REKLAMA
Gmach wraca do miasta
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Rozmowy w sprawie przejęcia Gmachu przez chełmski samorząd są mocno zaawansowane. Do tego stopnia, że niektórzy już odtrąbili sukces.

Reklama

Prezydent Jakub Banaszek od dłuższego czasu mówił o swoich planach przejęcia najbardziej okazałego budynku w mieście czyli gmachu dawnej dyrekcji kolei na potrzeby Urzędu Miasta Chełm. Już na początku urzędowania podjął w tej sprawie rozmowy z wojewodą lubelskim, który obecnie administruje obiektem, a także z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju.
Negocjacje są na tyle zaawansowane, że część lokalnych mediów już donosiła o przeprowadzce ratusza do nowej siedziby.

Faktycznie rzecz jest ciągle na etapie uzgodnień. I choć sprawy idą po myśli prezydenta – wojewoda podobno już rozpoczął „proces wygaszania zarządu”-  to o terminie ewentualnej przeprowadzki można jedynie wróżyć. Tym bardziej, że gmach wymaga kosztownego remontu, a wiadomo, że kasa miasta jest pusta. W tej kwestii prezydent chciałby pozyskać fundusze ze źródeł zewnętrznych, m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przeprowadzka do nowego obiektu pozwoliłaby na ulokowanie wszystkich komórek magistratu w jednym miejscu. W budynku jest ponad 300 pokoi i sal konferencyjnych. Pozostaje pytanie, czy miasto udźwignie utrzymanie tak dużej nieruchomości. Jednak według prezydenta, Gmach obecnie przynosi zyski z wynajmu pomieszczeń.

***

Gmach to nie tylko okazały budynek biurowy, ale także kawałek fascynującej historii miasta. Powstał w latach 1928-1939 w ramach realizacji nowatorskiego założenia urbanistycznego pn. Nowe Miasto. Do Chełma z Radomia miała się przenieść Wschodnia Dyrekcja Kolei Państwowych. Oprócz siedziby dyrekcji kolei, powstać tu miało ponad 150 budynków mieszkalnych, ale także obiektów sportowych i handlowych. Budowa ruszyła w 1928 r. i niestety dosyć szybko przerwał ją kryzys gospodarczy. Dopiero tuż przed wybuchem II wojny światowej inwestycja przyspieszyła, ukończono wiele budynków, w tym właśnie gmach dyrekcji. Wybuch wojny położył kres realizacji planu.

Po wojnie obiekt stał się siedzibą dla wielu instytucji. W lipcu 1944 r. ulokował się tu Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego; do października 1945 roku działała Oficerska Szkoła Artylerii. Potem w Gmachu urzędowali pracownicy administracji powiatowej, wojewódzkiej, ale była tu też szkoła, stacja pogotowia ratunkowego, przychodnia, biblioteka, kino itp.
Obecnie Gmach to siedziba m.in. chełmskiej Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, delegatury lubelskiego Kuratorium Oświaty, Starostwa Powiatowego w Chełmie, Powiatowego Urzędu Pracy.

***

O ewentualnej przeprowadzce UM Chełm mówi się ostrożnie, że może do niej dojść pod koniec kadencji obecnej administracji samorządowej czyli około roku 2022.

Napisz komentarz
 • ” dixi”- czy umiesz poslugiwac sie normalnym jezykiem polskim, czy potrafisz nie obrazac?

 • …. do obrazu……..

 • Też ma takie odczucie. ” Bać się czy śmiać?” Zaczynam skłanić się do tego drugiego!
  Przyjechał chłoptaś na drewnianym koniku na biegunach i chce się bujać a tu się nie da bo tu piach i bieguny grzęzną . To był projekt z czasów ” Chełm mój widzę Wielki i piękny”i darmowych elektrycznych miejskiech autobusów. Teraz przychodzi chyłkiem się z tego wycofać. Ten gamch , nieremnotwany od budowy ,” za gierka” na XXX lecie PRL-u trochę go, jak to się mówiło ” otrynkowano” po bokach tam gdzie było widać i tak jest do dzisiaj. Żeby go wyremotować to trzeba nie kilku tylko kilkudziesięciu mlionów złotych , tylko skad je wziąc? heheheheheheh
  Włożmy to między bajki do snu dla dzidziusia Jakubka!

 • Per procura ” wkurvieny” , heheheh, ja też! Dobre!
  dictum sapienti sat (est)……….

  Dla „ciemnego luda” : gadał dziad od obrazu a obraz ani razu!
  hehehehehehe

 • Od prokuratora trzeba się spodziewać buty i braku zrozumienia innych. Ale logika i spójność w tym musi być.

 • Prokurator Robert Scurvy

  Pisalem mow mi Walek, naprawde to jestem Konrad Walenrod i z nikim nie paslem swin zeby sie spoufalal.
  Pytanie to taka sentencja z reguly zakonczona smiesznym zawijasem zwanym pytajnikiem. To dla cwiercinteligentow. Czlowiek inteligentny wyczyta pytanie z kontekstu.

 • A zadałeś jakieś pytania?

 • Prokurator Robert Scurvy

  Mów mi Walek. Wiem. Brak zrozumienia moich pytań wyklucza dalsza logiczna dyskusje.

 • Pane prokuratore,za najem się płaci,wie pan?

 • Prokurator Robert Scurvy

  Sam pomysl przejecie budynku na magistrat trzyma sie logiki. Nie jasne jest rozumowanie dziennikarza ze gmach przynosi aktualnie zyski z wynajmu. Mialby byc przejety pod wynajm?
  Prezydent szuka zrodel dochodu czy przyszlej lokalizacji magistratu?
  Bardzo to niespójne, odlegle w czasie i kosztowne. Jezeli wszystkie pomysly prezydenta sa tak dopracowane juz na wstępie to nie wiem bac sie czy smiac sie.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  USC i magistrat do remontu
  331
  Wiceprezydent Domoradzki rezygnuje
  2 549
  DK 12. Prace ruszą za dwa-trzy tygodnie
  1 170
  Miasto kupiło młyn
  1 124
  Spółki miejskie. Jedne odrabiają, inne mnożą straty
  1 886
  REKLAMA