REKLAMA
Hejtują, obrażają i sieją dezinformację. Armia trolli przejmuje Facebook’a w Chełmie.
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Nie da się ukryć – Facebook jest dziś potężnym narzędziem w rękach polityków. Niestety, różnie wykorzystywanym. Jedni widzą w nim dobry nośnik do autopromocji. Inni – narzędzie do manipulacji i anonimowej krytyki. Nie ominęło to Chełma. 

REKLAMA

Wiemy już, że tegoroczna kampania samorządowa w dużym stopniu rozegra się w sieci. Głównie na Facebook’u. Wszystkie chełmskie sztaby włożyły mnóstwo wysiłków, aby ich przekaz docierał jak najdalej. Każda z wypowiedzi jednego kandydata nie pozostaje bez odzewu innych. Jest dynamika. Od prawa do lewa. 


REKLAMA

Niestety, są też zachowania skrajnie brudne, które zaczynają odbijać się także o nas. W ubiegły piątek dwóch ,,użytkowników” Facebook’a oskarżyło nasz portal o to, że usuwamy komentarze niepochlebne dla jednego z kandydatów na Prezydenta…

Tak, to prawda! Przyznajemy się do tego – zgrzeszyliśmy. Poszliśmy nawet dalej! Nie usunęliśmy komentarzy. Zablokowaliśmy dostęp do naszego fanpage’a czterem ,,użytkownikom” Facebook’a. I nie – nie zrobiliśmy tego z uwagi na to, że wypowiadają się krytycznie o konkretnym kandydacie. Mamy wolność słowa i głęboko ją szanujemy! Problem tkwił w innym punkcie. Po pierwsze, że robili to masowo, wyjątkowo agresywnie i napastliwie. Są pewne granice. Po drugie – wszystkie omawiane profile mają charakter fikcyjny, o czym dalej.

Teraz kilka przykładów internetowej twórczości owych ,,Panów”. Jakub Banaszek został nazwany ,,drobnym złodziejaszkiem”, jeden z kandydatów do Rady Miasta ,,polityczną prostytutką”. W innym miejscu Justynę Manasterską-Raszkę oskarżono, że ,,seniorów wygania do Borku”, drwiąc z jej pomysłu na remont ścieżki zdrowia w lesie. Nie brakowało także chamskich komentarzy pod adresem Dariusza Grabczuka i Pawła Białasa

Wróćmy do fikcyjnego charakteru tychże ,,Panów”. Istnieje pewien niewytłumaczalny i zagadkowy zbieg okoliczności. Wszyscy czterej ,,Panowie” założyli swoje konta niemal w tym samym czasie – między 30 sierpnia a 15 września br. – czyli w przedsionku kampanii wyborczej. Pewnie przypadek… Chodzi także legenda, że do grona swoich znajomych zapraszają bez żadnego klucza. Kolokwialnie mówiąc – jak leci. 

Pewnie też nie pisalibyśmy dziś tego artykułu, gdyby nie próba rozdmuchania naszej ,,haniebnej próby nałożenia knebla na wolność słowa w Internecie!” Na profilu Pana Mateusza B.-D. oraz Kuby L. pojawiły się swoiste manifesty z wielkimi hasłami:

,,Wszystkich znajomych informuję, że portal chelmski.eu, usuwa niepochlebne wpisy dotyczące polityków PiS oraz blokuje możliwość komentowania zamieszczanych wpisów.”

Najwięcej jednak dał nam do myślenia apel ,,Pana” Mateusza B.- D., w którym czytamy, że blisko nam już do ,,propagandy” TVP. Pewnie najbliżej było nam wtedy, gdy transmitowaliśmy protest spod chełmskiego sądu. Czytamy:

,,chelmski.eu jest propagandową tubą PiS!!! Nie oglądam TVP i nie interesuje mnie co pisze chelmski.eu”

Co równie ciekawe, dochodzą do nas sygnały, jakoby osoby postronne, wyrażające swoje poparcie dla jednego z kandydatów, otrzymywały od tych samych ,,Panów” wiadomości z pogróżkami. Badamy temat.

