REKLAMA
Grypa nieco odpuszcza
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Źle było z nami. W lutym w naszym regionie zachorowało na grypę ponad 23,8 tys. osób. W całym kraju stwierdzono ponad milion zachorowań. Szczęściem ostatnie dane pokazują, że grypa odpuszcza.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie informuje, że grypa nieco wyhamowuje. Wskazuje na to liczba stwierdzonych zachorowań. W ostatnim tygodniu lutego lekarze w naszym regionie stwierdzili 4268 chorych na grypę lub z podejrzeniem zachorowania. Tydzień wcześniej ta liczba była nieznacznie mniejsza i wynosiła 4232 osoby.


REKLAMA

W tym tygodniu prognozy zapowiadają ocieplenie, ale lekarze ostrzegają, by zachować ostrożność. Statystyki z poprzednich lat wskazują, że jesteśmy w szczytowym okresie sezonu grypowego i ryzyko zachorowania ciągle jest duże.

W lutym w całym kraju odnotowano ponad milion zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Dziesięć osób zmarło – podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Specjaliści przekonują, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom są szczepienia. Bardzo istotne jest także przestrzeganie zasad higieny, m.in. częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokcia. Dzięki temu dłonie nie zostają skażone wirusem i chory nie przenosi go na inne osoby. W miejscach publicznych i środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów wyposażenia.

Wizyta u lekarza jest zalecana przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność. W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy, nie należy chodzić do pracy czy szkoły i pozostać w domu. To zmniejsza ryzyko groźnych powikłań.
Grypa zwykle atakuje nagle i wywołuje silną gorączkę, często powyżej 39 stopni C. Objawia się bólami mięśni, stawów oraz głowy. W przeciwieństwie do przeziębień, w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest natomiast suchy męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

REKLAMA
PUM – raport otwarcia
803
Zmiany w nieodpłatnej pomocy prawnej w 2019 r.
324
Ranking szkół. Liderem znów II LO
1 175
Nowi prezesi w chełmskich spółkach
2 620
Umowa na Kolejową
1 460
REKLAMA