REKLAMA
Dreszera i Ceramiczna do remontu
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Chełmskie ulice – Generała Gustawa Orlicz-Dreszera oraz Ceramiczna – zostaną wyremontowane. Miasto zdobyło środki z Funduszu Dróg Samorządowych.

Reklama

Wiosną br. wojewoda lubelski informował, że nasze województwo dostało – w ramach Funduszu Dróg Samorządowych  – ponad 400 mln zł na zadania powiatowe i gminne. Pieniądze mają przyspieszyć powstawanie nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym. Samorządy mogły więc ubiegać się o środki na budowę nowych lub przebudowę bądź remonty istniejących dróg.

Urząd Miasta Chełm złożył dwa wnioski o dofinansowanie remontów ze środków FDS: ulicy Dreszera oraz ulicy Ceramicznej. W chełmskim ratuszu mają oczywiście świadomość, że wiele ulic w mieście wymaga pilnego remontu, ale żeby móc aplikować do programu FDS, miasto musiało spełnić pewne warunki: mieć gotową dokumentację projektową i – co w przypadku sytuacji finansowej Chełma jeszcze bardziej istotne – mieć pieniądze na tzw. „wkład własny”. Udało się je wygospodarować tylko na te zadania.

W tym tygodniu Urząd Miasta Chełm otrzymał informację, że oba wnioski do Funduszu Dróg Samorządowych zostały ujęte w programie. Remonty ruszą zatem jeszcze w tym roku.

Ratusz przypomina jednocześnie, że w minionym tygodniu podpisał umowę z wykonawcą na przebudowę ulicy Kolejowej (chodzi o odcinek od Al. Piłsudskiego do ulicy Przemysłowej). W ramach tej inwestycji przebudowana zostanie nawierzchnia jezdni, chodniki i parkingi. Powstanie też ścieżka rowerowa, o której pisaliśmy tutaj. Inwestycja ma być ukończona w maju 2020 roku.

Napisz komentarz
 • Ano była… Budowano ją w latach 1901 – 1908 po wizycie Mikołaja II w Chełmie na byłych terenach podmokłych i zajmowała sporo mniejszą powierzchnię niż obecny aquapark. Jak wspomniałem w którymś z dawniejszych tematów, miałem możliwość obejrzenia platformy fundamentowej cerkwi tuż przed „dekapitacją”. W załączonym poniżej linku z 2015 roku jest jej zdjęcie. Wiem, że robione były też zdjęcia lotnicze na których widać doskonale miejsce posadowienia jej fundamentów w terenie . Na zdjęciu poniżej widać o ile niżej znajdowała się niż obecny poziom gruntu. Punktem odniesienia jest płot ochronny znajdujący się na poziomie obecnej ul. Trubakowskiej. Biorąc pod uwagę „okoliczności przyrody”, można z dużą dozą prawdopodobieństwa przypuścić, że w przeszłości mogła tam lub najbliższym bagnistym otoczeniu utonąć jakaś furmanka z obsługą i ciężkim ładunkiem – niestety.

  http://www.dziennikwschodni.pl/chelm/chelm-parafia-prawoslawna-upomina-sie-o-dzialke-na-ktorej-powstaje-aquapark,n,1000161991.html

 • Tam gdzie po polsku park wodny była cerkiew.

 • Prokurator Robert Scurvy

  Kiedys ciotka zony z Kamienia razem z dziecmi zjezdzala w zimie furmanka z Lubelskiej przeciela Uacigluska nie zauwazajac ze trzeba skrecic w lewo i zjechala po schodach na Pocztowa. Na szczescie ani kon ani furmaka sie polamaly.
  Takie kidys byly baby, hehe.

 • Tradycja – ważna rzecz.
  Jak poleje z „grubej rury”, tradycyjnie robi się jak wiadomo niezła sadzawka na Lubelskiej. Sporo pokoleń rajców chełmskich nie znalazło w sobie odwagi by tą tradycję wreszcie przerwać. Może to taki urok Pilichonek na wieki wieków?
  Ciekawe, czy ta stara wyrwa nie była przypadkiem w miejscu obecnego akwaparku? Zawsze to by była jakaś ciekawostka dla turystów.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  Uwaga, zamknięta część Kolejowej
  236
  Jak się ratują spółki miejskie podczas pandemii?
  399
  W poniedziałek idziemy do fryzjera
  279
  Miasto zakłada łąki
  324
  Pracują chełmskie żłobki i przedszkola
  370
  REKLAMA