REKLAMA
Inwestycje i rozwój. Chełm podsumowuje rok
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Chełmski ratusz podsumował miniony rok pod względem inwestycji i działań prorozwojowych. Choć w różnego rodzaju rankingach wciąż lądujemy na końcach list, pojawiły się nowe elementy związane np. z deglomeracją.

Reklama
Chełm jest jednym z byłych miast wojewódzkich, które znalazły się w najgorszej sytuacji społeczno-ekonomicznej. Dlatego prezydent Jakub Banaszek, który w listopadzie 2018 roku objął urząd, podjął działania, by zatrzymać degradację gospodarczą i depopulację miasta.
Jedną z inicjatyw było wykorzystanie

polityki deglomeracji,

która w chełmskich realiach oznacza lokowanie w mieście agend rządowych instytucji. I tak w Chełmie utworzono Centrum Usług Wspólnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Centrum Doradcze Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Centrum Doradcze Polskiego Funduszu Rozwoju, które w miejskiej bibliotece przygotowuje biura dla 50 pracowników.
W 2019 roku Miasto podpisało porozumienie o utworzeniu oddziału Instytutu Elektrotechniki w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Instytut ma powstać przy prężnie działającej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie, dając zatrudnienie absolwentom kierunków technicznych.
Dzięki silnemu lobby chełmskich samorządowców oraz parlamentarzystów z regionu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa otrzymała ponad 28,5 miliona na budowę Instytutu Nauk Medycznych, który w przyszłości ma być sercem medycznego miasteczka.

Koleje i drogi

Miasto Chełm i PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały list intencyjny ws. utworzenia spółki Linia Chełmska Szerokotorowa. Przedsięwzięcie ma być integralną częścią HUB-u logistycznego Agencji Rozwoju Przemysłu, która za ponad 4 miliony zł kupiła działkę przemysłową przy ulicy Wschodniej. Inwestycja pozwoli wykorzystać położenie Chełma i stworzyć w naszym mieście centrum dystrybucji towarów.
Miasto tworzy dobry klimat dla przedsiębiorczości – pisze Damian Zieliński z Gabinetu Prezydenta Miasta Chełm.  – Świadczy o tym m.in. inwestycja grupy Recykl, która wybudowała w naszym mieście fabrykę przetwarzającą odpady gumowe. O przyjazne warunki do inwestowania dba aktywne Biuro Obsługi Inwestora i nowo utworzona Chełmska Rada Przedsiębiorczości. Inkubatorem innowacyjnych technologii ma być z kolei Chełmskie Centrum Aktywności Gospodarczej przy ulicy Ceramicznej. W minionym roku udało się uratować niedoszacowaną inwestycję, pozyskując dodatkowe 12 milionów zł dofinansowania. Warte łącznie blisko 40 milionów centrum zakłada stymulację wzrostu konkurencyjności gospodarczej Chełma i regionu, zmniejszenie bezrobocia oraz pozytywny wpływ na strukturę zawodową naszej społeczności.
Niezbędna dla rozwoju gospodarczego jest infrastruktura drogowa. Tutaj samorząd chwali się remontem kolejnego fragmentu ulicy Lwowskiej i rozpoczętym II etapem remontu ulicy Kolejowej. Miastu udało się też zażegnać spór z firmą BUDIMEX, która – jak zapewnia D. Zieliński – „niebawem ma rozpocząć prace budowlane na Drodze Krajowej nr 12 w granicach Chełma”.
Władze miasta mają zapewnienie rządu dotyczące zabezpieczenia 2,5 mld zł na drogę ekspresową nr 12 z Piask do Dorohuska. Samorząd zdobył też rekordowe w historii Chełma dofinansowanie remontów miejskich ulic – łącznie ponad 15 milionów zł z Funduszu Dróg Samorządowych.
W kolejowym rozkładzie jazdy znalazły się bezpośrednie połączenia z Chełma do Katowic przez Rzeszów i Kraków, do Bydgoszczy przez Toruń oraz do Dorohuska, a także dodatkowe pociągi do Lublina i Warszawy.

