REKLAMA
Dlaczego rosną straty PUM
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Samorząd zdaje się wiedzieć nieco więcej na temat sytuacji Przedsiębiorstwa Usług Mieszkaniowych sp. z o.o. Do redakcji dotarł e-mail podpisany przez dyrektora Józefa Kendzierawskiego, dyrektora Wydziału Infrastruktury Komunalnej Urzędu Miasta. Autor podjął w nim próbę wyjaśnienia stanu, w jakim znajduje się spółka.

Na początek jednak krótkie przypomnienie problemu. 12 czerwca opublikowaliśmy materiał zatytułowany Katastrofalne wyniki chełmskich spółek komunalnych. Zaprezentowaliśmy w nim między innymi wynik PUM. Bardzo kiepski – ponad 1,5 mln zł strat. Co ciekawe, tylko w ostatnim kwartale 2017 roku spółka straciła ponad milion zł. 


REKLAMA

Komentarz do tej sytuacji przesłał  wspomniany dyrektor J. Kendzierawski. Najważniejszą, naszym zdaniem, informację z jego pisma zawarliśmy już  w tytule kolejnej publikacji: Prezydent czeka na… Walne Zgromadzenie Wspólników.  Dyrektor wydziału UM nadzorującego spółki komunalne zapowiedział wówczas, że odniesie się do naszych pytań po uzyskaniu stosownych informacji z PUM. To, czy je uzyskał, a jego najnowsze pismo cokolwiek  wyjaśnia, pozostawiamy ocenie naszych Czytelników. Wypowiedź prezentujemy poniżej bez żadnych skrótów i poprawek.

W Białej Podlaskiej, Lublinie i Zamościu jest drożej

W związku z publikacją artykułu na temat straty za rok 2017 w Przedsiębiorstwie Usług Mieszkaniowych w Chełmie, którego Miasto Chełm jest większościowym udziałowcem, posiadającym 99,48% udziałów, oraz w uzupełnieniu odpowiedzi na pytanie z dnia 5 czerwca 2018 r. [faktycznie pismo do redakcji chelmski.eu dotarło 12 czerwca 2018 o godz. 11.06 – przypis red.]przekazuję następujący komentarz:

Działalność PUM polega głównie na zarządzaniu zasobami mieszkaniowymi miasta Chełm oraz zarządzaniu nieruchomościami powierzonymi – wspólnotami mieszkaniowymi oraz zasobem skarbu państwa i budynkami mieszkalnymi prywatno – czynszowymi.
Na wyniki finansowe tej spółki bardzo duży wpływ ma wysokość czynszów. Stawka miesięcznego czynszu bazowego za 1m2 powierzchni użytkowej lokali stanowiących mieszkaniowy zasób miasta Chełm wynosi 1,67zł/m2, natomiast za najem lokali socjalnych 0,76 zł/m2. Dla porównania w Lublinie stawka miesięcznego czynszu bazowego za 1 m2 powierzchni użytkowej lokali stanowiących komunalny zasób miasta wynosi 6,35 zł/m2, natomiast za najem lokali socjalnych 1,25 zł/m2. W Zamościu stawka bazowa dla lokali mieszkalnych wynosi 2,47 zł/m2, a dla lokali socjalnych 1,20 zł/m2. Natomiast w Białej Podlaskiej stawka bazowa dla lokali mieszkalnych wynosi 4,72 zł/m2, a dla lokali socjalnych 0,98zł/m2.

W zasobach miasta znajduje się 1485 lokali komunalnych i socjalnych (z tej liczby 121 to lokale socjalne) co w przeliczeniu na obowiązujące stawki czynszu z pewnością ma bardzo duży wpływ na wyniki finansowe spółki.
Niskie dochody mieszkańców zasobów komunalnych nie pozwalają na podwyżki czynszu do kwoty rekompensującej w pełni koszty utrzymania zasobów mieszkaniowych. Ponadto, pomimo skutecznej windykacji czynszów, zaległości z tego tytułu są nadal znaczące, co również przekłada się na niekorzystną sytuację finansową Spółki.
Ponadto specyfika funkcjonowania tych zasobów mieszkaniowych wynikająca ze społecznego charakteru zaspokajania przez Miasto potrzeb mieszkaniowych mieszkańców o niskich dochodach, z góry zakłada się, że jest to działalność nie przynosząca zysków.

