Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Drukarka 3D na PWSZ. Unikat w skali kraju

Kalendarz Piotr
Drukarka 3D na PWSZ. Unikat w skali kraju

Unikat w skali kraju – drukarka 3D, już niedługo pojawi się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie. Urządzenie bardzo nowoczesne i unikalne, ma zastosowanie w zabiegach medycznych, między innymi w Stanach Zjednoczonych.

PWSZ Chełm jest w trakcie przeprowadzania projektu na doposażenie laboratoriów w Centrum Studiów Inżynierskich w Depułtyczach, który stanowi wartość około 30 milionów złotych. W związku z tym, chełmska uczelnia od nowego roku, będzie miała na wyposażeniu tzw. drukarkę 3D, drukującą z materiału, jakim jest stop tytanu.

Drukarka 3D wykorzystywana jest w ortopedii, głównie przy produkcji protez. – To ciekawe, że można połączyć pewne części medyczne z inżynierią mechaniczną. Mianowicie, podczas operacji, kiedy wyjmowany jest staw biodrowy, może być zeskanowany i w ciągu krótkiego czasu wydrukowany. Kopia posiada dokładną geometrię i jest odwzorowaniem tego stawu, który został wyjęty z ciała pacjenta – mówi nam Arkadiusz Tofil, prorektor PWSZ Chełm.  Całość operacji z możliwością wydrukowania i wytworzenia nowej protezy, to czas rzędu kilku godzin, które umożliwiają wszczepienie dokładnie tego elementu, który jest kopią oryginalnej kości, elementu, funkcjonującego w ciele pacjenta.

Na styku biomedycyny i inżynierii

– Wchodzimy w unikalne i drogie rozwiązania, które są barierą dla innych uniwersytetów – dodaje Tofil. PWSZ Chełm miał dotychczas możliwość korzystania ze śródków finansowych Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Polski Wschodniej. – Poprzez współpracę z częścią medyczną, kładziemy duży nacisk, aby studenci mogli zobaczyć najnowsze technologie, wykorzystywane na połączeniu i styku między biomedycyną, a inżynierią i budową maszyn – komentuje prorektor PWSZ.

Urządzenie już częściowo znajduje się w chełmskiej uczelni. Władze planują jego uruchomienie jeszcze w październiku.