Żeby było ładniej

W 2019 roku Miasto Chełm rozpoczęło przygotowania do poprawy miejsc użyteczności publicznej. Udało się zagospodarować skwer światowej sławy skrzypaczki Idy Haendel i przeprowadzić konsultacje społeczne związane z kompleksową rewitalizacją chełmskiej starówki, czyli placu dra Edwarda Łuczkowskiego łącznie z bocznymi uliczkami. Przygotowany wniosek daje szanse na pozyskanie nawet 12 milionów zł dotacji i zmianę oblicza centralnego punktu miasta.
Miniony rok obfitował pod względem wniosków o dofinansowanie różnych projektów. Aplikowaliśmy o pieniądze między innymi na opracowanie Strategii Elektromobilności dla Miasta Chełm, Odnawialne źródła energii dla mieszkańców, Budowę Systemu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, Budowę i przebudowę oświetlenia ulicznego na terenie miasta, rewitalizację budynku po byłej kaplicy przy ul. Św. Mikołaja w Chełmie oraz wspomniane już Chełmskie Centrum Aktywności Gospodarczej. Duże szanse na dofinansowanie ma projekt Zielone Miasto Chełm, w ramach którego miasto może kupić ekologiczne autobusy czy zrewitalizować miejskie parki, a na złożenie czekają wnioski o dofinansowanie modernizacji kolejnych chełmskich ulic z Funduszu Dróg Samorządowych – wylicza Damian Zieliński.

Tak miniony rok pod względem rozwoju gospodarczego podsumował chełmski ratusz.
A jakie są Wasze opinie na ten temat? Zapraszamy do dyskusji.

Napisz komentarz
 • Prokurator Robert Scurvy

  Tsj i ty narzekasz na literowki? Czlowiek napisze jedno slowo i to sie posliznie, hehe

  • Tak to jest PRS, że jak się chce coś zrobić, to nie zawsze wychodzi, a jak już coś wychodzi, to niewiele trzeba, by przestało wychodzić.
   Przypomniała mi się z zamierzchłych czasów taka raczej znana rymowanka:
   „Kto ma w życiu pecha,
   ten ma nieszczęść kupę.
   Może złamać rękę,
   podcierając …”
   „Mądrości” ludowe, hehehe

 • Prokurator Robert Scurvy

  Zawiedzony….., hehe

 • Plantatorem buraków nigdy chyba nie zostanę – niestety.
  Jak chwasty wycinają, hehe.

 • No wreszcie ktoś, z kim można pogadać! Mojsław, gdzie żeś się do tych że czasów uchował? Możeś w Wojsławicach „zabarłożył”? Nie ma się czego dąsać, w końcu to też starodawne miasteczko z bogatą historią, lokowane za Jagiełły na terenach wsi o tejże samej nazwie.
  O! Jeszcze ci Żydzi… Gdzie ich nie było… Nawet w tych domniemanych (hehehe😆) Twoich Wojsławicach! I to ilu! Co bym nie był posądzony o wybiórczość, na ten przykład w nieco młodszym od domniemanego Twego (😆!) lokum, czyli Rejowcu (też zacny założyciel, choć straszny kłótnik i hulaka, żarłok i pijanica – jeden z ojców naszej literatury, natretny bywalec dworu króla Zygmunta Starego – hehehe😆), na początku XX wieku na ok. 2000 mieszkańców, jakieś 1500 to wyznawcy religii mojżeszowej.
  Mimo swych „przywar”, wynikających z odrębności kulturowej, są przykłady wyjątkowych osobowości w dziedzinie np kultury o światowej sławie, pochodzących z naszych stron – nawet i z tego, jak to ująłeś „głupiego” Chełma.
  Ja sobie myślę, że ta wytykana przez Ciebie głupota, miała onegdaj wymiar uniwersalny, wynikający ze starego porzekadła, i raczej nie dotyczyła jednej nacji.

  „Dlaczegoś głupi?
  Bo żem biedny.
  Dlaczegoś biedny?
  Bo żem głupi.”

  Teraz natomiast głupota nie wybiera. Każdego bez wzgędu na zasobność kiesy potrafi sponiewierać!😆

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  Zmiany w kursowaniu autobusów miejskich
  1 030
  Po co miastu obwodnica południowa?
  2 821
  Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
  269
  USC i magistrat do remontu
  504
  Dreszera zamknięta
  614
  REKLAMA