REKLAMA
Hala produkcyjna już gotowa
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Grupa Recykl ukończyła pierwszy etap inwestycji związanej z budową zakładu produkcyjnego w Chełmie. Hala produkcyjna jest już po odbiorze.

Reklama

Grupa Recykl informuje, że zawarła też umowy z wykonawcami dalszych prac oraz z dostawcą linii produkcyjnej. Zakończenie prac budowlanych przewidziane jest na przełomie III i IV kwartału, a rozpoczęcie działalności operacyjnej nastąpi jeszcze przed końcem tego roku.

– Zgodnie z założeniami zamknęliśmy tworzenie struktury finansowania budowy nowego zakładu w Chełmie. Produkcja rozpocznie się już za kilka miesięcy, co dla Grupy Recykl oznacza skokowy wzrost skali działalności i otwarcie nowych możliwości, zwłaszcza na atrakcyjnym rynku innowacyjnych dodatków gumowych SMA do asfaltów. Ostatnie dni to kolejne postępy w projekcie: 6 maja zakończyliśmy budowę hali produkcyjnej, a 2 dni później nabyliśmy nieruchomość w Chełmie, na której jest zlokalizowany budowany zakład – mówi Maciej Jasiewicz, wiceprezes zarządu Grupy Recykl.

O nowym zakładzie produkcyjnym w Chełmie pisaliśmy m.in. tutaj. W skład firmy wchodzić będzie nowa linia technologiczna do recyklingu opon i produkcji dodatków SMA z zapleczem laboratoryjnym oraz kontrolą jakości, hala produkcyjna, linia do czyszczenia kordu stalowego, żurawie przeładunkowe oraz pozostała infrastruktura obiektu.

Łączna wartość inwestycji wynosi ponad 51 mln zł, z czego główne składowe kosztów dotyczą linii produkcyjnej (25,5 mln zł) oraz prac budowlanych (21 mln zł). W strukturze finansowania 20 mln zł stanowi dotacja PARP, 21,2 mln zł – kredyt inwestycyjny, pozostała część to środki własne spółki, w tym 6 mln. zł pochodzące z emisji akcji.

– W założeniach, przeznaczeniem przynajmniej 1/3 wielkości produkcji będzie sprzedaż zagraniczna, głównie do Niemiec, Czech, Białorusi i Ukrainy. Rozmawiamy z partnerami zagranicznymi i widzimy zapotrzebowanie na tego rodzaju produkty – podsumowuje Maciej Jasiewicz.

Zlokalizowana w Chełmie linia produkcyjna będzie wytwarzała m.in. innowacyjne dodatki stabilizujące do mieszanek mineralno-asfaltowych SMA, otrzymywanych z wykorzystaniem materiałów uzyskiwanych w procesie recyklingu opon, niezbędnych w budowie nawierzchni asfaltowych.

Nowymi produktami mogą być zainteresowane firmy budujące nawierzchnie asfaltowe. Badania prowadzone w minionych latach wskazują na zwiększoną odporność na koleinowanie, działanie wody czy przemarzanie nawierzchni drogowych.
Produktami tradycyjnymi z kolei mogą być zainteresowani wytwórcy wyrobów gumowych oraz kompozytów polimerowo-gumowych, głównie dla rynku automotive, wytwórcy nawierzchni sportowych oraz cementownie i odlewnie żeliwa.

Napisz komentarz
 • Hirek a spytałes wujka google co to piroliza?

 • Anatol,na PW uczono nas,żeby konkretnie.Możliwe,że cementownia truje,ale jak to twierdzisz,to proszę o konkretne dane na ten temat,masz takie?
  A jakie konkretne zagrożenia powoduje inwestycja recyklingu opon?Czy masz dowody,że planowana technologia będzie truć?
  Proszę o konkrety,a nie o propagandę,za prl dość jej było i teraz od kilku lat znowu,a ja propagandy nie trawię.

 • Sawa a ochrona środowiska , czyste powietrze itd . Mówi ci to coś? Już cementowania nas podtruwa udając ekologiczną inwestycje a w nocy toksyczne śmieci palą. I jeszcze do budżetu miasta nic nie płacą bo siedzibe mają w rajach podatkowych! Bo Wujec przehandłowal z Mikusem cementownie za grosze!

 • Hirek,anonimie,a wiesz co to piroliza?

 • Sawa co ty z tej ” pirolizy” tak konkretnie zrozumiałeś? Podejrzewam że nic albo bardzo niewiele. Ty tylko chętnie ” zwracasz ” komuś uwagę , nie mając o tym o czym mowa zielonego pojęcia. Artur Mazur potwierdza tylko moje i „Katza” obawy. Nawet idzie dalej informując że w tej sprawie jeszcze nic nie wiadomo. Nie ma nawet wniosku nie mówiąc o ostatecznej prawomocnej decyzji która będzie wynikiem badani oddziaływania tej technologi na środowisko itd. Dopiero będzie! Jedno jest tylko pewne . Nie jest to ” fabryka czekolady”. Jeżeli dojdzie do uruchomienia tej inwestycji to będzie to wysoce toksyczna technologia o bardzo niekorzystnym wpływie na środowisko. Rozumiesz to teraz Sawa?

  p.s tu jest napisana , w tym artykule jakaś bzdura! Wynika z tego że ktoś inwestował ponad 20 mln zł budując hale na nie swoim gruncie, grunt zakupiono dopiero po wybudowaniu hali. Nie wiem czy ktoś rozsądny tak robi. To jakaś bzdura!

 • No i to konkret – piroliza,a nie ogolniki.

 • Start inwestycji wg zaproponowanego harmonogramu jest nierealny. Kontaktowałem się z RDOŚ i żaden wniosek o opiniowanie tej inwestycji nie został jeszcze złożony przez UM Chełm.

  Piroliza – zdaniem pracownika chełmskiej delegatury RDOŚ, z którym rozmawiałem – bezwględnie podlegać będzie poddaniu pod proces oceny oddziaływania na środowisko i musi być opiniowany nie tylko przez RDOŚ, jak również Wody Polskie.

  Ten proces musi przejść przez kolej r etapy, postanowienia, decyzje administracyjne, które mają też obowiązek uprawomocnienia.

  Zanim dojdzie do inwestycji, mieszkańcy mają prawo zapoznać się z zagrożeniami dla zdrowia, wpływem na wody gruntowe i powietrze.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  Aktualizacja: chłopak trafił do schroniska dla nieletnich RMF FM: Zabójstwo w Chełmie! 14-latek zabił macochę i ranił jej syna.
  11 910
  Obwodnica coraz bliżej
  1 399
  Inwestycje i rozwój. Chełm podsumowuje rok
  1 131
  Ranking szkół. Duży skok I LO
  1 188
  Wywóz śmieci. Nowe stawki od lutego
  960
  REKLAMA