REKLAMA
Ferie z WOT
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Jesteś uczniem lub studentem i chcesz zostać żołnierzem Wojska Polskiego nie rezygnując z dotychczasowych aktywności? Lubelscy Terytorialsi zapraszają na „Ferie z WOT”.

Reklama

 Ferie to dobry czas na rozpoczęcie przygody z wojskiem. 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej już po raz kolejny przygotowała projekt „Ferie z WOT” z myślą o osobach młodych, które uczą się lub studiują. W czasie zimowej przerwy w nauce, która na Lubelszczyźnie przypada w terminie 13-26 stycznia 2020, ochotnicy będą mogli odbyć szkolenie podstawowe tzw. „szesnastkę”, która zakończy się uroczystą przysięgą wojskową.

Wszyscy, którzy chcą wstąpić do WOT i wziąć udział w projekcie „Ferie z WOT”, powinni już teraz zgłaszać się do Wojskowych Komend Uzupełnień, zgodnie ze swoim miejscem zamieszkania. Przed kandydatami procedura poborowa, rozmowa kwalifikacyjna oraz badania lekarskie. Wniosek o powołanie do służby, można również złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.

– Obserwujemy wzmożone zainteresowanie służbą w naszej formacji wśród młodych ludzi. Co trzeci nasz żołnierz ma mniej niż 25 lat. Szczególną grupą są uczniowie i studenci. Ich zainteresowanie wstąpieniem do WOT szczególnie widać podczas zimowej i letniej przerwy w nauce. Przygotowanie rozwiązania systemowego, które umożliwiło im udział w szkoleniach było dla nas jednym z priorytetów. Projekty „Ferie z WOT” oraz „Wakacje z WOT” spełniły swoją rolę i doprowadziły do sytuacji, w której młodzi ludzie mogą służyć Ojczyźnie bez uszczerbku w nauce. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że projekt jest potrzebny i z pewnością będzie kontynuowany w kolejnych latach – mówi dowódca WOT, gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Zimowe i letnie szkolenia podstawowe, organizowane specjalnie z myślą o pełnoletnich uczniach i studentach, cieszą się dużym zainteresowaniem na Lubelszczyźnie. Dzięki tegorocznym edycjom „Ferii z WOT” i „Wakacji z WOT” szeregi 2 LBOT zasiliło w sumie ponad 300 żołnierzy – ochotników. Przypomnijmy, lubelska brygada OT liczy dziś około 3500 żołnierzy, średnia wieku to 32 lata, a ponad 26% stanowią studenci i uczniowie.

Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie prowadzone w czasie ferii zakończy się złożeniem przysięgi wojskowej. To początek drogi, gdyż cały cykl szkolenia w WOT trwa 3 lata i jest podzielony na etapy: indywidualny, specjalistyczny i zgrywający. W tym czasie żołnierze szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, w dni wolne od pracy.

Napisz komentarz
 • Ciekawe jaką prawdziwą wartość bojową mają te jednostki. Jakoś nie chce mi się wierzyć by kobiety 40+ obroniły nasz kraj? Ale może się mylę, kiedyś też były markietanki.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Wejdź na Nową Ścieżkę Rozwoju Chełma
  Wejdź na Nową Ścieżkę Rozwoju Chełma
  Chełmianie zdecydowanie wskazali na Andrzeja Dudę
  Chełmianie zdecydowanie wskazali na Andrzeja Dudę
  Letnie warsztaty cyfrowe dla dzieci w Chełmie
  Letnie warsztaty cyfrowe dla dzieci w Chełmie. Pokaż swojemu dziecku że komputer to coś więcej niż droga zabawka do uruchamiania gier!
  Katastrofa w jeziorze Glinki
  Katastrofa w jeziorze Glinki
  Ścieki z Chełma pomogą w walce z pandemią
  REKLAMA