REKLAMA
Ekspresówka do Dorohuska zatwierdzona
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Minister Infrastruktury zatwierdził do realizacji nowe zadania polegające na rozpoczęciu prac przygotowawczych dla odcinków dróg ekspresowych. Jest wśród nich trasa S12 Piaski – Dorohusk. Jest też rozstrzygnięcie przetargu na opracowanie koncepcji programowej obwodnicy Chełma.

Minister Infrastruktury zatwierdził do realizacji sześć zadań polegających na rozpoczęciu bądź kontynuacji prac przygotowawczych dla odcinków dróg ekspresowych. Są to: S16, S17, S19 (Via Carpatia), S6 Zachodniej Obwodnicy Szczecina, S12 Piaski – Dorohusk oraz obwodnicy Ostrołęki w ciągu drogi krajowej nr 53. Łączny koszt wszystkich tych prac przygotowawczych to niemal 77 mln zł.


REKLAMA

Ministerstwo Infrastruktury przy zadaniu S12 Piaski – Dorohusk podaje, że prace przygotowawcze będą prowadzone do 2021 r. Celem inwestycji jest poprawa warunków podróżowania i bezpieczeństwa ruchu, poprawa płynności ruchu, zwiększenie przepustowości drogi, ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko, rozwój terenów przyległych.

Program inwestycji obejmuje opracowanie koncepcji programowej w oparciu o uzyskaną decyzję środowiskową oraz przeprowadzenie badań archeologicznych.
Zadanie to nie uwzględnia obwodnicy Chełma.

Obwodnica Chełma to oddzielne zadanie

Wczoraj lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosił, że wybrał ofertę firmy Mosty Katowice jako najkorzystniejszą spośród ośmiu, jakie wpłynęły w przetargu na opracowanie koncepcji programowej obwodnicy Chełma. Jeśli w ciągu 10-dni nie wpłyną odwołania od wyboru, to jeszcze w sierpniu GDDKiA podpisze umowę z wykonawcą.

Przypomnijmy, przebieg obwodnicy Chełma o długości około 17 km jest już ustalony decyzją środowiskową i nie podlega zmianie. Mogą pojawić się nowe rozwiązania dotyczące obsługi ruchu lokalnego. Zadaniem projektantów będzie opracowanie analiz i prognozy ruchu, dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej dla celów projektowania dróg, a także dokumentacji geologiczno–inżynierskiej, hydrogeologicznej, geotechnicznej i hydrologiczno-hydraulicznej. To pozwoli zaprojektować ostateczny techniczny wariant realizacji inwestycji i przeprowadzić rozpoznanie podłoża gruntowego. Czas realizacji to 23 miesiące, a koszt około 3,1 mln zł. Efekty pracy projektantów posłużą do opracowania dokumentacji przetargowej na wyłonienie wykonawcy inwestycji w trybie projektuj i buduj (wykonawca może współpracować z GDDKiA przy tym przetargu).

To pierwsze rozstrzygnięcie w przetargu na opracowanie koncepcji programowej dla całego, blisko 75-kilometrowego, odcinka S12 od węzła Piaski Wschód do granicy z Ukrainą. Zadanie podzielono na trzy części i komisja przetargowa ocenia oferty złożone na pozostałe dwie części.

Nowa ekspresówka także do Hrebennego

Za kilka lat poprawią się także warunki podróżowania z Piask do granicy państwa w Hrebennem. To zadanie również znalazło się w grupie ostatnio zatwierdzonych przez Ministerstwo Infrastruktury. Jak podaje resort, inwestycja będzie polegała na budowie drogi ekspresowej S17 w województwie lubelskim. Program inwestycji dotyczy procesu przygotowawczego.

Zakres prac obejmuje opracowanie koncepcji programowej w oparciu o uzyskaną decyzję środowiskową oraz przeprowadzenie badań archeologicznych. Zakres zadania został poszerzony o budowę II jezdni obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego o długości 6,65 km. Prace  będą prowadzone w latach 2018–2021.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Andrzej Sawa
  o 13:01

  Panie Czech od 15 czekam na odpowiedź

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 15:52

  No i panie Czech,gdzie kokrety?

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 22:43

  Krytyka jest,odpowiedzi brak.Normalka.

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Wybierz Społecznika Roku
  295
  Szkoły szykują się do strajku
  328
  Jak usprawnić miejską komunikację?
  1 406
  Już pracują nad S12 do Dorohuska
  1 088
  Aquapark bez głowy
  1 780
  REKLAMA