REKLAMA
Hejtują, obrażają i sieją dezinformację. Armia trolli przejmuje Facebook’a w Chełmie.
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Nie da się ukryć – Facebook jest dziś potężnym narzędziem w rękach polityków. Niestety, różnie wykorzystywanym. Jedni widzą w nim dobry nośnik do autopromocji. Inni – narzędzie do manipulacji i anonimowej krytyki. Nie ominęło to Chełma. 

REKLAMA

Wiemy już, że tegoroczna kampania samorządowa w dużym stopniu rozegra się w sieci. Głównie na Facebook’u. Wszystkie chełmskie sztaby włożyły mnóstwo wysiłków, aby ich przekaz docierał jak najdalej. Każda z wypowiedzi jednego kandydata nie pozostaje bez odzewu innych. Jest dynamika. Od prawa do lewa. 


REKLAMA

Niestety, są też zachowania skrajnie brudne, które zaczynają odbijać się także o nas. W ubiegły piątek dwóch ,,użytkowników” Facebook’a oskarżyło nasz portal o to, że usuwamy komentarze niepochlebne dla jednego z kandydatów na Prezydenta…

Tak, to prawda! Przyznajemy się do tego – zgrzeszyliśmy. Poszliśmy nawet dalej! Nie usunęliśmy komentarzy. Zablokowaliśmy dostęp do naszego fanpage’a czterem ,,użytkownikom” Facebook’a. I nie – nie zrobiliśmy tego z uwagi na to, że wypowiadają się krytycznie o konkretnym kandydacie. Mamy wolność słowa i głęboko ją szanujemy! Problem tkwił w innym punkcie. Po pierwsze, że robili to masowo, wyjątkowo agresywnie i napastliwie. Są pewne granice. Po drugie – wszystkie omawiane profile mają charakter fikcyjny, o czym dalej.

Teraz kilka przykładów internetowej twórczości owych ,,Panów”. Jakub Banaszek został nazwany ,,drobnym złodziejaszkiem”, jeden z kandydatów do Rady Miasta ,,polityczną prostytutką”. W innym miejscu Justynę Manasterską-Raszkę oskarżono, że ,,seniorów wygania do Borku”, drwiąc z jej pomysłu na remont ścieżki zdrowia w lesie. Nie brakowało także chamskich komentarzy pod adresem Dariusza Grabczuka i Pawła Białasa

Wróćmy do fikcyjnego charakteru tychże ,,Panów”. Istnieje pewien niewytłumaczalny i zagadkowy zbieg okoliczności. Wszyscy czterej ,,Panowie” założyli swoje konta niemal w tym samym czasie – między 30 sierpnia a 15 września br. – czyli w przedsionku kampanii wyborczej. Pewnie przypadek… Chodzi także legenda, że do grona swoich znajomych zapraszają bez żadnego klucza. Kolokwialnie mówiąc – jak leci. 

Pewnie też nie pisalibyśmy dziś tego artykułu, gdyby nie próba rozdmuchania naszej ,,haniebnej próby nałożenia knebla na wolność słowa w Internecie!” Na profilu Pana Mateusza B.-D. oraz Kuby L. pojawiły się swoiste manifesty z wielkimi hasłami:

,,Wszystkich znajomych informuję, że portal chelmski.eu, usuwa niepochlebne wpisy dotyczące polityków PiS oraz blokuje możliwość komentowania zamieszczanych wpisów.”

Najwięcej jednak dał nam do myślenia apel ,,Pana” Mateusza B.- D., w którym czytamy, że blisko nam już do ,,propagandy” TVP. Pewnie najbliżej było nam wtedy, gdy transmitowaliśmy protest spod chełmskiego sądu. Czytamy:

,,chelmski.eu jest propagandową tubą PiS!!! Nie oglądam TVP i nie interesuje mnie co pisze chelmski.eu”

Co równie ciekawe, dochodzą do nas sygnały, jakoby osoby postronne, wyrażające swoje poparcie dla jednego z kandydatów, otrzymywały od tych samych ,,Panów” wiadomości z pogróżkami. Badamy temat.

