REKLAMA
Czy Chełm jest miastem obywateli?
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Czy chełmianie są zaangażowani w życie publiczne? Czy działają w organizacjach? Czy Chełm jest miastem obywatelskim? Ranking najbardziej obywatelskich polskich miast opublikowały Fundacja Schumana i Fundacja Konrada Adenauera.

Ranking odpowiada na kilka pytań: w którym mieście mieszkańcy są najbardziej zaangażowani w życie publiczne? Gdzie jest najwięcej stowarzyszeń? Które miasta organizują najwięcej konsultacji społecznych? Kto najchętniej dzieli się swoimi pieniędzmi?


REKLAMA

W rankingu wzięto pod uwagę wszystkie 66 polskich miast na prawach powiatu.

Wyniki wspólnych badań obu fundacji zostały przedstawione w połowie czerwca na konferencji EUROPOLIS w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Pierwsze miejsce zajął Sopot, który wyprzedził Warszawę i Rzeszów oraz znajdujące się tuż za nimi Poznań i Katowice. W tegorocznym zestawieniu Europolis, po raz pierwszy od czterech lat, od kiedy Fundacja Schumana wydaje raporty o różnych obszarach funkcjonowania miast, to nie stolica zajęła najwyższą pozycję w zestawieniu. Najbardziej obywatelskim miastem w Polsce okazało się być najmniejsze z nich – Sopot. Z zameldowanymi zaledwie 37 tysiącami osób, uzyskał najlepszy wynik w dwóch ściśle powiązanych ze sobą kategoriach: postaw obywatelskich i zaangażowania w życie publiczne.

A jak wypadł Chełm?

W zestawieniu generalnym nasze miasto znalazło się na 38. pozycji. To nie jest miejsce, które powinno nas cieszyć, tym bardziej, że świadczy także o nas – mieszkańcach.

Z rankingu wynika, że chełmianie nie są aktywni wyborczo (tu spadamy na 48 miejsce). Niechętnie też angażujemy się w działalność organizacji, kół czy stowarzyszeń, rzadziej też niż mieszkańcy miast-liderów świadczymy nieodpłatnie pracę na rzecz lokalnej społeczności.
Liderem wśród polskich miast pod względem aktywności  obywateli jest Rzeszów. Tam aż 22 proc. mieszkańców działa w jakiejś organizacji.

Chełmianie nie chodzą na wybory, nie działają w organizacjach, nie pracują społecznie, ale za to stosunkowo dobrze wypali pod względem zaangażowania w życie publiczne (22. miejsce w rankingu).

O co chodzi z tym zaangażowaniem?

Twórcy rankingu zbadali dwa aspekty obywatelskiego zaangażowania – działalność mieszkańców na rzecz tworzenia własnego otoczenia społeczno-ekonomicznego w sposób bezpośredni i pośredni (np. poprzez głosowanie w budżecie partycypacyjnym), a także na kontrolę działalności władz w postaci kierowania do urzędu zapytań w trybie dostępu do informacji publicznej.

Tu – czy nam się to podoba czy nie – trzeba oddać sprawiedliwość Inicjatywie Obywatelskiej „Nasz Chełm”, która była pomysłodawcą uruchomienia w Chełmie budżetu obywatelskiego i która wielokrotnie zadawała urzędnikom pytania w trybie dostępu do informacji publicznej.

Na ile  pozwoli władza?

Obraz obywatelskości pozostawałby niepełny bez kontekstu instytucjonalnego, czyli tego, na ile miasta umożliwiają i zachęcają swoich mieszkańców do aktywności obywatelskiej. Autorzy raportu wyszli bowiem z założenia, że miasta obywatelskie nie mogą istnieć bez otwarcia samych władz na aktywność obywatelską mieszkańców. Decyzje włodarzy o włączaniu obywateli do współrządzenia w trakcie całej kadencji mogą znacząco wpływać na to, na ile ludzie chcą i mogą się zaangażować w życie publiczne miasta, jego
organizacje i w działania na rzecz lokalnej społeczności.