Odnotować należy również spadek sprzedaży usług, wzrost cen materiałów i robocizny. Na częściowe zmniejszenie przychodów ze sprzedaży usług w branży remontowo-budowlanej wpływ miało także prowadzenie przez spółkę termomodernizacji trzech własnych budynków przy ul. Bieławin 7 i 9 oraz przy ul. Kopernika 1 w Chełmie, co wymagało pełnego zaangażowania grupy remontowo-budowlanej i uniemożliwiło świadczenie usług remontowo-budowlanych innym podmiotom i osiągnięcie z tego tytułu przychodów.
Przedstawione powyżej czynniki miały istotne znaczenie dla wyników spółki za ubiegły rok.

Z poważaniem
Józef Kendzierawski

***

Jak zawsze zachęcamy do dyskusji na forum dostępnym pod tekstem oraz na naszym profilu w mediach społecznościowych. Zainteresowanym polecamy również lekturę zapomnianego chyba dokumentu: Wieloletni Program Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Miasta Chełm na lata 2016 – 2020.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Andrzej Sawa
  o 15:49

  Wanda,fisz i mazurek to gwiazdy?Ha,ha.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 15:48

  Ella z podchelmskiej gminy.A moze odczep sie od Chełma?

  + 22
  - 22
 • dos
  o 13:06

  Możliwe że się spotkają w ławach poselskich, dotychczas problemem był Matuszczak ale wydaje się, że wybiera sie do sejmiku i tam zakotwiczy na dłużej. Fiszowa może swoich chłopczyków z SLD rozstawiać jak chce, więc jak straci stołek prezydenta wybierze sie posły. Przy ostatnio wzrastającym poparciu dla SLD ma szanse.

  + 22
  - 22
 • Wanda
  o 12:43

  Trafne spostrzeżenie. Gwiazdy polityki Fisz i Mazurek nie maja ochoty spotkac sie na kuluarach ław sejmowych. 😞

  + 22
  - 22
 • dos
  o 12:30

  ella, można rozważać także inny scenariusz z komisarzem. Faceci bez jaj nagle przypominają sobie, że jaja mają a że jest ich więcej bo np są z PiS nie udzielają absolutorium prezydent i żegnaj królowo 😉
  Wchodzi komisarz na 1/2 roku i robi porządki z kumplami Fisz. Rada nie ruszona i nowe wybory prezydenta i tak do skutku bo w kadencji komisarz nie może być dłużej niż 2 lata ale nie powiedziane ile razy 🙂
  Cała siła Fisz polega na dobrych stosunkach z Mazurkową, też mi wielka tajemnica.

  + 22
  - 22
 • Mieszkanka
  o 12:19

  Aella ma tyle mądrości i doradza Fisz to dlaczego doprowadzilyscie do katastrofy finansowej w Chełmie.trzeba bylo zabrac sie do pracy przez te 12 lat a nie brac pieniadze na , ktore nie zasługujecie i wciskacie ciemnote ludziom(ile to zrobione,moze bardziej obiecanki ile to zrobicie)co chodzi o PUM to tam gdzie oni Zarządzają to miasto wogole nie placi za lokatorów. Bo po co placic samym sobie, tylko olamujecie ze (miasto płaci) czy , ktoras wspolnota zarządzana przez pum widziala wplaty miasta na konto wspolnoty?Dla mnie kto bedzie rzadzil w Chelmie jest obojętne. Chodzi tylko oto by rządzący szanowali swoich wyborców i nie okradali miasta swoimi ujladami i kolesiostwem.Niech na znacznych stanowiskach pracuja ludzie , którzy sie do tego nadaja,nich wychodzą z kryzyzu finansowego a nie poglebiaja go jak Tywoniuk😞

