REKLAMA
Czy Chełm jest miastem obywateli?
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Czy chełmianie są zaangażowani w życie publiczne? Czy działają w organizacjach? Czy Chełm jest miastem obywatelskim? Ranking najbardziej obywatelskich polskich miast opublikowały Fundacja Schumana i Fundacja Konrada Adenauera.

Ranking odpowiada na kilka pytań: w którym mieście mieszkańcy są najbardziej zaangażowani w życie publiczne? Gdzie jest najwięcej stowarzyszeń? Które miasta organizują najwięcej konsultacji społecznych? Kto najchętniej dzieli się swoimi pieniędzmi?


REKLAMA

W rankingu wzięto pod uwagę wszystkie 66 polskich miast na prawach powiatu.

Wyniki wspólnych badań obu fundacji zostały przedstawione w połowie czerwca na konferencji EUROPOLIS w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Pierwsze miejsce zajął Sopot, który wyprzedził Warszawę i Rzeszów oraz znajdujące się tuż za nimi Poznań i Katowice. W tegorocznym zestawieniu Europolis, po raz pierwszy od czterech lat, od kiedy Fundacja Schumana wydaje raporty o różnych obszarach funkcjonowania miast, to nie stolica zajęła najwyższą pozycję w zestawieniu. Najbardziej obywatelskim miastem w Polsce okazało się być najmniejsze z nich – Sopot. Z zameldowanymi zaledwie 37 tysiącami osób, uzyskał najlepszy wynik w dwóch ściśle powiązanych ze sobą kategoriach: postaw obywatelskich i zaangażowania w życie publiczne.

A jak wypadł Chełm?

W zestawieniu generalnym nasze miasto znalazło się na 38. pozycji. To nie jest miejsce, które powinno nas cieszyć, tym bardziej, że świadczy także o nas – mieszkańcach.

Z rankingu wynika, że chełmianie nie są aktywni wyborczo (tu spadamy na 48 miejsce). Niechętnie też angażujemy się w działalność organizacji, kół czy stowarzyszeń, rzadziej też niż mieszkańcy miast-liderów świadczymy nieodpłatnie pracę na rzecz lokalnej społeczności.
Liderem wśród polskich miast pod względem aktywności  obywateli jest Rzeszów. Tam aż 22 proc. mieszkańców działa w jakiejś organizacji.

Chełmianie nie chodzą na wybory, nie działają w organizacjach, nie pracują społecznie, ale za to stosunkowo dobrze wypali pod względem zaangażowania w życie publiczne (22. miejsce w rankingu).

O co chodzi z tym zaangażowaniem?

Twórcy rankingu zbadali dwa aspekty obywatelskiego zaangażowania – działalność mieszkańców na rzecz tworzenia własnego otoczenia społeczno-ekonomicznego w sposób bezpośredni i pośredni (np. poprzez głosowanie w budżecie partycypacyjnym), a także na kontrolę działalności władz w postaci kierowania do urzędu zapytań w trybie dostępu do informacji publicznej.

Tu – czy nam się to podoba czy nie – trzeba oddać sprawiedliwość Inicjatywie Obywatelskiej „Nasz Chełm”, która była pomysłodawcą uruchomienia w Chełmie budżetu obywatelskiego i która wielokrotnie zadawała urzędnikom pytania w trybie dostępu do informacji publicznej.

Na ile  pozwoli władza?

Obraz obywatelskości pozostawałby niepełny bez kontekstu instytucjonalnego, czyli tego, na ile miasta umożliwiają i zachęcają swoich mieszkańców do aktywności obywatelskiej. Autorzy raportu wyszli bowiem z założenia, że miasta obywatelskie nie mogą istnieć bez otwarcia samych władz na aktywność obywatelską mieszkańców. Decyzje włodarzy o włączaniu obywateli do współrządzenia w trakcie całej kadencji mogą znacząco wpływać na to, na ile ludzie chcą i mogą się zaangażować w życie publiczne miasta, jego
organizacje i w działania na rzecz lokalnej społeczności.

Tu wzięto pod uwagę trzy aspekty – wielkość budżetu partycypacyjnego, odsetek mieszkańców potrzebnych do uruchomienia inicjatywy uchwałodawczej oraz liczbę organizowanych co roku przez miasto konsultacji społecznych, zarówno tych obowiązkowych, jak i fakultatywnych.

I tu pozytywna niespodzianka – Chełm pod tym względem został sklasyfikowany na 25. miejscu w kraju. Przy czym trzeba mieć świadomość, że sam fakt posiadania budżetu obywatelskiego (i prowadzonych w związku z nim konsultacji) już ustawia miasto dość wysoko w porównaniu z tymi, które BO do tej pory nie wprowadziły.

Z drugiej strony wiedzieć trzeba, że inicjatywa uchwałodawcza obywateli w Chełmie to bariera wręcz nie do pokonania – pod pomysłem uchwały mieszkańcy muszą zebrać minimum 750 podpisów. Jeszcze w 2015 roku „Nasz Chełm” złożył projekt uchwały, której celem było ułatwienie mieszkańcom zgłaszania obywatelskich projektów uchwał i zmniejszenie wymaganej liczby podpisów do 250. Pod projektem podpisało się wówczas ponad tysiąc mieszkańców Chełma. Chełmscy radni projekt jednak odrzucili.

