REKLAMA
Dlaczego rosną straty PUM
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Samorząd zdaje się wiedzieć nieco więcej na temat sytuacji Przedsiębiorstwa Usług Mieszkaniowych sp. z o.o. Do redakcji dotarł e-mail podpisany przez dyrektora Józefa Kendzierawskiego, dyrektora Wydziału Infrastruktury Komunalnej Urzędu Miasta. Autor podjął w nim próbę wyjaśnienia stanu, w jakim znajduje się spółka.

Reklama

Na początek jednak krótkie przypomnienie problemu. 12 czerwca opublikowaliśmy materiał zatytułowany Katastrofalne wyniki chełmskich spółek komunalnych. Zaprezentowaliśmy w nim między innymi wynik PUM. Bardzo kiepski – ponad 1,5 mln zł strat. Co ciekawe, tylko w ostatnim kwartale 2017 roku spółka straciła ponad milion zł. 

Komentarz do tej sytuacji przesłał  wspomniany dyrektor J. Kendzierawski. Najważniejszą, naszym zdaniem, informację z jego pisma zawarliśmy już  w tytule kolejnej publikacji: Prezydent czeka na… Walne Zgromadzenie Wspólników.  Dyrektor wydziału UM nadzorującego spółki komunalne zapowiedział wówczas, że odniesie się do naszych pytań po uzyskaniu stosownych informacji z PUM. To, czy je uzyskał, a jego najnowsze pismo cokolwiek  wyjaśnia, pozostawiamy ocenie naszych Czytelników. Wypowiedź prezentujemy poniżej bez żadnych skrótów i poprawek.

W Białej Podlaskiej, Lublinie i Zamościu jest drożej

W związku z publikacją artykułu na temat straty za rok 2017 w Przedsiębiorstwie Usług Mieszkaniowych w Chełmie, którego Miasto Chełm jest większościowym udziałowcem, posiadającym 99,48% udziałów, oraz w uzupełnieniu odpowiedzi na pytanie z dnia 5 czerwca 2018 r. [faktycznie pismo do redakcji chelmski.eu dotarło 12 czerwca 2018 o godz. 11.06 – przypis red.]przekazuję następujący komentarz:

Działalność PUM polega głównie na zarządzaniu zasobami mieszkaniowymi miasta Chełm oraz zarządzaniu nieruchomościami powierzonymi – wspólnotami mieszkaniowymi oraz zasobem skarbu państwa i budynkami mieszkalnymi prywatno – czynszowymi.
Na wyniki finansowe tej spółki bardzo duży wpływ ma wysokość czynszów. Stawka miesięcznego czynszu bazowego za 1m2 powierzchni użytkowej lokali stanowiących mieszkaniowy zasób miasta Chełm wynosi 1,67zł/m2, natomiast za najem lokali socjalnych 0,76 zł/m2. Dla porównania w Lublinie stawka miesięcznego czynszu bazowego za 1 m2 powierzchni użytkowej lokali stanowiących komunalny zasób miasta wynosi 6,35 zł/m2, natomiast za najem lokali socjalnych 1,25 zł/m2. W Zamościu stawka bazowa dla lokali mieszkalnych wynosi 2,47 zł/m2, a dla lokali socjalnych 1,20 zł/m2. Natomiast w Białej Podlaskiej stawka bazowa dla lokali mieszkalnych wynosi 4,72 zł/m2, a dla lokali socjalnych 0,98zł/m2.

W zasobach miasta znajduje się 1485 lokali komunalnych i socjalnych (z tej liczby 121 to lokale socjalne) co w przeliczeniu na obowiązujące stawki czynszu z pewnością ma bardzo duży wpływ na wyniki finansowe spółki.
Niskie dochody mieszkańców zasobów komunalnych nie pozwalają na podwyżki czynszu do kwoty rekompensującej w pełni koszty utrzymania zasobów mieszkaniowych. Ponadto, pomimo skutecznej windykacji czynszów, zaległości z tego tytułu są nadal znaczące, co również przekłada się na niekorzystną sytuację finansową Spółki.
Ponadto specyfika funkcjonowania tych zasobów mieszkaniowych wynikająca ze społecznego charakteru zaspokajania przez Miasto potrzeb mieszkaniowych mieszkańców o niskich dochodach, z góry zakłada się, że jest to działalność nie przynosząca zysków.

Odnotować należy również spadek sprzedaży usług, wzrost cen materiałów i robocizny. Na częściowe zmniejszenie przychodów ze sprzedaży usług w branży remontowo-budowlanej wpływ miało także prowadzenie przez spółkę termomodernizacji trzech własnych budynków przy ul. Bieławin 7 i 9 oraz przy ul. Kopernika 1 w Chełmie, co wymagało pełnego zaangażowania grupy remontowo-budowlanej i uniemożliwiło świadczenie usług remontowo-budowlanych innym podmiotom i osiągnięcie z tego tytułu przychodów.
Przedstawione powyżej czynniki miały istotne znaczenie dla wyników spółki za ubiegły rok.

Z poważaniem
Józef Kendzierawski

***

Jak zawsze zachęcamy do dyskusji na forum dostępnym pod tekstem oraz na naszym profilu w mediach społecznościowych. Zainteresowanym polecamy również lekturę zapomnianego chyba dokumentu: Wieloletni Program Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Miasta Chełm na lata 2016 – 2020.

Napisz komentarz
 • Katz,jesteś moralnym,chyba pisowskim zerem,chowasz się smarkaczu za g…. nickiem.Zero odwagi,podobnie jak kaczor.

 • Sawa ty tez nie pierdziel głupot bo wsrod posłów PO czy N jest wiecej baranów.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  Będzie ciasno na Rejowieckiej
  327
  Uwaga, zamknięta część Kolejowej
  255
  Jak się ratują spółki miejskie podczas pandemii?
  412
  W poniedziałek idziemy do fryzjera
  286
  Miasto zakłada łąki
  342
  REKLAMA