Na szczęście zanosi się na to, że internetowe zachowania ,,Panów/profili” Mateusza B.-D., Kuby L., Jerzego K. i Jarka Z. nie zostaną bez echa. Sztab Kandydata na Prezydenta Jakuba Banaszka zapowiedział, że ma zebrany materiał dowodowy i w najbliższym czasie przekaże go do prokuratury w celu zbadania tożsamości autorów obraźliwych wpisów. Podobne nastroje słychać też w innych sztabach. 

— Komentarz Redakcji —

Zachowania, które opisujemy są przykrym akcentem trwającej kampanii. Oskarżenia w kierunku naszej redakcji są wyjątkowo dalekie od prawdy. Od 4 lat staramy się, bez względu na politykę, relacjonować wydarzenia z każdej strony. O ile byliśmy zapraszani, bywaliśmy na konferencjach wszystkich kandydatów na Prezydenta Chełma.

Poniżej pokazujemy jeszcze dowód na to, jak bardzo antywolnościowym portalem jesteśmy. Na ponad 11 000 naszych Obserwatorów, przez 4 lata zablokowaliśmy aż…. 4 ,,Panów”, o których toczy się powyższy tekst. 

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • ja
  o 19:22

  Sawa, jak nie jak tak?

  + 22
  - 22
 • ja
  o 19:21

  Dobre! Jest chyba na emeryturze, nie ma żadnych obowiązków zawodowych 😀 Najpierw się dowiedz dobrze, bo sam przyznajesz że nie wiesz a dopiero potem pisz. Sam się obudź, albo może wytrzeźwiej, bo głupoty piszesz.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 19:20

  horus,to po co tu piszesz?Ja już nie.

  + 22
  - 22
 • Horus
  o 19:15

  Piszący tu Andrzej Sawa nie ma żadnych obowiązków zawodowych (jest chyba na emeryturze) poza zajmowaniem sie domem i rodzinnymi kłopotami. Litości „ja”, obudź się.

  Sawa znam ten tekst : „zapraszam na priv mój email jest na tt” , nie prosiłem o żaden kredyt. Nie interesuje mnie twoja nihilistyczna logika nawet jeżeli momentami masz rację. Nie wypowiadam się na temat wyborów bo mam do tego uzasadnione powody.
  Dobranoc wszystkim.

  + 22
  - 22
 • ja
  o 17:12

  Horus, a za te wyzwiska nie można mu pokazać że nie jest bezkarny? Zobacz, wszystkich wyzywa, i wiem, że robi to zamiast zajmować się obowiązkami zawodowymi.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 17:09

  Jesteście tu zartownisiami,pa dzieciaki.

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 17:03

  Horus,widać na kredyt potraktowalem cie poważnie.

  + 22
  - 22
 • Horus
  o 16:44

  Z powodu tego czy innego Sawy nikomu na świecie nie robiłbym żadnych problemów, chyba że przekroczyłby granicę wolności wypowiedzi wtedy znana jest droga. Tą właśnie logiką się różnimy ale dosyć zapewne ciekawsze dla ciebie dyskusje z Sawą.

  + 22
  - 22
 • ja
  o 16:06

  Człowieku, a gdzie ja piszę że Sawa Cię zniechęca do prywatnych kontaktów? Logika to widocznie obce pojęcie dla ciebie więc go nie używaj.

  + 22
  - 22
 • Horus
  o 15:59

  Nie musisz wierzyć mojemu nickowi ale przynajmniej uwierz logice. Nie napisałem że Sawa zniechęca mnie do prywatnych kontaktów tylko napisałem, że to co pisze od roku nie zachęca mnie do prywatnych kontaktów.

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Boże Ciało 2019 w Chełmie | FOTORELACJA!
  50 556
  NASZ NEWS: Premier na zakończeniu roku szkolnego w Chełmie!
  5 677
  Szokujące straty chełmskich spółek komunalnych. Miasto bez wiedzy o programach naprawczych
  4 503
  Ranking Perspektyw. PWSZ ostro w górę
  495
  Prezydent podsumowuje swoje rządy
  1 575
  REKLAMA