REKLAMA
Jak poprawić bezpieczeństwo pieszych?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Bezpieczna droga do domu i szkoły – pod takim hasłem realizowany jest projekt zakładający budowę w Chełmie siedmiu aktywnych przejść dla pieszych i szeroko zakrojone działania edukacyjne.

Reklama
Miasto Chełm złożyło wnioski o dofinansowanie części działań z rządowego programu Razem Bezpieczniej. Rada miasta zabezpieczyła 60 tys. zł w tegorocznym budżecie na wkład własny w budowę trzech aktywnych przejść dla pieszych. To pozwoliło aplikować do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o dofinansowanie pomysłu w kwocie 300 tys. zł.
Za te pieniądze będzie można wykonać trzy instalacje aktywnych przejść, przeprowadzić szeroko rozumianą kampanię edukacyjną oraz podjąć szereg innych działań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym – informuje Damian Zieliński z Gabinetu Prezydenta Miasta Chełm.
Wnioski przewidują dwie lokalizacje przejść aktywnych – ul. Wojsławickiej (na wysokości niepublicznej szkoły Arka) i na alei Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, przy skrzyżowaniu z ul. Partyzantów (po jednej instalacji na każdej z jezdni).
Aktywne przejście dla pieszych to m.in. dodatkowe oświetlenie przejścia, lampy ostrzegawcze, punktowe elementy świetlne LED w jezdni, płytki wskaźnikowe na dojściach, czujniki ruchu, szafa sterownicza czy nawierzchnia antypoślizgowa na dojazdach. Wzbudzana detektorami ruchu instalacja sygnałami świetlnymi „aktywnie” informuje kierowcę o zbliżającym się pieszym, znacznie poprawiając jego bezpieczeństwo. Dodatkowo każdy z trzech projektów przewiduje przeprowadzenie kampanii informacyjnej na temat bezpiecznych zachowań na przejściach dla pieszych, cyklu spotkań edukacyjno-profilaktycznych dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym w szkołach i przedszkolach, organizację konkursu wiedzy, konkursu plastycznego, spotkań z policjantami i służbami ratowniczymi oraz pikniku i konferencji podsumowującej działania podejmowane na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego w 2020 r .
Złożone wnioski stanowią jeden z etapów kompleksowego zamierzenia, jakie samorząd przewiduje zrealizować w kolejnych latach, obejmującego dodatkowo:  budowę aktywnego przejścia dla pieszych w ul. Obłońskiej (przy SP NR 2); w al. J. Piłsudskiego (przy ul. Koszykowej); w ul. Powstańców Warszawy (przy SP NR 11) oraz w ul. Lubelskiej w stronę SP 7.

Napisz komentarz
 • A jakie są działania edukacyjne policji?

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  Jeszcze mniej autobusów CLA
  534
  Zmarł ksiądz zarażony koronawirusem
  291
  AKTUALIZACJA. Kolejne osoby zarażone
  3 204
  AKTUALIZACJA. Jak załatwić sprawę w urzędzie?
  425
  AKTUALIZACJA. Ciaśniej na Rejowieckiej
  672
  REKLAMA