REKLAMA
Czeka nas zaciskanie pasa
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Przez najbliższe dwa lata trzeba zacisnąć pasa. To główne zalecenie dla władz Chełma przygotowane przez ekspertów rynku kapitałowego, którzy zakończyli audyt miejskich finansów.

Reklama

Podczas dzisiejszej (26 kwietnia) sesji Rady Miasta Chełm, radni zapoznali się z wynikami audytu finansów miasta, które przez ostatnie miesiące prowadzili eksperci rynku kapitałowego. Ocena nie napawa optymizmem.

Wyniki audytu przedstawił Mariusz Gołaszewski, prezes zarządu Aesco Group (na zdjęciu). Stwierdził, że audyt finansów Chełma stanowił wyzwanie dla ekspertów, bo po raz pierwszy spotkali się z miastem na prawach powiatu, które jest w tak trudnej sytuacji. Według niego, miasta na prawach powiatu są „ekstraklasą samorządności” w Polsce. Chełm natomiast porównał do Wałbrzycha, które w latach 90-tych przeszło poważny kryzys strukturalny.

Ostrzegł, że dołączenie Chełma do ekstraklasy polskich miast na prawach powiatu nie będzie łatwe i musi być okupione znacznym około 2-2,5-letnim wysiłkiem.
Przez ostatnie lata finansami Chełma gospodarowano dość nierozważnie. Dochody były bardzo niskie, a wydatki utrzymywane na poziomie porównywalnym z innymi miastami. To sprawiało, że miasto coraz bardziej się zadłużało. Wysokość długoterminowego zadłużenia miasta na koniec listopada ubiegłego roku wyniosła 162,5 mln złotych.
Ekspert twierdzi jednak, że to nie wysokość długu jest problemem, ale możliwości jego spłaty czyli wysokość tzw. nadwyżki operacyjnej. Nadwyżka operacyjna Chełma wahała się ostatnimi laty na poziomie od 0,7 do 3 %, podczas gdy średnia krajowa dla tej wielkości wynosiła 10 %.

Według specjalistów, Chełm jest obecnie „na granicy” postępowania naprawczego, jakie w takich sytuacjach zaleca Regionalna Izba Obrachunkowa – organ nadzoru finansowego nad jednostkami samorządu terytorialnego. Postępowanie naprawcze łączy się z szeregiem ograniczeń, np. zawieszeniem organów samorządu czy brakiem możliwości podejmowania nowych inwestycji.

Stąd, dla uzdrowienia sytuacji Chełma, M. Gołaszewski zaleca ostre cięcie wydatków. Konieczność ograniczenia kosztów widzi w systemie szkolnictwa i w sferze administracji; niezbędna jest też restrukturyzacja zadłużenia. Proces ten może według niego potrwać od 2 do 2,5 roku. Będzie to znaczny wysiłek dla samorządu, ale warto go podjąć, by zyskać potencjał do rozwoju.

Prezentację M. Gołaszewskiego można zobaczyć na nagraniu sesji RM Chełm: https://youtu.be/VrYXIWg5neM

***

Na wniosek prezydenta miasta, radni odwołali ze stanowiska Skarbnika Miasta Agnieszkę Kruk. Odwołanie nastąpiło z dniem 26 kwietnia br.
A. Kruk stanowisko skarbnika objęła 30 listopada 2018 roku. Wcześniej pracowała w Lubelskim Zarządzie Obsługi Przejść Granicznych na stanowisku głównej księgowej. Jak podała sama A. Kruk, o decyzji zadecydowały względy osobiste.

 

Napisz komentarz
 • tt (…..) Wernyhora jesteś czy co???? Może coś realnego
  i konkretnego zaproponujesz?
  Może wreszcie rządzący i doradcy chelmscy wezmą się
  za konkretną pracę?
  Ambasador chełmskiego biznesu, przyjeżdża tylko po to
  żeby nagrody odbierać?????? Z tą obłuda, nierobstwem
  i niemoca czas skończyć, szczególnie przed wyborami.

