REKLAMA
Dzisiaj Mikołajki
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Byliście grzeczni? Był już u Was Mikołaj? Dzisiaj Mikołajki – tradycyjna, polska nazwa święta ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry. I choć w kościele katolickim święto zniesiono prawie pół wieku temu, to pozostaje wciąż żywą tradycją obdarowywania – głównie dzieci – prezentami.

W Chełmie różnych „mikołajów” można od rana spotkać w różnych punktach miasta. Kto rano podróżował do szkoły lub pracy autobusem CLA, mógł spotkać Mikołaja za kierownicą. W czerwonej czapce i z białą długą brodą. Grzeczni pasażerowie mogli liczyć nie tylko na nietypowe spotkanie, ale także na cukierka.Nie dziwią nas już „mikołaje” w dużych i mniejszych centrach handlowych. Nie bez powodu Castorama postanowiła dokonać oficjalnego otwarcia swojego sklepu w Chełmie właśnie 6 grudnia br. Dodatkowo firma zaprasza na „Majsterkowe Mikołajki” – zabawę dla dzieci i dorosłych, w sobotę 9 grudnia br.

„Mikołajki” to okazja do obdarowywania nie tylko najbliższych, ale także tych, których los potraktował gorzej. W ostatnią niedzielę, 3 grudnia br., tradycyjnie już Stowarzyszenie Motocyklistów Chełmskich Niedźwiedzie Wschodu, zorganizowało akcję MotoMikołaje (na zdjęciu). Około 50 „Mikołajów” wsiadło na motocykle i odwiedziło z prezentami oddział dziecięcy chełmskiego szpitala oraz Dom Małego Dziecka w Chełmie.

Od wielu lat, w okresie przedświątecznym, w chełmskiej PWSZ studenci z koła naukowego agrobiznesu i studenckiego samorządu, organizują  zbiórkę słodyczy i prezentów dla wychowanków Domu Małych Dzieci w Chełmie. W tym roku akcja trwa do 9 grudnia br.

Czy wiecie o innych ciekawych inicjatywach  na „Mikołajki” w naszym mieście? Podzielcie się z nami.

***

Dzień świętego Mikołaja, biskupa Miry obchodzony był 6 grudnia w katolicyzmie i prawosławiu. Do XIX wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy. W 1969 r. w Kościele katolickim zniesiono święto. Teraz jest to już tylko tzw. wspomnienie dowolne.

Zwyczaj wręczania prezentów w Mikołajki wywodził się ze średniowiecznych legend o życiu świętego Mikołaja, które stały się bardzo popularne dzięki przedstawieniom wystawianym od X wieku, właśnie 6 grudnia. W średniowiecznej Europie uważano świętego Mikołaja za patrona dzieci. W niektórych miastach odbywał się zwyczaj wybierania tego dnia dziecięcego biskupa, który symbolicznie przejmował władzę.

Współcześnie w Polsce, nocą z 5 na 6 grudnia, podkłada się dzieciom prezenty pod poduszką, w bucie lub dużej skarpecie. W wielu szkołach dzieci wymieniają się drobnymi prezentami, po wcześniejszym wylosowaniu „swojego mikołajka” czy „swojej mikołajki” (czyli osoby, którą się obdaruje). Więcej o zwyczaju przeczytacie tu.

 

REKLAMA
Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

REKLAMA
Wyborczy wieczór
2 320
Pomoc dla niepełnosprawnych na wybory
319
Jeden ze skazanych ws. kupowania głosów był członkiem Postaw na Chełm i SLD
4 944
Głos za cztery piwa albo butelkę taniego wina
4 584
Hejtują, obrażają i sieją dezinformację. Armia trolli przejmuje Facebook’a w Chełmie.
4 373
REKLAMA