REKLAMA
Encyklopedia tych miejsc…
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Ukazała się kolejna część „Encyklopedii Chełma”. Tym razem autorzy zabierają nas na wędrówkę po najciekawszych miejscach miasta. Zapraszamy 15 stycznia na promocję wydawnictwa.

Staraniem Chełmskiego Towarzystwa Naukowego ukazał się drugi tom „Encyklopedii Chełma” z podtytułem „Miejsca”. To efekt badań nad dziejami miasta zapoczątkowanych przez ChTN w 2011 roku.

Wcześniej czytelnicy dostali dwie części tomu pierwszego pt. „Ludzie”. Znalazło się w nich ponad 600 haseł – biogramów nieżyjących ludzi w różnych sposób związanych z Chełmem.

Tom drugi – z uwagi na obszerność zebranego materiału – także podzielony został na dwie części w układzie alfabetycznym: pierwsza zawiera hasła od A do K; druga część z hasłami od L do Ż ukaże się w przyszłym roku.

Czytelnicy znajdą w wydawnictwie opisy konkretnych miejsc istniejących współcześnie (np. budynek I LO), ale także tych, których od dawna nie ma (np. getto czy Agromet). „Miejsca” zostały potraktowane przez autorów w sposób dosłowny, ale także w sensie metaforycznym. Wśród haseł znajdziemy więc nie tylko konkretne adresy, ale także pomniki przyrody, opisy diecezji czy wyjaśnienie, na czym polegała Akcja Chełm’80. Są również noty dotyczące ukazujących się czasopism, działających towarzystw, zespołów artystycznych i naukowych, Euroregionu Bug, zakładów pracy.

Autorami haseł są chełmscy historycy, krajoznawcy i regionaliści związani z Chełmskim Towarzystwem Naukowym, Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Chełmie, Chełmską Biblioteką Publiczną oraz środowiskiem naukowym Lublina.

To pierwsze tego typu wydawnictwo w historii Chełma. Publikacja ukazuje się w 20. roku istnienia ChTN.

Zapraszamy na promocję „Encyklopedii Chełma” t. II „Miejsca” cz. 1 A-K , w poniedziałek 15 stycznia br., godz. 16, sala widowiskowa ChBP, Partyzantów 40. Wstęp wolny.

 

REKLAMA
Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

REKLAMA
Oficjalnie: Jakub Banaszek Prezydentem Chełma
9 500
Święto Niepodległej w Chełmie
1 714
W niedzielę Chełm wybiera
3 218
Mikus apeluje o poparcie Banaszka: ,,Kiedy Grabczukowie i Raniewicz są wiarygodni?”
4 554
Opinie: Jak Raniewicz chodzi własnymi drogami
4 404
REKLAMA