REKLAMA
Dlaczego rosną straty PUM
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Samorząd zdaje się wiedzieć nieco więcej na temat sytuacji Przedsiębiorstwa Usług Mieszkaniowych sp. z o.o. Do redakcji dotarł e-mail podpisany przez dyrektora Józefa Kendzierawskiego, dyrektora Wydziału Infrastruktury Komunalnej Urzędu Miasta. Autor podjął w nim próbę wyjaśnienia stanu, w jakim znajduje się spółka.

Na początek jednak krótkie przypomnienie problemu. 12 czerwca opublikowaliśmy materiał zatytułowany Katastrofalne wyniki chełmskich spółek komunalnych. Zaprezentowaliśmy w nim między innymi wynik PUM. Bardzo kiepski – ponad 1,5 mln zł strat. Co ciekawe, tylko w ostatnim kwartale 2017 roku spółka straciła ponad milion zł. 


REKLAMA

Komentarz do tej sytuacji przesłał  wspomniany dyrektor J. Kendzierawski. Najważniejszą, naszym zdaniem, informację z jego pisma zawarliśmy już  w tytule kolejnej publikacji: Prezydent czeka na… Walne Zgromadzenie Wspólników.  Dyrektor wydziału UM nadzorującego spółki komunalne zapowiedział wówczas, że odniesie się do naszych pytań po uzyskaniu stosownych informacji z PUM. To, czy je uzyskał, a jego najnowsze pismo cokolwiek  wyjaśnia, pozostawiamy ocenie naszych Czytelników. Wypowiedź prezentujemy poniżej bez żadnych skrótów i poprawek.

W Białej Podlaskiej, Lublinie i Zamościu jest drożej

W związku z publikacją artykułu na temat straty za rok 2017 w Przedsiębiorstwie Usług Mieszkaniowych w Chełmie, którego Miasto Chełm jest większościowym udziałowcem, posiadającym 99,48% udziałów, oraz w uzupełnieniu odpowiedzi na pytanie z dnia 5 czerwca 2018 r. [faktycznie pismo do redakcji chelmski.eu dotarło 12 czerwca 2018 o godz. 11.06 – przypis red.]przekazuję następujący komentarz:

Działalność PUM polega głównie na zarządzaniu zasobami mieszkaniowymi miasta Chełm oraz zarządzaniu nieruchomościami powierzonymi – wspólnotami mieszkaniowymi oraz zasobem skarbu państwa i budynkami mieszkalnymi prywatno – czynszowymi.
Na wyniki finansowe tej spółki bardzo duży wpływ ma wysokość czynszów. Stawka miesięcznego czynszu bazowego za 1m2 powierzchni użytkowej lokali stanowiących mieszkaniowy zasób miasta Chełm wynosi 1,67zł/m2, natomiast za najem lokali socjalnych 0,76 zł/m2. Dla porównania w Lublinie stawka miesięcznego czynszu bazowego za 1 m2 powierzchni użytkowej lokali stanowiących komunalny zasób miasta wynosi 6,35 zł/m2, natomiast za najem lokali socjalnych 1,25 zł/m2. W Zamościu stawka bazowa dla lokali mieszkalnych wynosi 2,47 zł/m2, a dla lokali socjalnych 1,20 zł/m2. Natomiast w Białej Podlaskiej stawka bazowa dla lokali mieszkalnych wynosi 4,72 zł/m2, a dla lokali socjalnych 0,98zł/m2.

W zasobach miasta znajduje się 1485 lokali komunalnych i socjalnych (z tej liczby 121 to lokale socjalne) co w przeliczeniu na obowiązujące stawki czynszu z pewnością ma bardzo duży wpływ na wyniki finansowe spółki.
Niskie dochody mieszkańców zasobów komunalnych nie pozwalają na podwyżki czynszu do kwoty rekompensującej w pełni koszty utrzymania zasobów mieszkaniowych. Ponadto, pomimo skutecznej windykacji czynszów, zaległości z tego tytułu są nadal znaczące, co również przekłada się na niekorzystną sytuację finansową Spółki.
Ponadto specyfika funkcjonowania tych zasobów mieszkaniowych wynikająca ze społecznego charakteru zaspokajania przez Miasto potrzeb mieszkaniowych mieszkańców o niskich dochodach, z góry zakłada się, że jest to działalność nie przynosząca zysków.

