REKLAMA
Gowin przywiózł pieniądze
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Chełmska PWSZ dostała ponad 16 mln na budowę pasa betonowego na lotnisku w Depułtyczach Królewskich. Dzisiaj Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego, podpisał z uczelnią umowę w tej sprawie.

REKLAMA

Jarosław Gowin był dzisiaj w Chełmie. Podejmowali go pracownicy i studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Głównym tematem spotkania była Konstytucja dla Nauki czyli reforma szkolnictwa wyższego.


REKLAMA

Dla chełmskiego środowiska najważniejsze było jednak podpisanie umowy między MNiSW a PWSZ w sprawie dofinansowania budowy pasa betonowego na uczelnianym lotnisku w Depułtyczach Królewskich. Kwota ponad 16 mln zł pozwoli na rozpoczęcie – jeszcze w tym roku – budowy pasa o długości 1020 m i szerokości 30 m. To w sposób zdecydowany rozszerzy możliwości szkolenia pilotów, ale także pozwoli na lądowanie pod Chełmem większych maszyn lotniczych m.in. małych statków pasażerskich.

Pas betonowy to także początek realizacji większego projektu, który zakłada m.in. budowę specjalnego hangaru, gdzie będzie możliwość komercyjnego przeprowadzania remontów oraz napraw niemalże wszystkich rodzajów samolotów.

Jak zapowiedział wicepremier, to nie jest ostatnie słowo w sprawie rozbudowy chełmskiej uczelni.

– Jeżeli będzie potrzeba wsparcia dalszych inwestycji w obrębie uczelnianego lotniska, to będziemy je wspierać – obiecał.

Wicepremier podkreślił też, jaką szansą dla regionu i rozwoju przedsiębiorczości jest posiadanie takiej uczelni jak PWSZ w Chełmie – z dużym potencjałem naukowym, technicznym i bardzo dobrymi wskaźnikami jeśli chodzi o losy ekonomiczne absolwentów. Ten ostatni wskaźnik zdecydował o tym, że ministerstwo zwiększyło uczelni przyszłoroczną dotację o milion zł.

Podczas spotkania z pracownikami PWSZ, Jarosław Gowin mówił też o Konstytucji dla Nauki i przyszłości – w kontekście wprowadzanej reformy – państwowych wyższych szkół zawodowych. Minister zamierza m.in. zmienić ich nazwy (prawdopodobnie będą się nazywać publiczne uczelnie wyższe); oceniać według innych kryteriów niż uczelnie akademickie tak, by uczelnie zawodowe konkurowały między sobą, a nie z uniwersytetami; nadać osobowość prawną konferencji rektorów PWSZ. Pracownikom dydaktycznym obiecał też podwyżki wynagrodzeń, ale dopiero w przyszłym roku.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • mm
  o 13:37

  szczególnie ten dodatkowy milion się przyda bo uczelnia cienko przedzie ostatnimi czasy 😉

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 13:09

  A wiecie ile forsy potrzeba naszemu miastu?Pis tyle nie da,trzeba zarobic

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 23:59

  A mieszkancy temat olewaja,no I Chełm do zaorania.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 21:24

  Ela,fakt urodzaju kandydatow nie ma.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 21:00

  Piotrus,ty udajesz,czy nie rozumiesz.

  + 22
  - 22
 • piotruśpan
  o 20:50

  Pewnie że dobrze że jakąś kaskę przywiezli, więcej takich! Ela co się tak zakręcasz na ten PUM! PUM jest taki jak mieszkańcy lokali komunalnych czyli socjalny ,połowa nie płaci! Jakby wszyscy płacili to nie było by problemu. Ela to powiedz tym ludziom , z rodzinami to kilka tysięcy osób żeby tak jak przed wojną spali na ulicy! Powiedz im po prostu WON POD MOST! Powiedz to , no czekam! Jak „takaś paniusia” !

  + 22
  - 22
 • Ela
  o 20:16

  Ja myślę ze dobrze ze dali a my wiemy na kogo głosować. Tylko brak kandydatów. Fiszowa z Tywoniukiem(który doprowadził prawie do bankructwa P UM)dobrana z nich para.jedno miasto doprowadzilo do ruiny drugi za przyzwoleniem prezydent spółkę spłukał ha ha ha

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 18:47

  lech,po co ad personam,wystarczy przejechac jego pomysly.

  + 22
  - 22
 • lech
  o 18:28

  Jak patrzę na Gowina to zbiera mnie na wymioty!!!

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 18:00

  16 mln na kampanie Banaszka?Sporo.

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Boże Ciało 2019 w Chełmie | FOTORELACJA!
  48 439
  NASZ NEWS: Premier na zakończeniu roku szkolnego w Chełmie!
  5 311
  Szokujące straty chełmskich spółek komunalnych. Miasto bez wiedzy o programach naprawczych
  4 467
  Ranking Perspektyw. PWSZ ostro w górę
  481
  Prezydent podsumowuje swoje rządy
  1 564
  REKLAMA