Na szczęście zanosi się na to, że internetowe zachowania ,,Panów/profili” Mateusza B.-D., Kuby L., Jerzego K. i Jarka Z. nie zostaną bez echa. Sztab Kandydata na Prezydenta Jakuba Banaszka zapowiedział, że ma zebrany materiał dowodowy i w najbliższym czasie przekaże go do prokuratury w celu zbadania tożsamości autorów obraźliwych wpisów. Podobne nastroje słychać też w innych sztabach. 

— Komentarz Redakcji —

Zachowania, które opisujemy są przykrym akcentem trwającej kampanii. Oskarżenia w kierunku naszej redakcji są wyjątkowo dalekie od prawdy. Od 4 lat staramy się, bez względu na politykę, relacjonować wydarzenia z każdej strony. O ile byliśmy zapraszani, bywaliśmy na konferencjach wszystkich kandydatów na Prezydenta Chełma.

Poniżej pokazujemy jeszcze dowód na to, jak bardzo antywolnościowym portalem jesteśmy. Na ponad 11 000 naszych Obserwatorów, przez 4 lata zablokowaliśmy aż…. 4 ,,Panów”, o których toczy się powyższy tekst. 

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Andrzej Sawa
  o 16:57

  Tu jest ledwo kilkanaście osób,a więc zablokowanie 4 palantow to sporo.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 16:21

  Kampanii nie ma,cała jest na marnych,w istocie,szyldach.Co Fisz proponuje – partolenie przez następną kadencję,pis – księżycowe elektryczne i mgławicowe ponad 500 mln iiwestycje zewnętrzne.Reszta mogłaby ich położyć na łopatki,ale chyba nie ma wyobraźni.No i teraz loteria co nas czeka – dżuma czy cholera.

  + 22
  - 22
 • ja
  o 16:03

  Na FB zablokowaliście czterech, a na tym portalu jest też jeden wielki troll, niejaki Andrzej Sawa, pod którego podszywa się ktoś, kto się widocznie wstydzi własnego nazwiska choć innym doradza żeby imieniem i nazwiskiem podpisywali komentarze.

  + 22
  - 22
 • chelm
  o 16:01

  Coś słabiutko z pomysłami w sztabach wyborczych. Sztab PiS uruchomi teraz cały aparat państwowy do wykrycia sprawców. A redakcja tworzy sztuczny problem, jakby autor nie miał świadomości, że to nie nowość w fejsowej rzeczywistości

  + 22
  - 22
 • obserwator
  o 15:50

  Trochę się autor zagalopował, z powodu 4 osób robicie aferę, mało to profesjonalne… Chyba już nie ma o czym pisać.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 14:42

  I to cała kampania,tylko trolle,to smutne.

  + 22
  - 22
 • popis
  o 11:58

  ja tu nie widze zadnej pisowskiej stronniczosci, widze tylko nasz chelm, a to wiadomo – platforma
  z drugiej strony bardzo dobrze, sld ma juz swoje media w chelmie
  popis tez powinien miec

  + 22
  - 22
 • Maria
  o 08:25

  Przecież dobrze wiemy skąd oni są :))) Trolle na usługach. Niech obrażają. Tylko zachęcają do zmian :)))

  + 22
  - 22
 • z
  o 06:49

  Cwani w sieci, słabi w realu. Może się doigrają. Ale jako postronna, apolityczna osoba też dostrzegam u was stronniczość w stronę PIS, jednak do TVP wam bardzo, bardzo daleko 🙂

  + 22
  - 22
 • eb
  o 23:20

  3 z tych panow zapraszało mnie do znajomych, ale nie wpuszczam anonimow
  zal…..
  widac juz akty desperacji u niektorych 🙁

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Boże Ciało 2019 w Chełmie | FOTORELACJA!
  50 547
  NASZ NEWS: Premier na zakończeniu roku szkolnego w Chełmie!
  5 673
  Szokujące straty chełmskich spółek komunalnych. Miasto bez wiedzy o programach naprawczych
  4 503
  Ranking Perspektyw. PWSZ ostro w górę
  494
  Prezydent podsumowuje swoje rządy
  1 575
  REKLAMA