REKLAMA
Jak usprawnić miejską komunikację?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Siedem linii komunikacyjnych i punkt przesiadkowy przy Kamenie – to najważniejsze zmiany, jakie czekają niebawem pasażerów CLA. Projekt nowej siatki połączeń można zobaczyć na stronie spółki.

REKLAMA

Chełmskie Linie Autobusowe szykują się do poważnych zmian. Najważniejsze z nich dotyczą liczby linii komunikacyjnych – spółka chce ich zmniejszenia o połowę (z 15 do 7). Po Chełmie mają kursować linie nr 1, 2, 3, 5, 8, 9 i 11.
Kolejnym nowym rozwiązaniem ma być punkt przesiadkowy nieopodal hotelu „Kamena”. Tutaj mają krzyżować się wszystkie linie, a autobusy pojawiać średnio co 2 minuty w różnych kierunkach. Częstotliwość kursowania na głównych trasach ma się zwiększyć, ale niektóre linie zostaną skrócone, a trasy innych – skorygowane.


REKLAMA

Jak wygląda w szczegółach projekt nowej siatki połączeń można zobaczyć tutaj.

CLA podkreślają zalety koncepcji: 7 szybszych linii komunikacyjnych, przejrzysty i prosty układ komunikacyjny, zwiększenie częstotliwości na głównych trasach komunikacyjnych, około 360 kursów dziennie na wszystkich liniach (w rozkładzie poniedziałek – piątek).

Na tabor CLA składa się obecnie 18 własnych autobusów i 18 w najmie długoterminowym. Obsługują one 15 linii. Największym problemem spółki jest spadająca z każdym rokiem liczba pasażerów, a co za tym idzie – zmniejszanie się wpływów ze sprzedaży biletów.

Dwie trzecie naszego przychodu to rekompensaty z miasta, a tylko jedna trzecia pochodzi ze sprzedaży biletów – mówi Mariusz Chudoba, prezes CLA dla Dziennika Wschodniego. – Ta sprzedaż w ciągu ostatnich lat za sprawą wyludniania się miasta i coraz większej liczby osób korzystających z własnych samochodów zmniejszyła się o 6 proc. W skali roku to około 220 tys. zł.

Spółka miejska od dawna przynosi straty. Miniony rok zamknął się stratą ponad 1,9 mln zł. Doszło do tego, że banki odmówiły kredytowania firmy. Czy proponowane zmiany przyczynią się do uzdrowienia sytuacji finansowej CLA? Zaproponowana przez spółkę zmiana siatki połączeń to na razie tylko projekt. Mieszkańcy miasta mogą do niego wnosić uwagi lub nowe pomysły, np. na adres e-mail: [email protected] lub w komentarzach na stronie CLA na FB.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

 • Zygzak
  o 17:36

  Leasing jest takim samym umownym stosunkiem cywilnoprawnym jak zakup i może mieć sens w prowadzeniu działalności gospodarczej ze względu na sposób księgowania kosztu.
  W przypadku transportu publicznego może mieć tez sens jeżeli można wyliczyć opłacalność takiego kosztu w stosunku do zakupu i eksploatacji środka trwałego. W przypadku okazjonalnego wożenia prezydenta nie ma żadnego ekonomicznego uzasadnienia chyba tylko żeby zapewnić bezpieczeństwo na stałych kursach Warszawa Chełm 😉
  Podstawowa zasada dziadów „zastaw sie a postaw się” 😉

  + 22
  - 22
 • Czechu
  o 13:33

  Chyba nie nabył a wziął w leasing. Zresztą czym ma jeździć? Nie róbmy z siebie już większych dziadów niż jesteśmy.

  + 22
  - 22
 • Zygzak
  o 09:27

  Poza tym synku, Starówka jest tylko w Warszawie oraz w głowach niedouczonych kmiotków którzy stołecznie próbują nazwać centra swoje pipidówy 😉
  Stare królewskie miasta mają Stare Miasto więc nie obrażaj swojego miasta i podnieś własne kompetencje jak masz ambicje zarządzać kulturą w tym mieście.
  Naucz się trochę szacunku do samego siebie.

  + 22
  - 22
 • Zorro
  o 06:54

  Czy tanie? Jak dla kogo, Banaszek z komunikacji miejskiej nie korzysta a w celu komunikacji nabyl nowa limuzyne za ponad 100 baniek. Z czegos bryke trzeba spłacić 😉

  + 22
  - 22
 • katzPodola
  o 19:44

  Wprowadzić płatne parkingi w centrum i będziemy jeżdzić autobusami. Proste i tanie rozwiązanie. Plusy: wolne miejsce na starówce, więcej kasy w spółce, mniej zanieczyszczeń, bezpieczniej, mniej stłuczek parkingowych. Minusy: mniej kasy w naszych kieszeniach, więcej czasu na dojazd do i z pracy, zakupów itp.

  + 22
  - 22
 • ABC
  o 12:32

  Rozumiem, że rondo przy Kamenie będzie totalnie zakorkowane przez przesiadających się pasażerów i samochody przepuszczające autobusy.

  + 22
  - 22
 • benek
  o 01:05

  Ja tu czegoś nie rozumiem. Po co to wszystko? Jakie oszczędności i po co?Przecież autobusy mają być elektryczne i ekologiczne i bezpłatne. Nawet ostatnio to zobowiązanie podtrzymał i darmowe czyli na koszt Banaszka! A do tego czasu ” rower miejski” i po sprawie! A dla przedsiębiorczych uruchomić takie ryksze jak za ” okupacji”. Niech se chłopaki zarobią! Czysto , ekologicznie i bez kosztów!
  I innowacyjnie , pierwsi w Polsce! heheheheh! Dać im te dotacje dla seniorów i niech jeżdzą!
  Bezrobocie spadnie wśrod młodych! Dwa , a nawet trzy w jednym! To proste !

  + 22
  - 22
 • Zorro
  o 18:28

  Na forum to sobie możemy wrozyc z fusów ale dla dociekliwych jest podany adres do prezesa zakładając ze pytanie o oplacalnosc to jest pomysl 😉

  + 22
  - 22
 • Andrzej Sawa
  o 16:28

  Nie widzę odpowiedzi na podstawowe pytanie – o ile będzie to taniej dla miasta.

  + 22
  - 22
 • Zorro
  o 14:31

  Ten Banaszek to ma talent do robienia ze wszystkiego problemow 😉
  Zlikwidowac wszystkie kursy, jak bedziemy chodzili piechota to i komunikacja bedzie bezplatna i czyste powietrze i oszczednosci dla budzetu.
  Zostawimy tylko prezesow na etatach z sekretarka bo ktos musi usprawniac nam komunikacje miejska 😉

  + 22
  - 22
 • REKLAMA
  Jest umowa na nową siedzibę INM
  581
  Hala produkcyjna już gotowa
  661
  Stawiamy na naukę
  429
  Będzie nowa spółka kolejowa
  957
  Komu mandat do PE? Zobacz listy
  982
  REKLAMA