Odnotować należy również spadek sprzedaży usług, wzrost cen materiałów i robocizny. Na częściowe zmniejszenie przychodów ze sprzedaży usług w branży remontowo-budowlanej wpływ miało także prowadzenie przez spółkę termomodernizacji trzech własnych budynków przy ul. Bieławin 7 i 9 oraz przy ul. Kopernika 1 w Chełmie, co wymagało pełnego zaangażowania grupy remontowo-budowlanej i uniemożliwiło świadczenie usług remontowo-budowlanych innym podmiotom i osiągnięcie z tego tytułu przychodów.
Przedstawione powyżej czynniki miały istotne znaczenie dla wyników spółki za ubiegły rok.

Z poważaniem
Józef Kendzierawski

***

Jak zawsze zachęcamy do dyskusji na forum dostępnym pod tekstem oraz na naszym profilu w mediach społecznościowych. Zainteresowanym polecamy również lekturę zapomnianego chyba dokumentu: Wieloletni Program Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Miasta Chełm na lata 2016 – 2020.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • ella
  o 23:27

  O Viktor co za vigor, brałeś tabletki na 50 +? Zgadzam się z Tobą w 100%! Wywal tę ekipę, skończ z partyjniactwem , zwolnij i Kendzierawskiego i Tywoniuka!I to natychmiast! Uzdrów to, napraw itd. Tylko mam pytanie dopiero teraz to, dopiero teraz po 12 latach się przebudziłeś, dopiero teraz to zobaczyłeś! To twoja wina to wszystko , teraz będziesz musiał spłacić ten dług i wyprowadzić to na prostą! Na początek spłać te 150 milionów długu. Masz tydzień!
  P.S Tylko czy ty się z tym wszystkim pozbierasz , bo coś z głowa już nie tak. 12 lat żeby zorientować się w prostych rzeczach że jest bagno. A co sądziłeś do tej pory że Chełm to dolina mlekiem i miodem płynące? Więc teraz będziesz musiał ponieść tego konsekwencje!

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 22:44

  Chyba trzeba zakończyć dyskusję o naprawie Chełma.Nie ma chętnych,a więc tylko cud uratuje nasze miadto.Żegnajcie.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 22:33

  Viktor,po co tu piszesz,palantow nie przekonasz.Zmiana ekipy jest oczywista.Ale gdzie chętni?Nawet krasnoludkow tu niema.,I co,sesr….. się?

  + 22
  - 22
 • Viktor
  o 22:23

  ella
  Szlag człowieka może trafić jak jałowa jest twoja dyskusja, co ona wnosi do podjętego tematu przez Portal??? Jest bagno w całej mijającej kadencji! Bo jak można przez 3 kadencję pobłażać takie zarządzanie? Żadna szanująca się firma do tego by nie dopuściła!…… mało tego! Prezydent daje Tywoniukowi angaż menadżera…… przecież to się normalnemu człowiekowi w głowie nie mieści…..! Osiągnął wiek emerytalny już dawno,a więc co jeszcze w tym PUM-ie robi?……..Oni wszyscy grają do jednej bramki/ pytam jakim prawem
  dalej zarządza tą spółką…..? Cała ta odpowiedź Kendzierawskiego jest enigmatyczna, śmieszna i poprostu wymuszona bo społeczeństwo domagało się wyjaśnienia,ale i tak dalej jest ciemno
  jak…………co tu porównywać stawki czynszu do miast ościennych!…… władza, władzy nie równa.,… Program na lata 2016-2020, ma się nijak do tego co faktycznie jest a już w ogóle nie przystaje do tego co odpowiedział dyr.kendzierawski……….przeciez tego nie da się czytać!
  ella……jak śmiesz zarzucać , że …,,mieszkanka kłamiesz,, nie masz żadnego moralnego prawa! p.Wieliczko ,, wywalczył,, opłaty za mieszkania komunalne tylko dlatego, że Jego Wspólnota odłączyła się / uwolniła się że szponów PUM/ a UM nie miał innego wyjścia!!????? I właśnie to Ty nie masz racji!!…..kogo bronisz człowieku……..to Tywoniuk powinien uczciwie udowodnić ludziom, że jest inaczej,a nie atakować jak się tylko da…..Przypominam, że stawka zaliczki we wspólnocie to 1.50zl/ m2 +2.30zl/m2 fundusz remontowy…….. wynagrodzenie pobiera jako pierwsze ,a efekt ⁿ0
  87 wspólnot to chyba nie jest mało……..a więc nie ma co dłużej debatować!!!!! Marazm,stagnacja……przerost zatrudnienia, kumoterstwo,partyjniactwo starych działaczy komunistycznych……od wywalenia całej tej ekipy trzeba zacząć.