  + 22
  - 22
 • Jan
  o 12:03

  Ella. Ty chyba coś popijasz?! Kobieto obudz się! Mówimy o realiach a nie o życzeniach Gdyby Fisz umiała zarządzć fonansami jak sprawnie manipuluje miastem to rządziłaby do śmierci. Ale ona jest nieodrodną córką PRL. Tylko PR a finanse nie ważne. Chełm jest bankrutem i następne lata tak nie pociągnie. Komuna teź myślała ze bedzie żądzić 1000 lat. To że Fisz maskuje długi to wiedzą wszyscy. Ale następną kadencję tak nie pociągnie. Bilans strat wszystkich spółekto pond 5 mln zł w 2017. A jeszcze w 2016 były na PLUSIE. 150 mln dług miasta i rośnie. 40 mln dług Park Wodny. 3 bankrutujące spółki miejsie .. To tylko co widać po wierzchu. A ukryte trupy w szafie?!

  + 22
  - 22
 • ella
  o 10:40

  Wśród tak” wyleniałego” towarzystwa to nie jest trudne! Tu nie ma prawdziwych facetów co to noszą spodnie , stąd Fiszowa ich ogrywa i to od lat! Widocznie w tym mieście tylko ona nosi spodnie! A co do komisarza to „dos” jesteś w błędzie! Komisarz pierwsze co zrobi to zbilansuje budżet tnąc wszystkie wydatki głownie tz miękkie czyli sport kultura itd. Następnie zacnie wyprzedawać majątek miasta . No i podniesie z 10X podatki tak żeby było na spłatę długów! Więc już się bój! Wszyscy uciekną z miasta do gminy Chełm ponieważ niebotycznie wzrosną koszty utrzymania nieruchomości i prowadzenia działalności gospodarczej!

  + 22
  - 22
 • dos
  o 10:20

  ella, ależ ty masz wybujałe ego.
  Komisarz będzie robił wszystko co Fisz tylko bez Fisz, zakładając że miasto spełnia warunki do zarządu komisarycznego.
  Nie prowokuj przeznaczenia.

  + 22
  - 22
 • ella
  o 10:04

  Spokojnie nie podniecajcie się tym komisarzem ,to tylko podpucha! Chełm ma nieco ponad 40 % zadłużenia w stosunku do budżetu a np. taki Lublin ponad 70 % ! Widać że Viki , Jan i małorolny to z was żadne „wojaki” w polityce! W realnym rządzeniu z takim poglądami i czynami byście się długo nie utrzymali, szybko by was wywieżli na taczkach! Komisarz by nie zdążył przyjechać! Takie pytanie praktyczne ! Co byście zrobili z wkurzonymi emerytami którzy mają prawa do bezpłatnej miejskiej komunikacji po likwidacji CLA. Ale to nic co byście zrobili z wkurzonymi pracownikami CLA którzy by z taczkami przyszli pod ratusz po was? CO? Macie jakiś plan , wyślecie na nich policję wojsko, będziecie pałować,tak jak przed wojną? Drugie,likwidujecie PUM, i co dalej? Powstają wspólnoty które eksmitują na bruk tych niepłacących i co robicie z kilkoma tysiącami osób, gdzie ich zakwaterujecie i za jakie pieniądze?Dajmy na to miasto za nich płaci. Więc na czym polega różnica. Wspólnoty czując interes podnoszą uchwałami czynsz ( bo zarabiają na tym,nadywyżki przekazując na fundusz remontowy i tym samym na koszt miasta remontują sobie prywatne nieruchomości a koszty utrzymania tych lokali wzrastają kilka razy np. do 10 milionów rocznie! Albo podnosicie opłaty w PUM do do realnych cen rynkowych i okazuje się że tylko 20-30% regularnie płaci czynsz . Co robicie, eksmisja na bruk . Zróbcie to , ogłoście to a na pewno na was zagłosują, wybiorą was! Naiwniacy! No jaka jest wasza odpowidz mądrale? Czekam! Teraz już wiecie dlaczego Fisz rządzi w Chełmie , bo potrafi a resztą to tylko ” erotomani gawędziarze” !

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem
  125
  Ferie. Nie siedź w domu
  229
  Biuro pomoże zdobyć fundusze na termomodernizację
  494
  Wiosną ruszy budowa galerii
  1 464
  Co się zmieniło w chełmskim ratuszu?
  4 082
  REKLAMA