REKLAMA
Masz już wezwanie na kwalifikację wojskową?
FacebookTwitterGoogle+EmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Jeżeli urodziłeś się w 1999 roku, będziesz musiał stanąć do kwalifikacji wojskowej. Nie będziesz sam – wezwania dostało około 360 młodych mężczyzn.

Kwalifikacja wojskowa to nie pobór do wojska. W 2009 r. zawieszono obowiązkową służbę wojskową, a broni nas armia zawodowa. Pobór zastąpiła kwalifikacja wojskowa. Chodzi o zebranie informacji o stanie zdrowia młodych ludzi pod kątem ich predyspozycji do służby wojskowej. W Chełmie wysłano około 360 wezwań.
Tegoroczna kwalifikacja wojskowa w Chełmie obejmuje mężczyzn urodzonych w 1999 roku, a także w latach 1994-1998, jeśli nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Kwalifikacją objęte są też osoby urodzone w latach 1997-1998, wobec których orzeczono czasową niezdolność do służby wojskowej i albo okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem tegorocznej kwalifikacji, albo osoby te złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej.
Ponadto kwalifikacja obejmuje osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się do wojska na ochotnika, jeżeli nie mają do tej pory orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.


REKLAMA

Także kobiety
Przed komisją zobowiązane są stawić się także kobiety urodzone w latach 1994-1999, które mają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej. Dotyczy to także kobiet, które w roku szkolnym lub akademickim 2016/2017 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, a także studentki lub absolwentki tych szkół lub kierunków.

Co zabrać?
Osoba zgłaszająca się do kwalifikacji wojskowej powinna mieć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm (bez nakrycia głowy), dokumenty lekarskie dotyczące stanu zdrowia oraz dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia lub pobierania nauki.

Lepiej nie zapomnieć
Likwidacja służby zasadniczej nie zniosła obowiązku stawienia się przed komisją lekarską. Za niestawienie się do kwalifikacji, podobnie jak wcześniej za niestawienie się przed komisją poborową, grozi grzywna lub nawet ograniczenie wolności.

Powiatowa Komisja Lekarska dla Miasta Chełm rozpocznie kwalifikację w środę 28 lutego br. Będzie pracowała do 15 marca br. w lokalu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Chełmie przy ul. 1 Pułku Szwoleżerów  15 a (stadion miejski). Przed komisję należy stawić się w terminie wyznaczonym w wezwaniu.

Napisz komentarz

Wysłanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Publikowania Komentarzy na portalu chelmski.eu. Oświadczam, że jestem świadomy/a konsekwencji prawnych za jego naruszanie. Jednocześnie wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (Adres e-mail, adres IP) przez Wydawcę

REKLAMA
Minister Brudziński w Chełmie
733
Jest nowy skarbnik miasta
4 299
Trwa druga sesja Rady Miasta
1 184
Pierwsza sesja pełna niespodzianek
2 182
Mamy nowe władze miasta
2 433
REKLAMA