REKLAMA
Gmach wraca do miasta
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Rozmowy w sprawie przejęcia Gmachu przez chełmski samorząd są mocno zaawansowane. Do tego stopnia, że niektórzy już odtrąbili sukces.

REKLAMA

Prezydent Jakub Banaszek od dłuższego czasu mówił o swoich planach przejęcia najbardziej okazałego budynku w mieście czyli gmachu dawnej dyrekcji kolei na potrzeby Urzędu Miasta Chełm. Już na początku urzędowania podjął w tej sprawie rozmowy z wojewodą lubelskim, który obecnie administruje obiektem, a także z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju.
Negocjacje są na tyle zaawansowane, że część lokalnych mediów już donosiła o przeprowadzce ratusza do nowej siedziby.


REKLAMA

Faktycznie rzecz jest ciągle na etapie uzgodnień. I choć sprawy idą po myśli prezydenta – wojewoda podobno już rozpoczął „proces wygaszania zarządu”-  to o terminie ewentualnej przeprowadzki można jedynie wróżyć. Tym bardziej, że gmach wymaga kosztownego remontu, a wiadomo, że kasa miasta jest pusta. W tej kwestii prezydent chciałby pozyskać fundusze ze źródeł zewnętrznych, m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przeprowadzka do nowego obiektu pozwoliłaby na ulokowanie wszystkich komórek magistratu w jednym miejscu. W budynku jest ponad 300 pokoi i sal konferencyjnych. Pozostaje pytanie, czy miasto udźwignie utrzymanie tak dużej nieruchomości. Jednak według prezydenta, Gmach obecnie przynosi zyski z wynajmu pomieszczeń.

***

Gmach to nie tylko okazały budynek biurowy, ale także kawałek fascynującej historii miasta. Powstał w latach 1928-1939 w ramach realizacji nowatorskiego założenia urbanistycznego pn. Nowe Miasto. Do Chełma z Radomia miała się przenieść Wschodnia Dyrekcja Kolei Państwowych. Oprócz siedziby dyrekcji kolei, powstać tu miało ponad 150 budynków mieszkalnych, ale także obiektów sportowych i handlowych. Budowa ruszyła w 1928 r. i niestety dosyć szybko przerwał ją kryzys gospodarczy. Dopiero tuż przed wybuchem II wojny światowej inwestycja przyspieszyła, ukończono wiele budynków, w tym właśnie gmach dyrekcji. Wybuch wojny położył kres realizacji planu.

Po wojnie obiekt stał się siedzibą dla wielu instytucji. W lipcu 1944 r. ulokował się tu Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego; do października 1945 roku działała Oficerska Szkoła Artylerii. Potem w Gmachu urzędowali pracownicy administracji powiatowej, wojewódzkiej, ale była tu też szkoła, stacja pogotowia ratunkowego, przychodnia, biblioteka, kino itp.
Obecnie Gmach to siedziba m.in. chełmskiej Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, delegatury lubelskiego Kuratorium Oświaty, Starostwa Powiatowego w Chełmie, Powiatowego Urzędu Pracy.

***

O ewentualnej przeprowadzce UM Chełm mówi się ostrożnie, że może do niej dojść pod koniec kadencji obecnej administracji samorządowej czyli około roku 2022.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Andrzej Sawa
  o 13:13

  Max,pomijam kwestie polityczne i to,że Lublin jest bardzo imperialistyczny.Teraz po prostu mam nadzieję na efektywne zakończenie batalii o Gmach.Skoro Lublin wycofał z Chełma praktycznie wszystkie wojewódzkie i centralne instytucje,a więc Chełm stracił miliony w płacach i podatkach,to nie ma moralnego prawa posiadać w Chełmie jakąkolwiek własność.Powinniśmy ogłosić secesję z województwa lubelskiego.

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Nowy rozkład jazdy CLA
  787
  Będzie więcej połączeń kolejowych
  678
  Dreszera i Ceramiczna do remontu
  861
  Drzewa to zielone płuca naszego miasta. Chrońmy je!
  1 498
  Spółki miejskie. Czas działań
  1 606
  REKLAMA