  + 22
  - 22
 • ella
  o 21:22

  Oj , Sawa widać że nic nie kumasz! Jakie inwestycje ,gmina może co najwyżej inwestować w infrastrukturę, przyjazne otoczenie itd. Nie może inwestować bezpośrednio np. wybudować fabrykę czegoś tam. A obsługa tego całego długu to raptem 5 milionów rocznie. To co ty za te 5 milinów możesz zainwestować, szumnie to ujmując! A nikt tych 150 już nie każe zwracać! Lublin ma miliard długu-70% budżetu u nas to tylko coś ponad 40 % i jakoś nikt nie krzyczy że Lublin jest bankrutem! Więc ściemniasz!

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 21:01

  Chełm jest bankrutem,bo spłaca zadłużenie,a nie ma na inwestycje.Ktoś kto tego nie rozumie niech tu nic nie pisze.

  + 22
  - 22
 • ella
  o 19:09

  dos nie rozśmieszaj mnie ! Widziałeś sprawdzian praktyczny czyli ostanie głosowanie! To gdzie oni są ci w spodniach! Połowa klubu PO i prawie cały klub PIS podąża na pasku za Panią Prezydent! Ale jak chcesz to teoretycznie możesz sobie rozważać. Ja nie wchodze bo mnie interesują tylko realia!

  + 22
  - 22
 • ella
  o 19:04

  Mieszkanka kłamiesz! Miasto nie jest bankrutem! Są miasta o podobnym potencjale zadłużone na sumę 2 krotnie większa i nie bankrutują! Strachy na Lachy! I drugi raz kłamiesz! Wieliczko sam przyznał że miasto za swoich płaci im regularnie! A jeżli twierdzisz że nie to podaj ile razy twoja wspólnota występowała do sądu z pozwem o zapłatę należności . Poproszę o sygnatury akt sprawdzę ! No i mówię sprawdzam! Dawaj, okaże się czy mówisz prawdę czy kłamiesz i manipukujesz!

  + 22
  - 22
 • ella
  o 18:55

  Mój Janie ! Drogi marynowany śledziu! Pytania zadawać to potrafi każdy średnio rozgarnięty leszcz! TY wykaż się mądrością i pokaż rozwiązania tych problemów bo z samego teoretycznego założenia że „Fisz nie wygra ” to te problemy przecież nie znikną tylko pozostaną? To co z tym zrobisz? Czekam na rzeczową odpowiedz!

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 16:18

  Po raz kolejny pytam.Setki ludzi odwiedzają,czytają i co brak odwagi?Przecież gorsi nie jesteście niż obecna ekipa,niż ci którzy,jak piski chcą przejąć dostęp do koryta.Dlaczego brak wam odwagi?

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem
  125
  Ferie. Nie siedź w domu
  229
  Biuro pomoże zdobyć fundusze na termomodernizację
  494
  Wiosną ruszy budowa galerii
  1 464
  Co się zmieniło w chełmskim ratuszu?
  4 082
  REKLAMA