 • Co prawda to prawda coś slabo mu to idzie.

 • tt
  Co to znaczy,, sztuczne pompowanie zadłużenia,, w spółkach
  miejskich??? Proszę zapytać gdzie PUM ,,, wypompowal,,,
  i dalej to robi / pieniądze wspólnot mieszkaniowych?
  Wszyscy urzędnicy wiedzą o wszystkim? Dlaczego nie reago
  wali i dalej nie reagują na tę,, swoistą zmowe milczenia,,?
  Powtarzanie w kółko tej samej śpiewki? Już nam obrzydlo!
  Jeżeli ktoś sobie nie radzi, to się mówi ,, zejdź z dachu nie
  psuj gontow,,,,,,

 • Gienek,masz rację.

 • „TT” jakis ty madry i jaki wszechwiedzacy niemalze jak Jazdzewski kiedy wystepowal przed Tuskiem, tylko powiedz mi propagandzisto dlaczego takie mierne i nedzne teksty piszesz, a jak wysuwasz teze „sztucznie pompowane” no to przedstaw publicznie dowody w tej sprawie,albo zglos do nablizszej jednostki policji tudziez prokuratury. „TT”_ Wiosna sie konczy w zasadzie juz sie skonczyla zanim dobrze sie zaczela.

 • Ha,ha,ale wnikliwa analiza.Prawie bym uwierzył.

 • Oczywiście że prezydent wiedział o stanie zadłużenia bo o tym każdy urzędnik w UM wie. Wystarczy zapytać! To zadłużenie spółek jest sztucznie ” pompowane” po to żeby ludzi zwolnić i zatrudnić swoich oraz podnieść ceny mediów. Część spółek jest trwale nierentowan, od lat, tak jak PUM czy MPRD!
  Nic nie będzie robione, ani szybko ani wolno. Miasto Chełm jest tu mało ważne. Priorytetem jest tu
  ” awans ” I Sekretarz KW PiS i Sekretarza KC PiS d/s propagandy towarzyszki Beaty Mazurek na placówkę w Brukseli. Tylko to się liczy! Dlatego Jakub Banszek dostał ” po łapkach” za niedodpowiedzialne zachowanie z tymi długami i rozdmuchanie calej sprawy i to przed wyborami.
  Co może zaszkodzić tow. Mazurek. „Bo kogo o bchodzą długi jakiegoś Chełma”. Chełm da sobie rade i z dlugami. Dlatego Prezydent siedzi teraz sfrustrowany w waiwe i odreagowuje fobie tudzież majaki ,jest w stanie głębokiej depresji nieutulony w zalu za taką reprymendę od tow I sekretarz ktorą tak ceni a która dostala ostanio nagrodę za prężne rozwijanie chełmskiej przedsiębiorczości!
  ( na papierze).

 • To oczywiste,i to szybko.

 • A ja myślę, że prezydent nie spodziewał się takiego zadlużenia spółek miejskich. MPEC prawie 7 mln, MPGk 2 mln, PUM 6 mln. Bez radykalnych decyzji nie da rady.

 • Pan Prezydnt niewiele wie i niewiele umie! Inaczej to sobie zapewne wyobrażał, inaczej wyszło. Decyzje kadrowe mu nie wychodzą , kasy nie ma . Rozłazi się to wszystko. Pół roku i zmienił tabliczki urzędnikom na drzwiach, zrobił ” audyt” w postaci mulimedialnej prezentacji z ktorej wynika że kasy nie ma i nie będzie! Regularnie udziela się na FB reklamując imprezy miejskie! To wszystko. Co dalej to nie wiadomo. Zapomniał nam powiedzieć, czy raczej nie wie co ma robić, koncepcje mu się skończyły.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  USC i magistrat do remontu
  328
  Wiceprezydent Domoradzki rezygnuje
  2 549
  DK 12. Prace ruszą za dwa-trzy tygodnie
  1 170
  Miasto kupiło młyn
  1 124
  Spółki miejskie. Jedne odrabiają, inne mnożą straty
  1 886
  REKLAMA