Tu wzięto pod uwagę trzy aspekty – wielkość budżetu partycypacyjnego, odsetek mieszkańców potrzebnych do uruchomienia inicjatywy uchwałodawczej oraz liczbę organizowanych co roku przez miasto konsultacji społecznych, zarówno tych obowiązkowych, jak i fakultatywnych.

I tu pozytywna niespodzianka – Chełm pod tym względem został sklasyfikowany na 25. miejscu w kraju. Przy czym trzeba mieć świadomość, że sam fakt posiadania budżetu obywatelskiego (i prowadzonych w związku z nim konsultacji) już ustawia miasto dość wysoko w porównaniu z tymi, które BO do tej pory nie wprowadziły.

Z drugiej strony wiedzieć trzeba, że inicjatywa uchwałodawcza obywateli w Chełmie to bariera wręcz nie do pokonania – pod pomysłem uchwały mieszkańcy muszą zebrać minimum 750 podpisów. Jeszcze w 2015 roku „Nasz Chełm” złożył projekt uchwały, której celem było ułatwienie mieszkańcom zgłaszania obywatelskich projektów uchwał i zmniejszenie wymaganej liczby podpisów do 250. Pod projektem podpisało się wówczas ponad tysiąc mieszkańców Chełma. Chełmscy radni projekt jednak odrzucili.

Po co ten ranking?

Ranking najbardziej obywatelskich miast Europolis powstał w okresie wyjątkowym dla samorządów – to czas przedwyborczy. Dlatego autorzy zdecydowali o zbadaniu tematu kluczowego z punktu widzenia analizy polskiej samorządności – raport został poświęcony postawom obywatelskim (i to zarówno wśród mieszkańców, jak i przedstawicieli władz lokalnych).

Z raportu „Europolis. Miasta obywatelskie” dowiemy się m.in. kto i dlaczego jest największym nieobecnym w pierwszej połowie rankingu, gdzie najwięcej, a gdzie najmniej przedstawicieli lokalnych komitetów wyborczych zasiada w radach miejskich, czy przynależność do organizacji religijnych wpływa na zaangażowanie w życie publiczne i czy wielkość budżetu obywatelskiego jest powiązana z liczbą odbywanych konsultacji społecznych.

Autorzy przedstawiają również zestawienie rankingów z poprzednich raportów, kiedy to analizowane były otwartość i bezpieczeństwo (2017), miasta zrównoważone (2016) oraz miasta uczące się (2015).

Raport Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera w Polsce został przygotowany przez Politykę Insight. Partnerem raportu jest Orange Polska.

Raport zawierający ranking – wraz z opisem metodologii – jest do pobrania na stronie www.europolis.schuman.pl.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Andrzej Sawa
  o 18:49

  Lepszego dowcipu nie znam,prezydentka dostala nagrode powiatow za osiagniecia.Ha,ha.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 20:54

  A teraz ktos napisze,ze obrazam mieszkancow Chełma

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 18:02

  Obywatele bez odwagi,miasto do zaorania.Ha,ha.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 17:02

  Redakcjo,kto mnie udaje o 16.24?

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 16:50

  Jakis pajac wlazl na moj nick.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 16:25

  Obrazajcie sie na mnie,ale sami nic nie chcecie zrobic?

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 16:24

  Andrzej Sawa
  Zadania nie potrafisz napisać żeby nie było o tobie, Nie spotkałem jeszcze takiego egocentryka , to nawet nie jest zabawne.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 16:04

  doc,czepiasz sie mnie dla zabawy,ok.Znam wielu takich.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 16:02

  doc,nie musisz,ale nie chcesz lepszego Chelma?

  + 22
  - 22
 • doc
  o 15:53

  errata
  oczywiście nie startuję w wyborach

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem
  125
  Ferie. Nie siedź w domu
  229
  Biuro pomoże zdobyć fundusze na termomodernizację
  494
  Wiosną ruszy budowa galerii
  1 464
  Co się zmieniło w chełmskim ratuszu?
  4 082
  REKLAMA