się zadłużało. Wysokość długoterminowego zadłużenia miasta na koniec listopada ubiegłego roku wyniosła 162,5 mln złotych.
Ekspert twierdzi jednak, że to nie wysokość długu jest problemem, ale możliwości jego spłaty czyli wysokość tzw. nadwyżki operacyjnej. Nadwyżka operacyjna Chełma wahała się ostatnimi laty na poziomie od 0,7 do 3 %, podczas gdy średnia krajowa dla tej wielkości wynosiła 10 %.

Według specjalistów, Chełm jest obecnie „na granicy” postępowania naprawczego, jakie w takich sytuacjach zaleca Regionalna Izba Obrachunkowa – organ nadzoru finansowego nad jednostkami samorządu terytorialnego. Postępowanie naprawcze łączy się z szeregiem ograniczeń, np. zawieszeniem organów samorządu czy brakiem możliwości podejmowania nowych inwestycji.

Stąd, dla uzdrowienia sytuacji Chełma, M. Gołaszewski zaleca ostre cięcie wydatków. Konieczność ograniczenia kosztów widzi w systemie szkolnictwa i w sferze administracji; niezbędna jest też restrukturyzacja zadłużenia. Proces ten może według niego potrwać od 2 do 2,5 roku. Będzie to znaczny wysiłek dla samorządu, ale warto go podjąć, by zyskać potencjał do rozwoju.

Prezentację M. Gołaszewskiego można zobaczyć na nagraniu sesji RM Chełm: https://youtu.be/VrYXIWg5neM

***

Na wniosek prezydenta miasta, radni odwołali ze stanowiska Skarbnika Miasta Agnieszkę Kruk. Odwołanie nastąpiło z dniem 26 kwietnia br.
A. Kruk stanowisko skarbnika objęła 30 listopada 2018 roku. Wcześniej pracowała w Lubelskim Zarządzie Obsługi Przejść Granicznych na stanowisku głównej księgowej. Jak podała sama A. Kruk, o decyzji zadecydowały względy osobiste.

 

Napisz komentarz
 • racjonalista, nie bedzie pytaniem retorycznym jezeli majac konkretne dowody zlozysz doniesienie do prouratury.
  Z takimi przeslankami masz duze szanse.

 • Ixi,chyba nie czytasz ze zrozumieniem.Fakty,to jedno,a interpretacja ich w audycie dopiero dała czarny obraz dna na którym jesteśmy.Analiza porównawcza z miastami w okolicy dopiero pokazała namacalnie jak lezymy.

 • Retoryczne pytanie, czy ktoś odpowie za niegospodarność oraz straty wywołane nieprawidłowym zarządzaniem powierzonym mu mieniem?

 • „ixi” naprawde nie wal glupa z tym PR i audytem, audyt jasno pokazal ze to co bylo w kwitach nie zgadzalo sie z rzeczywistoscia- przesuwanie z roku na rok terminow platnosci, zaglowanie terminami platnosci podatkow tj. pzesuwanie w czasie do przodu- jest to forma wirtualnej-kreatywnej ksiegowosci- o czym szef firmy audytorskiej wyraznie powiedzial (obecnie byla ale wczoraj jeszcze obecna Skarbnik Miasta otrzymala w darze po poprzedniej pani skarbnik miast) – jak nie wierzysz to podejdz dom Lustra zaloz sobie lapke na oczy -zrob mine malpki i zobaczysz dzialania poprzedniej wladzy i przyzwolenie RIO na takie zagrywki- o tym tez wyraznie bylo mowione

  – sprawa spolek to kolejna kwestia-a inwestycje to nastepna- ale jak sie chcialo przez poprzedniej 12 lat hasac i popuszczac pasa to takie sa konsekwencje- wg.p.Fisz bylo wszystko ok-bo sie toczylo od akceptacji RIO do akceptacji RIO -ale bez refleksji co sie dzieje w tle , dzis moze zaklinac rzeczywistosc i mowic o swojej „niewinnosci”-fakt Taki-poprzednia wladza „zaorala miasto finansowo czy to sie komus podoba czy nie, i moze warto zrobic ten bilans otwarcia i powiedziec otwarcie jak jest.

  Ratuszowi zyczyc dobrego gospodarzenia i pozyskania dalszych inwestorow chcacych w Chelmie placic podatki z tyt. swojej dzialanosci. Proste? proste 🙂 „ixi” w przeciwnym razie przyjedzie faxem decyzja by Ciebie posadzic na taczki i do ogrodu pamieci przetransportowac jako pamiatke ostrych zalecen restrukturyzacyjnych sygnowanych podpisem urzednikow RIO 🙂

 • Andrzej Sawa
  26 kwietnia 2019 o 23:36

  Ludzie,wiemy dobrze,że sytuacja jest tragiczna.Przez ostatnie lata było zamiatanie problemów pod dywan,a teraz przez ten dziurawy dywan widać wszystkie śmiecie.

  Sawa nie opowiadaj bajek! Nic tam nie było ukrywanie tyle tylko że ….nie nagłaśniane! Swego czasu niejaki ” Nasz Chełm” przypominał nam o długach na pocztówkach czy artykułachna ten temat! To wszystko było w kwitach , budżetach , sprawozdaniach itd, wystrczyło je tylko ze zrozumieniem poczytać i porównać , tylko komu się chciało? A teraz Banaszke rogrywa to PR. Ten audyt ,to taki na kolanie można sobie zrobić jakby się ktoś uparał i trochę znał na analityce!

 • Ludzie,wiemy dobrze,że sytuacja jest tragiczna.Przez ostatnie lata było zamiatanie problemów pod dywan,a teraz przez ten dziurawy dywan widać wszystkie śmiecie.

 • ” … a Wyszków już tonie…” ! Właśnie Skarbnik Miasta dobitnie to powiedziała podając się do dymisji! Tam już ” woda podchodzi po dziurki w nosie ” a oni robią dobrą minę do złej gry że „pływamy”! Podejrzewam że to jest przygrywka do ” ostatecznego rozwiązania” czyli do komisarza który przyjdzie
  i pozamiata!

 • katzPodola
  ona powinna się zrzec mandatu radnej a nie rybke strzelać ,ze nic się nie stało
  trzeba mieć odrobine honoru którego jej jak widać brakuje.
  spółki miejskie traktowała jak skarbonkę bez dna. układy układziki ,ciepłe posadki.
  obecnego prezydenta mi szkoda bo wpakował się w szambo otoczony ludźmi z poprzedniego układu którzy za wszelką cenę (po cichu) sprzątają to qoowno

 • A czy poprzednia Pani Prezydent nie powinna mieć postawionych zarzutów za niegospodarność i zadłużenie miasta? Czemu w tym kraju nikt nie odpowiada za nic. Dostała nowa posadkę i się śmieje z was

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  USC i magistrat do remontu
  336
  Wiceprezydent Domoradzki rezygnuje
  2 561
  DK 12. Prace ruszą za dwa-trzy tygodnie
  1 170
  Miasto kupiło młyn
  1 125
  Spółki miejskie. Jedne odrabiają, inne mnożą straty
  1 886
  REKLAMA