REKLAMA
,
Debata historyczna finałem sporu wójta i narodowców
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Będzie debata pomiędzy młodymi narodowcami, a Henrykiem Gołębiowskim wójtem gminy Wojsławice. Konflikt dotyczy sporu o prawdę historyczną, w związku z pacyfikacją wsi Huta oraz masakry ludności ukraińskiej w Wierzchowinach.

Reklama

Przypominamy, że konflikt trwa od 14 czerwca, kiedy to na obchodach 70. Rocznicy pacyfikacji wsi Huta, wójt gminy Wojsławice – Henryk Gołębiowski, mówił o mordowaniu ludności cywilnej, zniszczeniu wsi przez bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego oraz bratobójczej walce polsko – ukraińskiej w odniesieniu do rzezi wołyńskiej.

Przemówienie wójta oburzyło obecnych na uroczystości członków chełmskiego Koła Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z Chełma, którzy zarzucili mu fałszowanie prawdy historycznej. W związku z zarzutami, wójt Gołębiowski postanowił zorganizować konferencję historyczną, na której mogłoby dojść do konfrontacji wiedzy i relacji historycznych. Obie strony zgodziły się na takie rozwiązanie, a termin konferencji wyznaczono na 20 września. Odbędzie się ona w budynku OSP w Hucie o godz. 14:00.

– W konferencji weźmie udział trzech prelegentów. Na zaproszenie Pana wójta dr Paweł Kiernikowski, a ze strony Związku Żołnierzy NSZ członkowie jego Rady Historycznej, dr Mariusz Bechta oraz dr Rafał Drabik – mówi Damian Stafiński z chełmskiego koła NSZ.

Po zaprezentowaniu swoich referatów na temat wydarzeń w Wierzchowinach będzie czas na dyskusję i pytania ze strony publiczności. Czy obie strony dojdą do porozumienia? – To będzie zależało od tego, co wzajemnie od siebie usłyszymy – przekonuje Henryk Gołębiowski. – Ciekawym punktem będzie ten, który opiera się na relacji świadków wydarzeń. Myślę, że historycy na tym skorzystają. Istnieją pewnie rozbieżności faktów, ale myślę, że to wydarzenie nas wzajemnie przybliży – dodaje wójt.

Więcej o konflikcie w naszym artykule tutaj.

 

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wejdź na Nową Ścieżkę Rozwoju Chełma
Wejdź na Nową Ścieżkę Rozwoju Chełma
Chełmianie zdecydowanie wskazali na Andrzeja Dudę
Chełmianie zdecydowanie wskazali na Andrzeja Dudę
Letnie warsztaty cyfrowe dla dzieci w Chełmie
Letnie warsztaty cyfrowe dla dzieci w Chełmie. Pokaż swojemu dziecku że komputer to coś więcej niż droga zabawka do uruchamiania gier!
Katastrofa w jeziorze Glinki
Katastrofa w jeziorze Glinki
Ścieki z Chełma pomogą w walce z pandemią
REKLAMA