Po co ten ranking?

Ranking najbardziej obywatelskich miast Europolis powstał w okresie wyjątkowym dla samorządów – to czas przedwyborczy. Dlatego autorzy zdecydowali o zbadaniu tematu kluczowego z punktu widzenia analizy polskiej samorządności – raport został poświęcony postawom obywatelskim (i to zarówno wśród mieszkańców, jak i przedstawicieli władz lokalnych).

Z raportu „Europolis. Miasta obywatelskie” dowiemy się m.in. kto i dlaczego jest największym nieobecnym w pierwszej połowie rankingu, gdzie najwięcej, a gdzie najmniej przedstawicieli lokalnych komitetów wyborczych zasiada w radach miejskich, czy przynależność do organizacji religijnych wpływa na zaangażowanie w życie publiczne i czy wielkość budżetu obywatelskiego jest powiązana z liczbą odbywanych konsultacji społecznych.

Autorzy przedstawiają również zestawienie rankingów z poprzednich raportów, kiedy to analizowane były otwartość i bezpieczeństwo (2017), miasta zrównoważone (2016) oraz miasta uczące się (2015).

Raport Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera w Polsce został przygotowany przez Politykę Insight. Partnerem raportu jest Orange Polska.

Raport zawierający ranking – wraz z opisem metodologii – jest do pobrania na stronie www.europolis.schuman.pl.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • doc
  o 15:52

  Co do mnie startuję w wyborach więc po co mnie jakieś pomysły na miasto> Jak mi ktoś zacznie płacić za moje pomysły to może się podzielę 😉

  + 22
  - 22
 • doc
  o 15:44

  Skoro masz ludzi mądrych w tym mieście to dlaczego ich szukasz?
  Wcale nie szukasz mądrych tylko podobnych do siebie. Będziesz długo szukał żeby nazbierać choćby na listy wyborcze. Potem będziesz musiał znaleźć takich jak ty tak wielu żeby wprowadzić choćby jednego radnego. Ale to jeszcze nie koniec.
  Będziesz musiał znaleźć głupszych od siebie, którzy sfinansują tę całą zabawę i nie mam pojęcia czy czy kogoś takiego znajdziesz 😉

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 14:56

  Sa madrzy ludzie w Chełmie,to dlaczego nie chca ratowac Chelma?Strach,przed czym?

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 14:29

  doc,nie czytasz co pisze.za przeproszenie kazdy glupi wie,ze obecna ekipa niszczy.A Baneszek,kim jest?Ja oceniam po tych co rekomenduja,czyli po ludzikach z pisu,ktrzy niszcza Polske,to dobra rekomendacja dla Banaszka?
  Moze zacznij czytac,ja szukam ludzi do projektu – uratujmy Chełm.Ja mam kilka pomyslow,ale nie jestem nieomylny,a wiec szukam ekipy.Skupiles sie na krytykowaniu mnie,a sam masz jakies pomysly jak Chelm ma sie odbic od dna?Czekam na konkrety.

  + 22
  - 22
 • doc
  o 14:08

  Piszesz zawsze to samo: jajajaja
  Co mnie obchodzi w jakiej jesteś partii i czy w ogóle jesteś, obchodzi mnie tylko co możesz nowego wnieść do dyskusji.
  każdy twój wniosek sprowadza sie do jednego: zła władza, zła fisz, zły pis, zły banaszek tylko ja jestem genialny a jak cisnąc ten geniusz do konkretu to zostaje grudka błota.
  Chcesz zaistnieć w polityce zacznij zauważać innych to może inni zauważą ciebie. Chyba sie już nauczyłeś, że w pojedynkę to nawet na forum nec herkules contra plures 😉

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 13:47

  Ja dawno temu pozegnalem sie z dzialalnoscia partyjna I patrze realnie.Nie mam kolesi,ktorzy czekaja na stolki.Dowalam za partolenie,bo nie mam powodu sie bac.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 13:44

  doc,prosze czytaj co pisze I dopiero komentuj.Ja boje sie zmiany sld na pis,bo to zmieni tylko znajomych krolika.Chelma nie uratuje.

  + 22
  - 22
 • doc
  o 13:16

  Ty się zmiany nie boisz bo i tak według ciebie nic się nie zmieni ale władza boi sie zmiany bo nowe oznacza, że nie będzie starego to znaczy nie będzie aktualnej władzy. Władza ma się czego obawiać 😉

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 12:27

  doc,ja sie boje,ze nie bedzie zmiany,np.gyby zwyciezyl pis.

  + 22
  - 22
 • doc
  o 09:19

  Jeżeli zakładamy że po zmianie będzie tak jak przed to po co zmieniać? Trzeba umieć czytać co jest miedzy wierszami jak to powiedział pewien komunistyczny sędzia i skazał pewnego niepodległościowego działacza tak na wszelki wypadek 😉

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Co się zmieniło w chełmskim ratuszu?
  3 886
  Ferie. Nie siedź w domu
  470
  Plac wypięknieje
  1 293
  Koncepcja programowa na S12
  2 306
  Zapłacimy za parkingi?
  655
  REKLAMA